Minulla on vedenpitävä,ip68-luokitettu puhelin, mutta sitä ei toimi
jos sormet ovat märkänä. Esim. Puhelimeen ei saa vastattua märillä sormilla.
Uskoisin, ettei puhelimesta olisi mitään apua, jos putoaisin mereen ja yrittäisin soittaa vedestä apua. Kestää vettä kyllä, mutta ei toimi märkänä.
Kysymys kuuluukin, että onko kosketusnäytöissä eroa ja mikä näyttötyyppi toimii parhaiten myös märkänä?
jos sormet ovat märkänä. Esim. Puhelimeen ei saa vastattua märillä sormilla.
Uskoisin, ettei puhelimesta olisi mitään apua, jos putoaisin mereen ja yrittäisin soittaa vedestä apua. Kestää vettä kyllä, mutta ei toimi märkänä.
Kysymys kuuluukin, että onko kosketusnäytöissä eroa ja mikä näyttötyyppi toimii parhaiten myös märkänä?
Vastaukset 26
Vanhimmat
Jos löydät puhelinen resistiivisellä kosketusnäytöllä, sillä on ainakin paremmat mahdollisuudet toimia vedessä.
Kokonaan toinen asia on, toimiiko vettä täynnä oleva mikrofoni tai kaiutin niin, että toisessa päässä saisi selvää puheesta tai että pystyisi kuulemaan.
Minulla on melontaretkillä aina mukana veden- ja iskunkestävä Cat näppäinpuhelin. Se toimii myös märkänä ja akun kesto on ihan toista luokkaa kuin nykyaikaisten älypuhelinten. Jos puhelinta ei suuremmin käytä, niin akku kestää valmiustilasa parisen viikkoa. Toki siinä on ominaisuus, jolla sen saa menemään pois päältä yöajaksi.
Jos liikut veneellä yksin ja olet vaarassa pudota veteen, niin kannattanee harkita jotain matkapuhelinta paremmin tilanteeseen sopivaa laitetta. Eivät maksa maltaita.
Merellä esim. käsi-VHF on hyvä ratkaisu, mutta sisävesillä vain kännykät kuuluu. Puhelin olisi myös siksi hyvä, kun se on nykyään aina mukana. Myös ns. vähempiriskisillä reissuilla, joille ei välttämättä kannata ottaa mitään hätärakettia taskuun.
Mitä vaihtoehtoja pidät hyvinä? Olen syyskeleillä usein yksin liikkeellä ja luottanut kännykän tuomaan turvaan. Minullakin on vedenpitävä puhelin, mutta jos se ei tositilanteessa toimikaan, niin mikä olisi toimiva tapa veteen pudonneen saada hälyytettyä apua paikalle?
Garminilla on satelliittisarja, jota se kutsuu InReachiksi. Se toimii satelliitin kautta, muttei vaadi lupamaksuja eikä muutakaan byrokratiaa. Laitteen voi ottaa myös mukaan vaikka patikkaretkelle toisin kuin veneeseen rekisteröitävät laitteet.
Se ei ole ilmainen eikä edes halpa. Mutta ihan harkinnan arvoinen kuitenkin.
Ei lupamaksuja, mutta aika suolaisen kuukausimaksun se vaatii, ja IPx7 on aika heppoinen luokitus tuollaiselle laitteelle jonka pitäisi toimia hätätilanteessa. Itse laitteen hinta on tullut aika mukavasti alas sitten julkaisun.
Pölynkestävyydestä ei taida olla epäilystä.
Tuo metrin syvyydessä toimiminenkin on vähän niin ja näin koska sieltä ei signaali kanna pintaan, vaikka laite toimisikin.
Ipx7 hörppii aika pian vettä ja hajoaa siihen
Vedenkestäviä näppäinpuhelimia alkaa olla huonosti saatavilla. Pikaisella etsimisellä löysin tämän. tuo avunpyyntöpainike voi olla kätevä. Siihen kun tallentaa meripelastuskeskuksen hätänumeron, saa nopeasti lämpökameralla varustetun helikopterin paikalle.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/674956/Doro-731X-4G-peruspuhelin-Dual-SIM-musta
Kannattaa muistaa, että kännykkä ei välttämättä löydä verkkoa merialueilla vähänkin ulompana liikkuessa. Jos on paljon yksin vesillä, niin kevyt pelastuspuku, paukkuliivit ja turvaköysi ovat järki valinta.
