Kipinä hukassa

-79 vuisimallisesta ewinrudesta toisesta sylinteristä kipinä hukassa.. kone on 20hp .neovoa puolien mittaamiseen ym muuta
5744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Noin uudessa koneessa lienee jo cdi poksi, se on tod näk rikki. Kokeile vaihtaa tulpan johtojen paikkaa, vian pitäisi siirtyä. Suurin syypää poksin rikkoontumiseen on kun konetta revitään tai starttillaan ilman tulppia siten, että kipinä ei pääse purkautumaan.
Puolat yleensä kestää 50v.

Äänestä

Luulisin, että se on Evinrude.

Äänestä

CD boksi löytyy eli järjetön sytytys .pystyykö tota CD boksia mitenkään mittaiseen esim yleismittari

Äänestä

Siis kärjetön

Äänestä
  • Puolat nostaa boksilta tulevan sytytysvirran 40 000 volttiin. Boksilta tulevaa virran volttimäärää en tiedä, se voi olla 12 volttia. Kannattaa ottaa selvää. Kipinän puuttuminen toiselta tulpalta voi olla myös johtovika.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

-79 vuisimallisesta ewinrudesta toisesta sylinteristä kipinä hukassa.. kone on 20hp .neovoa puolien mittaamiseen ym muuta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu