Ensiapu/ambulanssi

Anonyymi-ap

Kuinka huonoksi annetaan kyseinen apu mennä ennenkuin se lopetetaan kokonaan.
Jo nyt on yhtä tyhjän kanssa. Aikansa arvuutellaan potilaan kipua, puhelin soitto lääkärille ja sieltä arvauksen vahvistus.
Suomeksi, kuolkoon kotia.
Tuossa lyhykäisyydessään.

21

2145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvinvointialueiden uusien säännösten mukaan hälytyskeskuspäivystäjän tulee arvioida soittajan hoidon tarve.
      Tällä ohjeella entistäkin useampi ensihoitoa tarvitseva pääsee nopeammin taivaan kotiin kuin ensiapuun. Se taitaakin olla ihan takoituskin.

      • Anonyymi

        On perusteet huonolla mallilla jos puhelinpäivystäjä jo päättelee potilaan tulevaisuuden.
        Ei tuolla touhulla ole kyllä mitään asiapohjaa. Aivan tuulesta temmattua haihattelua.
        Sitten sillä olisi jos ambulanssin mukana on Aina pätevä lääkäri joka tosiaan näkee potilaan ja pystyy ammattitaidollaan tekemään ratkaisun. Lääkäri tekee ratkaisut ja silloinhan ei tarvitse kuin autokuskin ja sama kantelee paareja toisesta päästä.


    • Anonyymi

      Syrjä kylillä ei kannata sairastella, kaupungissa se onnistuu t. Kokoomus

      • Anonyymi

        Kyllä samaa toivottaa SDB. Menoja pitää karsia terävästä päästä ja sieltä turhasta maksamisesta.
        Niillä ajettas satoja sairaskyytejä , käden puristuksilla.
        Toiset kuolee, kärsii siitä kun ei saa apua.
        Ei pidä kurittaa heitä vaan säästäminen pitää lähteä yläpäästä, yläpään organisaatiosta , sieltä vika löytyy. Siellä on paljon löysää.


    • Anonyymi

      Ruumisauto voisi toimia myös ambulanssina. Ajelisi hitaasti ja arvokkaasti, ei kaahaten. Kuvaisi hyvin syrjäseutujen kiireetöntä ja leppoisaa elämänmenoa.

      • Anonyymi

        No sehän toimii jo nyt.
        Ensin tilataan lanssi, loppuin lopuksi tuleekin ruumisauto.


    • Anonyymi

      Niin on huonoksi mennyt, että pitäisi jo lopettaa veronmaksu. Kun ei sille mitään saa vastineeksi.

    • Anonyymi

      Olipa mikä oli mutta kirjastoauto tarvittaisiin takaisin, se voisi kuljettaa potilaitakin ja arkkuja myös, myös kauppa-autona voisi toimia, olutta ja grillimakkaraa sivukylien vanhoillepiioille. Työllisyysvaroin voisi siihen palkata myös digiopastusta antavan henkilön ja verenpaineet mitattaisiin ja haitarinsoittaja kyytiin ja joka pysäkillä kahvit tarjottaisiin ja posti kulkisi siinä myös.

      • Anonyymi

        Mulla oli silmävaiva. Joku näärännäppy vai mikä lie ollu kun sitä kutitti ja kartto. Varasin aikaa lekurille. Joka ensin tekisi tiaknoosin näkemättä minun silmää Meni puolivuotta kun tuli vasta soitto vieläkin vain hoitajalta, joka kysy että vieläkö silmä vaivaa. Sanoin, että sitä on hierottu parilla sadalla eurolla yksityisellä. Piruko sitä sellaista vaivaa pystyy kuukausia pitämään kun vesi valuu silmästä kuin ruokkolehmällä.


    • Anonyymi

      Kansanperinteen mukaan näärännäpäyn sai jos kurkisteli hyysin alla tyttöjen kultaisia suihkuja.
      Nykyaikana, kun hyysinalukset on käyneet harvinaisiksi, luulen, että yksi mahollisuus hyrylläkin saada näärännäppy paikallisesta hieromalaitoksesta.

