Missä se korona synnytetään

Anonyymi-ap

https://www.iltalehti.fi/terveysuutiset/a/a3ee221a-e454-4336-817f-841502fcd81e
"Korona on muuttunut
Ylilääkäri Asko Järvinen arvioi, että syksyn varsinaista koronaepidemiaa vasta odotellaan.
– On hyvin mahdollista, ettei se ole syksyn epidemian varsinainen aiheuttaja, vaan vielä odottelemme kyseisen virusvariantin nousua tai syntymistä.
– Itse pitäisin todennäköisimpänä, että mahdollinen epidemia-aalto tulee vasta loppuvuodesta, jolloin valitettavasti ensimmäisenä rokotuksen saaneilla ei ole niistä enää tartunnan estämisessä hyötyä, Järvinen toteaa."

Missä se uusi variantti syntyy, jonkun kotilaboratoriossako, josta lähtee sitten sitä uutta varianttia levittämään.
Ei mikään virustauti synny niin, että henkilö on kotona, niin siellä sairastuisi johonkin virustautiin.

Videolla käytetään maskia, mutta eihän tuota maskia ole edes asetettu kasvojen myötäisesti, vaan laitettu sellaisenaan kasvoille suoraan paketista ilman, että sitä on painettu kasvojen mukaisesi.
Ei se mitään suojaa, kun on suuret ilmavälit maskin ja ihon välissä, sama, kuin ei olisi maskia ollenkaan.
Maski pitää olla tiiviisti ihonmyötäisesti asetettuna, että se antaa jonkunverran suojaa.

1

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On tämä piikittäminen tragikoomista touhua:
      Vuosi sitten kohistiin liian myöhään aloitetuista piikityksistä, jonka vuoksi tehtiin ennätys koronakuolemissa.
      Nyt aloitettiin vahingosta viisastuneina piikitykset ajoissa ja kas; nyt niistä ei ole hyötyä, kun tartunnat lisääntyvät. Taas kuollaan!!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      38
      2191
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      66
      2047
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1675
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1641
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1474
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1092
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      925
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe