Ajattelin tänne kirjoittaa ja kysyä teidän mielipitetiä asiasta elikkäs minulla alkoi jokin aika sitten psyk polin hoito eli käyn hoitajalla juttelemassa ja nyt minulle on varattu aika uudelle psykiatrille ja kysymykseni kuuluukin näin että mitä siellä uskaltaa kertoa ja sanoa että ei joudu osasto hoitoon? koska ei tunne yhtään hänen ajatus maailmaa niin minulla on skitsofrenia diagnoosi ja minulla on tällä hetkellä pahoja kuulo ja näkö harhoja ja lääkkeet ei oikein auta niin voiko se todeta että olen psykoosissa? koska mulla on pitkä hoito historia ja oon työkyvyttömyys eläkkeellä ja oon kahdesti ollut suljetulla osastolla niin voiko sinne joutua taas? niin olen 46 vuotias mies ja en toivoisi muuta kuin lääke muutoksia että niitä pelkästään tehtäisiin minä kyllä pärjään kotona
Mitä uskaltaa sanoa uudelle psykiatrille?
Anonyymi-ap
5256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nykyisin on osastolle niin pitkät jonot että ei mahda pelkillä sanomisilla osastolle päästä. Pitää jo tehdä hassuja asioita.
Eli aika vapaasti saa tuntojaan siellä tulkita.
juu ei ne voi auttaa sua jos et oo rehellinen sielä
Kannattaa olla rehellinen. Kyllä ne huomaa jos valehtelet.
Mitä vähemmän puhut henkilökohtaisista asoista, sen parempi.
Kannattaa kertoa yleisiä asioita esim. jos on syönyt hampurilaisen tai yhetiskunnalliset asiat ym. muttei missään tapauksessa mitään omia asioita kannata kertoa.
No eikös sinne mennä sen takia, että puhutaan omaista asioista ?
Small talkia voi harrastaa ihan kavereiden kanssa.
Ei ne heti osastohoitoon laita, vaikka kertoisi harhoistaankin ja muusta.
Jos aloittaja toivoo keskustelua lääkkeistä, niin se varmaan onnistuu ilman osastolle joutumista, vielä kun sanoo, että pärjää kotonakin.