mustaherukasta

aloitteleva tarhuri -68

Kaikissa ohjeissa kerrotaan miten mustaherukkapensasta leikataan, eli vanhat ja maatapitkin olevat. Missään ei kuitenkaan kerrota että voiko / kannattaako oksia lyhentää? Meillä on neljä mustaherukkapensasta vierekkäin, jotka nyt keväällä leikkasin. (Olemme vasta muuttaneet ja pensaat näyttivät siltä ettei niitä ole vuosiin varsinaisesti hoidettu ja leikattu.) Nyt minusta näyttää siltä, että pensaat on kuitenkin todella tuuheat ja mielestäni oksat roikkuvat ja ovat aika pitkiä ja pensaiden välitkin erittäin tuuheat kun oksat menevät ristiin rastiin. (Puukehikot on rakennettu pensaiden ympärille.) Lannoitimme pensaat keväällä kanankakalla. Voiko siis oksia lyhentää, jotta pensaat saisi siistin näköisiksi, etteivät "rehottaisi" joka suuntaan? Entä mistä johtuu lehtien keltaisuus?

2

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä tulee!

      Mustaherukoilla on sellainen yleisohje, että n. 20-25 oksaa/pensas. Jätä n. 5-10 vanhaa oksaa ja samanverran uusia ja loput siltä väliltä. Ei se niin nöpönnuukaa ole. Ensin poistat katkeilleet ja halkeilleet ja toisiaan hankaavat ja maata laahaavat ja sitten alat laskemaan ja leikkaamaan loput kuten parhaaksi näät. Voit sinä versojen päitäkin lyhentää, mutta se ei ole kauniin näköistä ja marjapensaiden luontainen kasvutapa ei ole paksu ja tönkkö oksainen. Se on kaunis hieman lamoava täysmittainen oksa. Mutta jos itse koet että se ei haittaa, omapahan on asiasi. Mutta se ei ole kaunis.
      Jos kehikot ovat ränsistyneet, vaihda uusiin. Lannoita elokuulla syyslannoitteella ja saat hyvän sadon ensi vuonna.

      • Ruusupuska

        Niin, onko pakko odottaa kevääseen, vaan saako sitten kun lehdet ovat tippuneet?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3073
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2735
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2345
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1949
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1547
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1390
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1361
    Aihe