-79 vuisimallisesta ewinrudesta toisesta sylinteristä kipinä hukassa.. kone on 20hp .neovoa puolien mittaamiseen ym muuta
Kipinä hukassa
Anonyymi-ap
5744
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Noin uudessa koneessa lienee jo cdi poksi, se on tod näk rikki. Kokeile vaihtaa tulpan johtojen paikkaa, vian pitäisi siirtyä. Suurin syypää poksin rikkoontumiseen on kun konetta revitään tai starttillaan ilman tulppia siten, että kipinä ei pääse purkautumaan.
Puolat yleensä kestää 50v.
Luulisin, että se on Evinrude.
CD boksi löytyy eli järjetön sytytys .pystyykö tota CD boksia mitenkään mittaiseen esim yleismittari
Siis kärjetön
Puolat nostaa boksilta tulevan sytytysvirran 40 000 volttiin. Boksilta tulevaa virran volttimäärää en tiedä, se voi olla 12 volttia. Kannattaa ottaa selvää. Kipinän puuttuminen toiselta tulpalta voi olla myös johtovika.