Asumme susilauman reviirillä. Vaimonikin on tuosta kuullut, mutta sanoi eilen kuulleensa suden ulvontaa melko läheltä. Sanoi että ei enää mene ulkona pihaa kauemmas.
Luin että Saksassa sudet ovat todellinen riesa, mutta ei voi mitään kun EU kieltää niiden metsästyksen.
Luin että Saksassa sudet ovat todellinen riesa, mutta ei voi mitään kun EU kieltää niiden metsästyksen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Niiden seassa on vissiin vaan elettävä kunnes tunkeutuvat pihapiiriin. Koirat sisälle yöksi.
Siili
onneksi asun keskellä kaupunki kerrostalon ylimmässä kerroksessa,
tänne ei sudet aivan hevillä osaa tulla hissilläkää,
surku teitä maanläheisiä,
teitä ne sudet vois syödä muutaman poiski moittimassa liian suurista susilaumoista,
ei susi tykkää moitteista,
Vihreitten luonnonsuojelioitten mielestä sudet on tärkeämpi suojella kuin ihmine,
niiten mielestä ihmislapsen henki on toissijaine, mutta susi se on arvokas arvokkaampi säilyttää elävänä kuin ihmislapset kolutiellään,
Ihminen ei kuulu suden, eikä karhun, ruokalistalle.
Susi tappaa ja raatelee kaikkea liikkuvaa ihan huvikseen vaikka ei niitä söisikään.
Joopa joo......olisiko iltasadun aika ????
kyllä susi käy ihmisen kimppuun JOS sillä on tilaisuus,
susi pelkää ihmistä joten se kyttää tilaisuutaa ja jos on tialisuus taatusti hyökkää kimppuun turha susia on puolustella.
Ei ole satua, että susi on käynyt raatelemassa koko lammaskatraan, mutta ei syönyt niistä yhtäkään.
Suomessa susi on tappanut ihmisen viimeksi vuonna 1881.
Useimmin asialla on ollut koirat:)
Sekin aika vielä susikannan liikaa kasvaessa koittaa, kun satusi ovatkin todellisuutta.
No toivotaan niin. Täälläkin sudet liikkuu. Ajatella, olen niinkin kaukana Helsingistä, että olisivat jo tänään alkuillasta Mannerheimintiellä, jos sinne haluaisivat, mutta susi on viisas ja ymmärtäö kiertää paskapaikan kaukaa.
Mitä toivomista tuossa on? Susi on viimeksi suomessa tappanut ihmisen vuonna 1881. Ei tarvitse toivoa tuon faktan osalta mitään.
Kohtaat pelkosi rohkeasti, niin pitääkin, jos pelon vaientaa se voi purkautua suvaitsemattomuutena.
Kuka tai mikä hoitaa ihmiskannan kurissa pitämisen?
Ehkäisyvälineet:)
Ikävää että katolinen kirkko kieltää käytön ja katolinen kirkko vaikuttaa vahvasti esim. afrikassa.
Korona oli hyvä yritys luontoäidin osalta. Ei vaan ollut tarpeeksi tehokas. Enkä seuraava pandemia sitten on.
''Enkä seuraava pandemia sitten on.''
Ukko-jumala suomea varjelkoon että se ei tapahdu nykyisen hallituksen aikana.
80-luvulla sai Kymenläänissä metsästää susia, vaikka niitä ei edes ollut. Naapurikylässä ampuivat suuren koiran, kun luulivat sitä sudeksi.
Susi on EU:n luontodirektiivin mukaan Suomessa poronhoitoalueen ulkopuolella tiukasti suojeltu laji.
Suojelusta voidaan ministeriön mukaan poiketa, jos metsästykselle asetetaan selkeä tavoite ja osoitetaan, ettei muuta tyydyttävää ratkaisua ole.
Susi kuuluu luontoon, siinä missä karhu ja ahmakin.
Niin, kun ne pysyisi luonnossa, mutta nyt ne tulee pihoihin..
Ei ennen lemmikkieläimet joutuneet petojen kynsiin, nyt ne joutuu petojen persiiseen kotirappusilla.
En ole metsästäjä enkä omista aseita.
