SPR ja ministeriöiden jakamat rahat

Anonyymi-ap

Kun SPR JOHTAJAN PALKKA NOUSEE yli 70 000 e/v eli 120 000e --> 190 000 e vuodessa niin on taas HyväVeli/SiskoKorruptio käynnissä.
Ja rahat tulee valtion kassasta, ministeriöt ( 70 jakopistettä) jakaa avokätisesti rahaa SPRlle.
Kyselyyn Kevan rahan käytöstä
"Valtiovarainministeriö toteaa, että asiassa saadun selvityksen mukaan Keva on valvonut
sopeutumisrahaa saavien entisten kansanedustajien tuloja kansanedustajan eläkkeestä ja
sopeutumisrahasta annetun lain edellyttämällä tavalla. Keva on tarkastanut vuosittain kaikkien
sopeutumisrahaa saaneiden henkilöiden ansio- ja pääomatuloja koskevat tiedot tulorekisteriilmoituksista
ja verohallinnolta. Kevan selvityksen mukaan liikaa maksettu sopeutumisraha on
peritty takaisin tilanteissa, joissa sopeutumisrahan saajan todelliset ansio- ja pääomatulot ovat
olleet ilmoitettua suuremmat.
Näin ollen valtiovarainministeriöllä ei ole kanteluksi katsotussa sähköpostiviestissä esitettyjen
seikkojen johdosta syytä epäillä, että Keva olisi maksanut entisille kansanedustajille
sopeutumisrahaa vastoin niitä edellytyksiä, jotka sen maksamiselle ja määrälle on
kansanedustajien eläkkeestä ja sopeutumisrahasta annetussa laissa säädetty. Yksittäisten
entisten kansanedustajien saamaa sopeutumisrahaa arvioitaessa on otettava huomioon useita
seikkoja, jotka voivat vaikuttaa henkilön saaman sopeutumisrahan maksuaikaan.

Vastaajat ylijohtaja Minna-Marja Jokinen
Hallitusneuvos Ville Koponen"
Korruptiota ei haluta myöntää Suomessa ja se saa rauhassa levitä yhä syvemmälle yhteiskuntaa. Aika herätä todellisuuteen Suomi ei ole onnellisten ihmisten maa eikä rehellisyys rehota.

3

241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      spr korruptio pitää nostaa esiin,, se on ahne ylimielinen järjestö, jonka johtajilla liian suuret edut ja palkat.
      ja samaan aikaan hyödynnetään Suomen työttömiä palkattomia köyhiä säälittä, erilaisissa spr puuhailuissa.
      Ja Spr veri palvelu busineksesta tulee saada valtiolle myös tuloja,,, nythän ne häviää tuotot kerska palkkoihin ja etuihin, harvojen busineksiin... !

    • Anonyymi

      rahaa on

    • Anonyymi

      SPR saa joka vuosi sosiaali-ja terveysministeriön avustuksia (Stea) monta miljoonaa euroa. Tänä vuonna avustusta tuli melkein 5 miljoonaa!!! Aivan käsittämätöntä ja todella törkeää verorahojen käyttöä.

      https://avustukset.stea.fi/?sortmode=jarjesto&organisationName=Suomen punainen risti &year=2024

      SPR saa rahaa myös muilta säätiöiltä yms, toimintaansa.

      Lisäksi ihmiset tekevät kuukausilahjoituksen suoraan spr:n tilille. Lahjoittajien määrää en tiedä, mutta luulisin mainonnan perusteella heitä olevan ainakin joitakin kymmeniä tuhansia.

      Lisäksi esim. kirpputorit tuttavat erittäin hyvin. Myytävät tuotteet saadaan ilmaiseksi lahjoituksena, ja melkein kaikki työntekijät ovat te-toimiston kautta tulevia harjoittelijoita, työkokeilijoita ym. Heidän palkkansa maksaa työvoimatoimisto tai Kela.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe