typistetyt

korvat

Mites noiden korvien typistyksestä niin olen kuullut että koira kärsii/voi kärsiä kipuja typistetyistä korvista. Onko tämä yleinen käsite vai enemminkin kiihkoilijoiden aikaansaannosta? Itse olen todella ihastunut typistettyihin Doggeihin vaikka niitä ei suomesta saakaan. Jos toisin ulkomailta doggin typistetyillä korvilla niin pidettäisiinkö minua eläiten rääkkääjänä ja "munan jatkajana"?

6

833

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kipua on pentuna typistyksen jälkeen ennen kuin haavat ovat parantuneet. Ei ne enää haavojen parannuttua kipuile.

      Jos haluat koiran kanssa tehdä jotakin tai osallistua tapahtumiin esim. mätsäri, tokokisat, agikisat tmv. et typätyn kanssa pääse mihinkään. Pelkkä sohvaperuna siitä tulee. Kannattaa siis etukäteen miettiä haluaako todella tuoda ulkomailta vain sohvaperunan. Tuontikaan ei ole ilmaista, saati sitten myykö kaikki ulkomaiset kasvattajat typistettyä sohvaperunaa.

      Korvien teippaus, jotta ne jäävät pystyyn, ei ole mikään ihan helppo tehtävä. Pitkäaikainen prosessi, omaani teippasin n. 6 kk:n ikään asti. Jos ei korvia teippaa ja tue oikein niin ne eivät jää pystyyn!

      Typistetyn kanssa tulet kuulemaan eläinrääkkääjänimittelyjä joidenkin ihmisten suusta joka tapauksessa. Munanjatketta en ole itse kuullut, johtuu varmaan siitä, kun minulla ei ole munia mitä pitäisi jatkaa.

      • Piia

        ..mätsäreihin ja muihin epävirallisiin kisoihin typistetyn kanssa pääsisi?????? Pääsee kyllä. Ja pystyyhän sitä viemään näyttelyihin ulkomaille, jos varaa vain löytyy. Ja saahan sitä omaksi ilokseen touhuta koiran kanssa mitä haluaa, vaikkei kokeisiin saa viedäkään.!!!!!

        Teippaaminen vaan kuulemma ei ole mitään kovin helppoa hommaa.

        Itse olen myös pienen ikäni haaveillut pystykorvaisesta.. vielä joskus mullekin sellainen tulee :)

        terv. onnellinen kahden luppakorvaisen omistaja


      • höpö
        Piia kirjoitti:

        ..mätsäreihin ja muihin epävirallisiin kisoihin typistetyn kanssa pääsisi?????? Pääsee kyllä. Ja pystyyhän sitä viemään näyttelyihin ulkomaille, jos varaa vain löytyy. Ja saahan sitä omaksi ilokseen touhuta koiran kanssa mitä haluaa, vaikkei kokeisiin saa viedäkään.!!!!!

        Teippaaminen vaan kuulemma ei ole mitään kovin helppoa hommaa.

        Itse olen myös pienen ikäni haaveillut pystykorvaisesta.. vielä joskus mullekin sellainen tulee :)

        terv. onnellinen kahden luppakorvaisen omistaja

        Katsopa kuule noi Maa- ja metsätalousministeriön asetukset niin näet, että 1.1.2001 jälkeen syntyneet typätyt EIVÄT SAA OSALLISTUA kilpailuihin, kokeisiin, yms. Näihin luetaan siis myös epäviralliset mätsärit. Olen itse ollut järjestämässä mätsäriä tämän vuoden puolellakin ja asia on tutkittu.

        Ulkomaille toki voi viedä, mutta Norja on auttamatta poisluettu maa, muistaakseni myös Tanska sekä useat Euroopan maat. Baltiassa, Venäjällä ja Ruotsissa voit kyllä näyttelyttää.

        Omaksi ilokseen voi tehdä koiran kanssa mitä haluaa, mutta onko silloin älyä tuoda typätty ulkomailta? Tiedän kyllä useita henkilöitä, jotka välttämättä haluavat typistetyn tai ovat välttämättä halunneet tuoda typistetyn. Kaikki vaan eivät osaa teipata niitä korvia pystyyn. Teippaaminen on taitolaji. Se on myös kivuliasta koiralle.


    • danielle

      mulla on 6kk sininen pystykorvanen tanskandoggi. teippaillaan edelleen korvia. en oo kyllä huomannu et enää ois korvissa mitään kipuja. luulin et se aika ois pahinta kun ne korvat oli viel "auki" mut kyllä tää teippaus on sitäkin kauheempaa! (hankalampaa) muutaman kerran oon kuullu jonkun jupisevan eläinrääkkäyksestä mut enemmin on kuulunu et onpas komean näkönen doggi. ihan sama mulle, jokaisellahan on omat mielipiteet!

      • .....

        Miksi niitä korvia tai häntiä pitää silpoa? Jos on todella eläinrakas, tuskin haluaa, että koira tuntee turhaa kipua. Ihmisten turhamaisuudesta tuossa on kyse. Kuinka moni ihminen muuten haluaisi vaikka että omat varpaat silvottaisiin vauvana? Sairasta.


      • martsa
        ..... kirjoitti:

        Miksi niitä korvia tai häntiä pitää silpoa? Jos on todella eläinrakas, tuskin haluaa, että koira tuntee turhaa kipua. Ihmisten turhamaisuudesta tuossa on kyse. Kuinka moni ihminen muuten haluaisi vaikka että omat varpaat silvottaisiin vauvana? Sairasta.

        TURHAA kipua pitää eläimelle tuottaa turhamaisuuden takia!! Oma rakas doggi on naturel,ihana söpö luppakorva. Rääkkäystä tommonen silpominen,kuka vielä haluaa tukea sellaista ja ostaa typistetyn pennun?!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      52
      1197
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      835
    3. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      735
    4. 68
      732
    5. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      688
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      625
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      585
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      9
      550
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      518
    11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      510
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      482
    13. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      473
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      469
    15. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    16. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      431
    17. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      427
    18. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      425
    19. Kaduttaako kun jätit vastaamatta

      Vai oliko tarkoitus satuttaa?
      Ikävä
      34
      414
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      35
      409
    Aihe