K kotton
Miksi ihminen vie sitten koko ajan enemmän ja enemmän elintilaa niiltä eläimiltä. Sitä saa mitä tilaa.
Ei voi olla susilla tilanpuutteesta kiinni, jos tulevat ihmisten pihoille.
Kyllä niillä vielä olisi tilaa metsissäkin.
Maaseutu autioituu.
Taitaa olla niin, että luontoa vapautuu susille, mutta ne ei jostain syystä viihdy luonnossa, vaan tulevat asutojen ympärille.
En usko ollenkaan. Koko ajan rakennetaan uutta aluetta monin paikoin ja elukoiden elintila pienenee. Tietenkin tulevat silloin lähemmäksi ihmistä.
Mene kehäkolmlsen ulkopuolelle..
Muuallakin rakennetaan uusia asuinalueita, kuin pelkästään ruuhkasuomessa.
Miten niin? Typeriin, saastaisiin, ahtaisiin kaupunkeihinhan ihmiset on jo pitkään pakotettu muuttamaan. Petoeläimet seuraa perässä, kun niiden kantoja ei enää saa rajoittaa ja niille ei riitä reviiriä siellä erämaissa.
Jos vaivautuisit lukemaan uutisointeja, niin tajuaisit, että laumat liikkuu ihmisten keskellä. Susi ei metsästä yksin vaan kaverit on mukana. Ymmärrätkö, mitä se tarkoittaa?
Sudet ei enää pelkää ihmisiä. Se on paha juttu. Turha selittää "mitäs olette susien asuinalueilla". Susia on paljon, lisää tulee. Uudet sudet joutuu hakemaan omat reviirinsä ja omat sudet oman laumaansa. Siksi, koska niitä on ehdottomasti kiikaa ja siksi ovat nyt ihmisten riesana. Ehfottomasti pitää ampua ja sillä myöskin kaikkoavat korpiin takaisin.
Voi kulta pieni, mitä tilaa?? Varsinais-Suomessa on ties kuinka monta laumaa. Kyllä ne kylät ja kaupungit on siellä ollut ennen dusia. Ne sudet joutuu jättämään kasvaessaan "koti"reviirit ja hakemaan uudet reviirit sekä "omat" susilaumansa. Niitä on niin paljon, että ne tulee aina vain lähemmäs ihmisiä. Yksinäinen susikin voi olla uhka, mutta kulkevat/metsästävät yhdessä ja silloin on todella vaara, että käy lapsen/aikuisen kimppuun.
Eivät ole. Älä unta näe. Koko ajana leviävät asutuksien rajat monilla paikkakunnilla.
Joku vuosi sitten länsirannikolla sudet olivat suurempi riesa kuin täällä. Muuan sen seudun mies kertoi että hänen kaverinsa on töissä vankilassa. Susien tappamisesta kun voi saada vankeuttakin, sanoi kertoja tuolle kaverilleen, että sinähän voit ampua muutaman suden, kun kuitenkin olet vankilassa. En ammu, vastasi kaveri. Haluan päästä yöksi vankilasta pois.
Sudet tulee hävittää asutuskeskusten läheisyydestä, ihmisten turvallisuus pitää taata kaikille kansalaisille ja koululaisille,
myös pihapiirit pitää olla turvallisia ihmsten asua ja elää, myös kotieläinten ja hyöty eläinetn turvallisuus pitää suojata ja taata kaikille talouksille,
susi on toissijainen eläin ihmiseen verrattuna ihmisen tulee OLLA ARVOKKAAMPI luomakunnassa
niin on myös RAAMTUN SANA tehny asia oikein hyvin selväksi ihmiskunalle
joten LUONTO ON IHMISTÄ VARTEN ja IHMINEN PITÄÄ siitä myös hyvää huolat koko ihmiskunnan takia,
luonnon suojelijoilta ON UNOHTUNU kokonaan ihmisen suojeleminen ,
joa todellisuudessa on erittäin outo piiree jos ihmisistä on kysmys, sillä luonnonsuojelioitten olettaisi olevan myös ihmisiä joten unohtuuko luonnon suojelioita ihmisen oiekudet ????? IHMISYYS kokonaan ???