    • Anonyymi

      Ambulanssilla ei saa kuskata vainajaa.
      Nykymenolla kuitenkin ambulanssi saatta saapua varsinkin perukkaan liian myöhään ja edessä on vainajan kuljettaminen. Tällöin on tilattava toinen kyyti. Siinä tulee kyllä lisää kustannuksia ja turhaa ajua ja vaivaa.
      Olisiko ratkaisu ambulanssin perää kytkettävä tyylikäs vainajankuljetuskärry? Silloin selvittäisiin yhdellä kyydillä jos pahin tapahtuisi.
      Kärryhän voisi olla kiiltävän musta, kromikoristeilla somistettu ja tyylikkäästi muotoiltu. Se kulkisi kevyesti ambulanssin perässä ja kuljetukset saataisiin hoidettua tyylillä ja taloudellisesti.
      Asiakkaallehan se toki olisi aika masentavaa, jos tällainen yhistelmä kaartaisi rintistä kartanolle...että se huono puoli siinä on, mutta olkoon idea vapaasti käytettävissä.

    • Anonyymi

      Tämä on oikein kokoomuslaispersulaisen kapitalismin henki. Sitä saat, mistä maksat. Meillä ei juuri veroja makseta, meillä ei juuri sairaita hoideta.

    • Anonyymi

      Kuinka yleiseksi on idiotismi Hyryllä havaittu?Ainaskin noiden kirjoitteluiden perusteella voisi ajatella,että kyllä.Sen havaitsemiseen ei ambulanssia tarvita.Mitähän Nante on mieltä?

      • Anonyymi

        Vikaseppa peiliin.


    • Anonyymi

      Sairaankuljetuksen määritys on kyllä ihan todellinen juttu ja sillä on todellinen tarkoitus.
      Sairaankuljetus on vain siinä tapauksessa, että potilas ei voi muulla kulkuneuvolla matkustaa tai on niin vakavasti sairas, että ensi-hoito pitää aloittaa hoito jo kotona ja jatkaa sitä sitten autossa matkalla sairaalaan .
      sairaankuljetus ei ole taksi ja potilas joka sitä ei ihan välttämättä tarvitse varaa sen itselleen ja joku joka on todellisessa tarpeessa ei saakkaan kuljetusta.

      • Anonyymi

        Mutta kun jo ensimmäinen on jo siinä kunnossa että ei Kykene taksiin eikä muuhun kyytiin??.


    • Anonyymi

      Rehellisempää olisi sallia eutanasian käyttö.

      Kieroilua on tuo hoidon viivästyttäminen Sitä sanotaan arvioinniksi.

      Yhtä kieroa on myös palliatiivinen hoito Ollaan hoitavinaan ja omaisille ei totta puhuta. Lääkäri häärii ylimpänä ja toimet riippuvat hänen omasta elämänkatsomuksestaan. Kyyniset eivät auta ketään!

      • Anonyymi

        Onhan tuo hirveätä, jos lääkäri yksin päättää, että tämän ihmisen elämä loppuu nyt tähän! Laitonta.

        Eutanasiassa päätökset tehdään potilaan tahdon mukaan ja yhdessä potilasta kuunnellen.

        Lääkärit nyt muka vastustaa eutanasiaa sillä perusteella, että hoitoja ei sitten yritetäkään kehittää. Höpö höpö höpö. Vaikeasti sairastuneen elämä voi olla toivotonta taistelua ja kuolema olisi helpotus. Nimittäin jos potilas itse niin sanoo ja tahtoo.

        Paljon on nuoriakin vakavasti sairastuneita, jotka haluavat elää. Kyllä varmasti hoitojen kehittämistä edistettäisiin eutanasiasta huolimatta. Suurin osa ihmisistä haluaa elää.


    • Anonyymi

      Hyrynsalmella tuskin kukaan haluaa elää, mieluummin vaikka Ristijär.,vellä

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      80
      2141
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1858
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      123
      1549
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      136
      1299
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1220
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      856
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    8. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      183
      800
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      432
      719
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe