Olen nyt seurustellut nykyisen mieheni kanssa viitisen vuotta, joista kaksi viimeistä asuttu saman katon alla. Tavattiin noin puoli vuotta sen jälkeen, kun hän oli eronnut pitkästä avioliitostaan, olivat asuneet erillään jo pitkään joten eron sai ilman harkinta-aikaa. Miehelläni ja hänen ex-vaimollaan on yksi aikuinen lapsi, jolla kehityksen viivettä ja psykiatrisia ongelmia, pärjää omillaan kuitenkin ja tapaamme säännöllisesti, tulemme toimeen. Mutta entisen vaimon kanssa kaikki on hankalaa, edelleen, vaikka eivät ole enää vuosiin olleet yhdessä.
Katkeruus kumpuaa mitä todennäköisemmin siitä, että joutui aikanaan ottamaan isomman vastuun lapsesta ja kodista, kun mies teki uraa. Elivät miehen tuloilla erittäin mukavasti, kaikki oli siis taloudellisesti hyvin. Ei uskottomuutta, väkivaltaa, ryyppäämistä tai muutakaan, mutta siis paljon vastuuta ja aikoja, jolloin oli lapsen kanssa yksin, tästä mieheni tunsi myös syyllisyyttä jota sitten pyrki kuitenkin hyvittelemään. Vuodet vieri ja he kasvoivat erilleen, ja molemmat puhuivat aina välillä erosta, välillä mies halusi erota, välillä vaimo. Kun lapsi muutti omilleen vähän sen jälkeen sopivat yhdessä, että tämä oli tässä, mutta aika pian eron jälkeen alkoi ilmeisesti vuosikausien viha ja katkeruus nousta pintaan, sillä se jatkuu tänäkin päivänä.
Lähes kaikki kommunikointi päätyy naisen puolelta raivoon ja huutamiseen, mies on pilannut hänen elämänsä. Tämänsisältöisiä sähköposteja ja tekstareita tulee säännöllisesti, jossa hän purkaa kaunaansa ja kokee heittäneensä koko elämänsä hukkaan, haukkuu minutkin vaikka olen alusta asti pyrkinyt asiallisiin väleihin enkä ole ollut heidän eronsa syynä, toki tavattiin aika pian sen jälkeen mutta heidän yhteinen elämänsä oli loppunut jo vuosia sitä ennen. Hän asuu yksin eikä ole eron jälkeen tietääksemme seurustellut kenenkään kanssa. Jos yhteistä lasta ei olisi ei mieheni haluaisi olla hänen kanssaan missään tekemisissä, on ehdottanut, että menisi terapiaan tms kaiken tuon vihan vuoksi mutta siitä vasta onkin raivo noussut. Tämä on myös meidän liittoamme aina välillä horjuttanut, mutta toistaiseksi jaksan, mies voisi olla välillä jämäkämpi, lyödä luurin korvaan jne, mutta niin ei kuitenkaan ole tapahtunut.
Mieheni ex on täysin mahdoton
Anonyymi-ap
1
271
Vastaukset
- Anonyymi
No niinpä kuulostaa olevan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172403
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135848- 45841
- 59807
- 42776
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44755Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694