Edellinen opetusministeri räkyttää omista virheistään nykyiselle hallitukselle joka ei ole vastuussa aiempien hallitusten virheistä.
ÄS KAKKOSET EI OSAA LUKEA
Anonyymi-ap
19299
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tuskin tämän hallituksen leikkaukset ainakaan paranna oppimisen määrää.
Persu käyttäisit edes hiukan niin vaivaisia aivojasi.
Montako miljardia velkarahaa sinä olisit valmis laittamaan lisää mamutukseen ja oppiiko siinä kukaan sen enempää lukemaan?
ÄäriVasemmiston Lilleri-Lalleri oli HUONOIN Opetusministeri - KauttaAikain !
- sen aikana OppimisTulokset Suorastaan Romahtivat !
Sinne Se meni EU:hun ja HETI - Venäjän Putinia TUKEVAAN Ryhmään !
Tyhmä PUNIKKI-Kommunisti !
Eikös se ole hivenen huvittavaa että jos puhutaan vuoden 2022 PISA-tuloksista alkaa sen aikainen pentuministeri haukkumaan nykyistä hallitusta. Kuka oli opetusministerinä vuonna 2022?
Ensimmäinen varsinainen ammatillisen koulutuksen kokoomuslainen alasajajaministeri oli hän, joka juuri palkattiin korkeaan EU-virkaan.
Toinen samanmoinen, kokoomuslainen hänkin, on nytkin ministerinä, jo neljännessä ministeripestissä sotkemassa asioita.
Vassariministeri oli kyllä kaiken huippu, jos ei sitten nykyinen rkp-ministeri pane vielä "paremmaksi".
Amisvihaajia kuitenkin kaikki.
Eikös sekin ole hiukan huvittavaa, että ei nyt tehdä asialle mitään vaikka istutaan päättämässä mutta syytetään muita?
Saman saatte silmille pari vuoden kuluttua kun uudet Pisa tulokset julkaistaan.
Retoriikka uppoaa vain tiedän omille kannattajille.
Ei osaa ei
Iltalehti , 30.9. / 1.10.2024, Politiikka/Näkökulma,
Lauri Nurmi (persukriitikko, taaskin Perussuomalaiset mainittu):
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/564bcff5-8d4d-4ece-b002-25a1d5ed9414
"Näkökulma: PISA-tutkimus särkee tabun: Maahanmuuttajista syntyy Suomeen laaja alaluokka"...
---------,-------
Persujen syy?
Tämä on juuri sellaista meininkiä josta MESTARI on ajat sitten varoittanut.
Nurmi edelleen:
"Suomalaisessa yhteiskunnassa ei edelleenkään ole ymmärretty sitä, että maahanmuuttajataustaisista ihmisistä on syntymässä yhteiskuntaamme satojentuhansien ihmisten muodostama koulutuksellinen ja sivistyksellinen alaluokka.
Poliitikot eivät halua – perussuomalaisia lukuun ottamatta – puhua asiasta, koska he eivät uskalla sitä tehdä. He pelkäävät leimautuvansa rasisteiksi, mikä kertoo siitä, että keskusteluilmapiiri on myrkyttynyt.
Yliopistotutkijat ovat onneksi päättäneet, että heidän tehtävänsä ei ole vaieta tosiasioista"...
-----,----
Nurmestakin tullut rasisti?
Mitähän tuumaa vihervasemmisto luottotoimittajansa mokauksesta?
Mutta ei nyt tee kuitenkaan mitään asian korjaamiseksi.
Se ei korjaa mitään, että on jotain mieltä asiasta.
Mutta asiahan kuuluu opetusministeri Aateligröizille eikä eduskunnan puhemies MESTARIlle!
No miksi sitten hänet vedät mukaan keskusteluun ?
Aatteleppa ihan ite!
Vihervasemmisto pyrkii tämänkin uutisen mahdollisimman pian työntämään unholaan koska se osoittaa PERSUJEN olleen oikeassa.
Ahdistaako noin kovasti?
10 % ammattikouluun pyrkijöistä ihan suomalasista nuorista ei läpäise kokeita koska eivät osaa laskea eivätkä osaa täyttää kaavakkeita oikein.
Lisäksi oikein kirjoituksessa on virheitä.
Huomenna tulee Yle gallup ja taas nousua Suomen suurimmalle duunaripuolueelle eli Perussuomalaisille.
Toivottavasti Suomeen ei tule enää koskaan edellisen hallituksen kaltaista S2 hallitusta ja rajat laitetaan kiinni!!!!