Hallituksen suunnitelmia

Anonyymi-ap

Hallituksen suunnitelmia mm sähköpotkulaudoille:

https://www.hs.fi/talous/art-2000010728830.html

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/12523728-4f47-4e4b-b478-99aeb2ad27db

Ei liikennemerkit ja lisäkilvet paljon auta, jos niiden käyttäjillä ei ole järkeä päässä!

Itse uskallan mm. Helsingin keskustassa ajaa pyörällä ajoradalla jopa vilkkaimmilla kaduilla.

Samaan aikaan suurin osa pyöräilijöistä, sähköpotkulautailijoista, sähköskootteristeistä, sähkömopoilijoista ajavat viereisillä jalkakäytävillä..
Autoilijat huomioivat hyvin pyöräilijät ajoradalla, kun vain itse noudattaa liikennesääntöjä.

Jalkakäytävillä on paljon vaarallisempaa kävellä jalankulkija siellä liikkuvien ajoneuvojen takia.

Suomen ajoneuvolain mukaan polkupyörä on ajoneuvo. Sähköisiin liikkumisvälineisiin mm. sähköpotkulauta rakenteellinen max nopeus 25 km/h, kuten myöt sähköskootterit ja -mopot, sovelletaan polkupyörän liikennesääntöjä eli ovat ajoneuvoilla. Niitä koskee lähes kaikki samat liikennesäännöt kuin muita ajoneuvoja.

Mielenkiintoista on nähdä, jos ensi vuonna on katuosuudella; jalkakäytävä, pyörätiet ja sähköpotkulaudoille omat väylät (tai lisäkilpi, että kuuluvat ajoradalle), missä he mahtavat ajaa?

Todennäköisesti ajavat viereisellä jalkakäytävällä!

2

276

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tehoa maksimissaan 1 kW ja maksiminopeus enintään 25 km/h, niin se on kevyt sähköajoneuvo.

      Kevyitä sähköajoneuvoja ovat muun muassa erilaiset itsestään tasapainottuvat henkilökuljettimet, sähköpotkulaudat, yksinomaan iäkkäiden henkilöiden tai liikuntarajoitteisten käyttöön tarkoitetut kolmi- tai nelipyöräiset skootterit sekä muut vastaavat ajoneuvot.

      Kevyissä sähköajoneuvoissa tehoa saa olla maksimissaan 1 kW ja maksiminopeus saa olla enintään 25 km/h. Kevyitä sähköajoneuvoja käytetään polkupyöräilijän liikennesäännöillä, eli oikea paikka näillä laitteilla liikkumiseen on pääsääntöisesti pyörätie.

      Kevyet sähköajoneuvot, jotka painavat yli 25kg, on 1.6.2024 alkaen liikennevakuutettava.

    • Anonyymi

      Liikennesääntöjen ja liikennemerkkien ymmärtämiseen tarvitaan jonkun verran älyä. Niiden rikkomiseen riittää usein asennevamma.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      174
      1182
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      538
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      519
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe