aimon elämänlogiikkaa

Aimo on moni osaaja. Se osaa meisselöidä tieto koneita ja kun se painelee tietsikan nappiloita, niin näytölle tulee koukeroita. Sitten se luonnon lahjakas yrittäjä. Kysyin siltä että mistä tiiät ku et oo koskaan yrittänyt, niin aimo sanoi että se vaan on verissä ja hän on lukenut jo kirjan.

Aimo kertoi että on välttänyt yrittämisen ja rikastumisen jättämällä kokonaan yrittämättä ja juuri siksi hän on niin menestynyt. Aimo istui siinä kaminan edessä sätkää käärimässä pitkät kalsarit henkseleillä pingotettuna navan yläpuolelle niin kysyin aimolta että millä tavalla tämä menestys ilmenee ja näkyy meidän elämässä, kun jääkaapissa ei ole enää valoakaan? Aimo vastasi että hänellä on oikeanlainen yli opisto tasoinen asenne ja elämänlogiikka, jollaista ei ole asenne vammaisilla rakennus alan taparikollisilla joilla heikko koulutus taso.

Olin vähän aikaa ihmeissäni että missä kohdassa tuossa kävi ilmi se menestys? Aimo vastasi että "Hölmö, kerroin sen sinulle jo ihan ensimmäisenä. Olen hyvällä MENESTYKSELLÄ ONNISTUNUT välttämään yrittämisen ja rikastumisen yli opisto tasoisen koulutukseni ansiosta. Sitten aimo pyysi että kävisin nuuhkaisemassa mikä on meidän valmistumassa olevan kolina satsin tilanne. Me ravintola alan konkarit kun hallitsemme korvike alkoholin valmistamisen kuin pyörällä ajamisen. Tarakasta vaan kiinni ja menoksi sanoi Kiven Aleksi!

4

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aimo muistuttaa todella paljon erästä Pasasta Vantaan Simonkylästä. Pasanen on myös erittäin kova poika neuvomaan ja pätemään asioissa jos toisissa, vaikka itsellään ei niistä kokemusta ole.

    • Anonyymi

      Otan Pupelta hanuriin.

      By Sensei Pasanen

    • Anonyymi

      Aimo oli luvannut Senssulle unohtumattoman eroottisen illallisen kynttilän valossa.
      Kaikki oli valmiina, Senssu oli jo rasvannut hanukan ja laittanut parhaat rintsikat.
      Aimo oli korventanut uunilenkkiä ja ruiskuttanut sinne hunajaa, pukeutunut nahkalippikseen ja nahkaliiviin, sekä jenkkibootseihin.

      Kynttilä oli jo palamassa porstuan ikkunalaudalla, Senssu odotteli siinä väristen kontillaan ja mietti Aimon sanoja: "Ei se kirvele ollenkaan kun pidät silmät tiukasti kiinni". Aimo lähestyi porstuan lattialla konttaavaa Senssua, mutta sitten alkoi kovasti kakattaa. Aimo säntäsi suoraan ulkohuusiin täysistunnolle lukemaan Valittuja Paloja ja unohtui sinne dementiapäissään.

      Senssu tuli sinne katsomaan ja Aimo oli vaan että "Täh mä oon täällä paskal mee helvettiin siitä kyttäämästä". Oli unohtanut treffit kokonaan. Senssu kysyi mis mun makkara? Aimo vastasi että ai mikä makkara?

      • Anonyymi

        Ihanan romanttista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      465
      3198
    2. Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon

      Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel
      Maailman menoa
      147
      2318
    3. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      135
      2162
    4. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      32
      1650
    5. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      7
      1555
    6. Kaninkolojen vaikutus?

      Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak
      Sinkut
      211
      1385
    7. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      1358
    8. Kuka opettaja, mikä koulu

      Minkä koulun opettaja saanut potkut
      Nivala
      8
      1136
    9. Millaiset hiukset kaivatullasi on?

      Hiusten pituus, väri, suorat vai kiharat?
      Ikävä
      57
      1106
    10. Saanko soittaa tai laittaa viestiä mies?

      Huomenna vaikka....
      Ikävä
      71
      847
    Aihe