Turvaköysi on hyvä, mutta pelastuspuvussa hypotermia iskee, jos et saa hälyytettyä apua paikalle.
Toisaalta on ainakin tallessa ja nätisti pakattuna,
Niinpä. Helppo poimia talteen, kun paketti aikanaan kelluu rantaan.
Itselleni uusi asia, tuo kosketusnäytön toimimattomuus märkänä. Kokeilin kastaa puhelimen, eikä sillä tosiaankaan voi soittaa märkänä.
Hommasta tulee, jos mahdollista, suolaveden kanssa koska näytön toiminta perustuu useimmin sähkövastukseen.
Tässä olisi markkinarako jollekin puhelinvalmistajalle. Pomminkestävä näppäinpuhelin markkinoille. Iso akku ja hyvä virranhallinta plussaa. - Yksinkertainen kondepti. Ihme, ettei noita jo ole markkinoilla.
Ulefonen kosketusnäyttö toimii märkänä ja veden alla.
Oletko kokeillut? Jos varma tieto, niin siinä mun uusi puhelin.
Työkaverille meinasi käydä huonosti kun oli yksin metsätöissä ja moottorisahan teräketju oli hipaissut käteen. Oli ottanut puhelimen esiin soittaakseen apua, mutta näytölle oli mennyt verta, eikä soittaminen ollut onnistunut ennen kuin keksi kuivata näytön.
Laita linkki tuohon tietoon.
Jostain syystä maahantuoja ei mainitse asiaa, vaikka se on merkittävä etu kaikkiin muihin puhelimiin verrattuna.
Suhtaudun hiukan skeptisesti asiaan myös siksi, ettei näytön tyypistä sanota mitään enkä pidä uskottavana, että pienellä valmistajalla olisi oma näyttötehdas.
Ulefonella on kapasitiivinen näyttö, joka perustuu sormen sähkönjohtavuuteen. Se ei toimi märkänä yhtään paremmin kuin muutkaan.
Itsellä puhelin minigrip-pussissa grab bagissa muiden tarvikkeiden kanssa.
Toki hyvä olla pelastumista edesauttavia välineitä, mutta silti kannattaa suhtautua kylmän veden aikana yksin veneillessä putoamiseen kuin auton eteen horjahtamiseen - hyvällä tuurilla pieni mahdollisuus pelastua, mutta todennäköisesti seuraa kuolema. Ei siis sovi pudota.
Pelastumistodennäköisyyttä kasvattaa huomattavasti kuivapuku, mutta aika harva meistä käyttää.
Kuivapuvun lisäksi käytössä pitää olla ehdottomasti väline avun hälyttämiseen. Kuivapuvussakin hypotermia iskee yllättävän nopeasti, jos ei pääse vedestä.
Turvaköysi ja -valjaat ovat paras turvavaruste yksin veneilijälle.
Kuivapuku lisää myös putoamistodennäköisyyttä.
Ja turvavyö kolarin todennäköisyyttä?
Ei.
Turvavyö ei lisää kolarin todennäköisyyttä, sitä on tutkittu.
On kuitenkin teoria, jonka mukaan ihmiset ulosmittaavat parantuneen turvallisuuden lisäämällä riskinottoa. Teoria toimii joissain asioissa, toisissa ei, joten se ei ole kovin hyvä tai ainakaan viimeistelty.
Joskus turvavälineiden lisääminen lisää tietoisuutta riskeistä ja ihmiset vähentävät riskinottoa. Joskus taas välineiden paraneminen lisää sitä. Olen melko varma siitä, että esimerkiksi jääkiekon säännöt olisivat erilaiset, jos lajissa ei saisi käyttää lainkaan suojuksia.