Veteraanibändimme Yövissu Yesterwyndellä Spotifyn striimatuimpien levyjen top 10 listalla 10. sijalla. Ei hassummin bändiltä, jonka jäsenistö on keski-ikäisiä tai jo kovasti lähentelee sitä ja joka julkaisee yli 5 minuuttisia biisejä evoluutiosta maailmansynmystä ja ihmisyydestä. Oikea epämuodikkuuden multihuipentuma.
Joko olisi aika alkaa puhumaan suosituimmasta suomalaisesta musikkiyhtyeestä koskaan, eikä vain sanoilla "yksi suomen menestyneimmistä yhtyeistä"?
Yesterwynde Spotifyn maailman top10ssä!
15
769
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo on kyllä kova juttu. Suomi on pieni maa. Oman kansan striimauksilla ei tuolle listalle päästä. Top 10 listassa näkyy olevan myös Katy Perry. Onkohan paljon muita suomalaisia ollut samalla listalla?
- Anonyymi
Kuikee homma Floor Jansen on nykysin todella tunnettu, mutta Floor tarvitsee Nightwishin, sen hän on niin monesti sanonut. Kun on taitoa ja kysyntää miksi nainen ei kävisi laulemassa myös muissa pippaloissa. Floorin suosio johtuu tietysti hänen taidoistaan, mutta alusta saakka on tullun selvöksi, että hän on hyvin sympaattinen ihminen.
"79 t. katselukertaa 15 tuntia sitten"
https://www.youtube.com/watch?v=Nz21RfJ3ozs&t=5460s- Anonyymi
Niin moni asia on yhdessä enemmän kuin osiensa summa.
Niin on myös Floor ja Nightwish. Kumpikin erikseen käy jonkin verran huonommaksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin moni asia on yhdessä enemmän kuin osiensa summa.
Niin on myös Floor ja Nightwish. Kumpikin erikseen käy jonkin verran huonommaksi.Musiikin hyvyys piileksii kuuntelijan päässä. Musiikki on täsmälleen niin hyvää kuin kuuntelijasta kulloinkin tuntuu. Henkilökohtainen elämys ei katso soittotaitoa tai myyntilistoja. Maestrokaan ei tiedä, mistä musiikki syntyy.:)
- Anonyymi
Tuskin tuo mikään Spotifyn globaali top 10 lista on, joku pohjoismaiden…
- Anonyymi
Ei löydy Nightwishiä edes top 100 listalta, heh.
- Anonyymi
https://www.instagram.com/p/DARyBIov1Ce/?utm_source=ig_web_copy_link
Kyllähän tuon silmällä näkee kun katsoo. Toki, niin paljon uutta musiikkia julkaistaan koko ajan ja lista päivittyy jatkuvasti, joten sijoitus ei ole ikuinen. Hieno saavutus suomalaiselta bändiltä! Olkaamme ylpeitä!
- Anonyymi
Spotify ei ole vielä julkaissut tämän viikkoista TOP-200 albumilistaa joka alkaa 20.9.-24. Tuo Instagram lista on vähän outo tapaus, 20-22 viittaa siihen että se olisi viikonlopun lista ja onko siinä koko maailma. No joka tapauksessa Spotify on niin epäluotettava ja helposti manipuloitavissa että sen listat on lähinnä vitsi.
Varmemman kuvan saa iTunesin TOP-200 maailmanlistalta joka julkaistaan päivittäin.
ITunesin listalla Yesterwynden sijoitukset ovat olleet 27, 2, 2, 2, 4, 3 joten vähintään samaa tahtia mennään kuin Human Naturallakin.
Täällä vähän linkkejä mistä voi seurata:
https://charts.spotify.com/charts/view/album-global-weekly/2024-09-19
https://kworb.net/aww/archive/
https://kworb.net/aww/index.html
https://kworb.net/apple_albums/index.html
https://www.ukmix.org/forum/chart-discussion/artist-chart-analysis/104435-nightwish-charts-sales-history/page33- Anonyymi
ITunesin listoilla Yesterwyndellä on 12 maan listan ykköspaikkaa mikä on uusi Nightwishin ennätys 👏👏👏
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ITunesin listoilla Yesterwyndellä on 12 maan listan ykköspaikkaa mikä on uusi Nightwishin ennätys 👏👏👏
Mistä näitä näkee?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä näitä näkee?
Tuossahan ylempänä minä niitä osoitteita annoin. tässä on se arkisto 27.2.2011 lähtien.
https://kworb.net/aww/archive/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ITunesin listoilla Yesterwyndellä on 12 maan listan ykköspaikkaa mikä on uusi Nightwishin ennätys 👏👏👏
Itunesin myynnin markkinaosuus musiikkikaupasta max. 1%. Ei valitettavasti mikään shampanjan ja ilotulituksen paikka. Parempi saavutus oli applemusicin maailmanlistan 25. keskimääräinen sija ekalla viikolla. Euroopassa jopa 10.
- Anonyymi
On ollut menstynein iät ajat ja mennyt Himistä ohi jo kymmenen vuotta sitten, mutta suomalaisille idioottitoimittajille ei vaan mene jakeluun.
- Anonyymi
Juurikin näin
- Anonyymi
Erikoinen lista koska ainut maa missä spotifyin viikon top50 albumeissa Suomi sijalla 3. Toinen viikko 14. ja kolmas 39.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512254Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251028Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82962Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54873- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749