Kaikissa ohjeissa kerrotaan miten mustaherukkapensasta leikataan, eli vanhat ja maatapitkin olevat. Missään ei kuitenkaan kerrota että voiko / kannattaako oksia lyhentää? Meillä on neljä mustaherukkapensasta vierekkäin, jotka nyt keväällä leikkasin. (Olemme vasta muuttaneet ja pensaat näyttivät siltä ettei niitä ole vuosiin varsinaisesti hoidettu ja leikattu.) Nyt minusta näyttää siltä, että pensaat on kuitenkin todella tuuheat ja mielestäni oksat roikkuvat ja ovat aika pitkiä ja pensaiden välitkin erittäin tuuheat kun oksat menevät ristiin rastiin. (Puukehikot on rakennettu pensaiden ympärille.) Lannoitimme pensaat keväällä kanankakalla. Voiko siis oksia lyhentää, jotta pensaat saisi siistin näköisiksi, etteivät "rehottaisi" joka suuntaan? Entä mistä johtuu lehtien keltaisuus?
mustaherukasta
2
587
Vastaukset
- vielä tulee!
Mustaherukoilla on sellainen yleisohje, että n. 20-25 oksaa/pensas. Jätä n. 5-10 vanhaa oksaa ja samanverran uusia ja loput siltä väliltä. Ei se niin nöpönnuukaa ole. Ensin poistat katkeilleet ja halkeilleet ja toisiaan hankaavat ja maata laahaavat ja sitten alat laskemaan ja leikkaamaan loput kuten parhaaksi näät. Voit sinä versojen päitäkin lyhentää, mutta se ei ole kauniin näköistä ja marjapensaiden luontainen kasvutapa ei ole paksu ja tönkkö oksainen. Se on kaunis hieman lamoava täysmittainen oksa. Mutta jos itse koet että se ei haittaa, omapahan on asiasi. Mutta se ei ole kaunis.
Jos kehikot ovat ränsistyneet, vaihda uusiin. Lannoita elokuulla syyslannoitteella ja saat hyvän sadon ensi vuonna.- Ruusupuska
Niin, onko pakko odottaa kevääseen, vaan saako sitten kun lehdet ovat tippuneet?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723073
- 552735
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322345- 792188
- 952006
- 571949
- 121586
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171547Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301390Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301361