Kummat siellä oli ensin, elukat vai ihmiset ??
Luonto on kaikkia eläviä olentoja varten. Ihmisellä ei ole mikään etuoikeus luontoon.
olet väärässä, lueppa raamattua
JUMALA loi ihmiset ja luonnon,
ja JUMALAN sanan mukaa antoi luonnon ihmisen HYÖDYKSI
ihminen saa käyttää luotoa hyödykseen ja hoitaa luontoa niin ettei esm. eläimet ole vaaraksi ihmiskunnalle vaankaikki luonto on tasapainossa ja ihmisen valvonnassa,
''...ettei esm. eläimet ole vaaraksi ihmiskunnalle...''
En ole ikinä raamattua avannut, enkä avaa, mutta olen aivan varma että mitään tuollaista ei lue ko. tarukokoelmassa.
Jätä uskonnollinen hömppä pois asiallisesta keskustelusta.
22:31:22
Kyllä siellä lukee selkeällä suomen kielellä että luonto ja sen antimet on annettu ihmiskunalle lahjaksi
täysin noilla sanoilla ei mutta TÄYSIN tuota merkitsee, kaiva vaan raamatusta seki JUMALAN noeuvi ja LAHJA ihmiskunnalle esille,
raamttu sinäänsä on maailman viiasin kirja siellä on kokonaisuuteen kerrottu menneet ja nykyiset ja TULEVATKI maailman tapahyumat raamatun sana ON TOTTA ja sen sanoma on TOTUUS ja totuuden merkitys ihmiskunalle.
mutta tyhmät ja idiootit EI tietenkään ymmärrä noin hienon kirjan sanoaa .
''...mutta tyhmät ja idiootit EI tietenkään ymmärrä...''
Uskikset ovat sitten niin suvaitsevaisia:))))
Susien määrähän on kasvanut kaikissa Euroopan maissa ja EU haluaa muuttaa susien luokittelua.
Ensimmäinen askel prosessissa on suden poistaminen listalta Bernin yleissopimuksen – EU:ta ja sen jäsenvaltioita sitovan kansainvälisen ympäristösopimuksen – mukaisesti. Seuraavassa vaiheessa EU voi mennä pidemmälle ja poistaa suden laji- ja luontotyyppidirektiivin mukaisesti, mikä muodostaa Bernin yleissopimuksen EU:n toimeenpanon. Tänään (keskiviikkona 25. syyskuuta 2024 ) jäsenmaiden EU-suurlähettiläiden äänestys antoi EU:lle vihreän valon ehdottaa poistoa Bernin yleissopimuksen mukaisesti. Tämä useiden kuukausien poliittisen umpikujan jälkeen.
Ihmismäärä on kasvanut maapallolla huimasti. 1900-luvun alkupuolelta ihmismäärä on yli tuplaantunut. Arvioidaan, että 8 miljardin ihmisen raja on mennyt rikki. Kahdeksan tuhatta miljoonaa on aika paljon väkeä.
Haluaa ja haluaa...
''Suojeluaseman muutosehdotusta perustellaan susikannan myönteisellä kehityksellä. Suomessa susi on kuitenkin edelleen erittäin uhanalainen.
Bernin yleissopimuksen pysyvä komitea on koolla joulukuun 2024 alussa.
Jos päätös hyväksytään Bernin sopimuksessa, komissio voi tämän jälkeen aloittaa valmistelun EU:n luontodirektiivin liitteen muuttamisesta. ''
Ihmiskantaahan luonto, sodat, sairaudet sekä abortit yrittävät harventaa, mutta mikä huuto ja valitus kun niin tapahtuu.
Tottakai ne tulee lähemmäksi, kun ei saa ajaa pois, siitä saisi syytteen.
Susi kuuluu koiraeläimiin. Joka ainoa hurtta on hyvin kauas katsoen suden sukua.
Kun susi katsoo telkkaristaan liian pitkälle jalostettuja sylikoiria, sen suusta valuu kuola. Kuuluu nam nam ääntelyä.
Klassinen tietokilpailukysymys ''Mikä eläin tappaa vuosittain eniten ihmisiä suomessa ?''
Sama vastaus vuodesta toiseen: KOIRA