Ajokielto ja sepelvaltimotauti

Anonyymi-ap

63 vuotias mies jota juoksutettiin Meilahden sairaalan rappusissa anturi hanurissa todetiin hyväkuntoiseksi ja oireet poistuivat, määrättiin ajokieltoon kertomansa mukaan sepelvaltimotaudin vuoksi. Ohjeistus menee kuitenkin seuraavasti sen osalta

Sepelvaltimotauti:

Ei rajoituksia, jos suorituskyky on normaali tai vain lievästi alentunut. Ryhmän 2 kuljettajan ajoterveyttä arvioidaan vähintään viiden vuoden välein. Tarvittaessa voidaan tehdä kliininen rasituskoe.

Akuutin sydäninfarktin jälkeen ajokielto vähintään 1 viikko ryhmän 1 kuljettajilla, ja vähintään 6 viikkoa ryhmän 2 kuljettajilla. Lähtökohtaisesti pallolaajennuksen tai ohitusleikkauksen jälkeen vastaavat ohjeet. Muut rajoitukset:

Ryhmä 1: Ei saa ajaa, jos sepelvaltimotaudin oireita esiintyy pienessäkin rasituksessa, kuten peseytyessä, pukiessa tai jopa levossa.
Ryhmä 2: Ei saa ajaa, jos sepelvaltimotaudin oireita esiintyy kevyessä rasituksessa (esim. tasamaakävelyssä) tai pienessä rasituksessa (kuten edellä kuvattu)."

Tässä tapauksessa ajokielto kuitenkin määrättiin, joten kyseessä ei ole hyväkuntoinen ja oireeton potilas, vaan että hän saa pienessäkin rasituksessa sepelvaltimotaudin oireita. Silloin ihminen ei ole kunnossa ja ei ajele autoilla laisinkaan, ennenkuin hoidot tepsii ja lääkäri antaa ajoluvasta kertovan todistuksen.
Nyt sitten vaihtui Hua Hinin sisätiloissa lusiminen Vantaalle sisätiloihin lusimiseen.
On hienosti pärjätty elämässä ja taloudessa ja mies on täynnä tietämystä ja tiukkaa henkistä kuntoa.

5

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanha sanonta kuuluu että Pasasen jutut on kuin vanhan muorin pieru, 95% paskaa.

    • Anonyymi

      Hienoa kun taas kerrot mielipiteesi, mutta luulen että kardiologi tietää hieman sinua paremmin ne perusteet milloin ajokielto on tarpeellinen, mutta katson hieman oikeudekseni oikaista sinua, minulla ei ole sepelvaltimotautia, vaan minulla on sepelvaltimo spasmi, kohtaus tulee satunnaisesti, välillä menee monta viikkoa ilman kohtausta, välillä niitä tulee useampi päivässä, koska etukäteen ei tiedetä milloin kohtaus tulee tämä on ajokiellon peruste, asia on ole minulle ongelma koska vaimollani on suomalainen ajokortti... Laiffila olet palstan heikoin lenkki.

      • Anonyymi

        Se on hyvä totutella kyydissä istumiseen. Suomalainen ajokortti on sekä vaimolla että ruumisauton kuljettajalla.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        tuossa tarkemmin, https://sydan.fi/kysymys/prinzmetalin-angina/

        https://terveytta.net/sepelvaltimon-spasmi-oireet-hoidot


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe