Omalääkärijärjestelmää kokeiltiin ja ei toiminut

Anonyymi-ap

Lääkäreillä on tuhat mahdollisuutta olla pois työpaikalta ja tekemättä sitä työtä jota tekemään heidät on palkattu. On omat sairaudet, lasten, jatko-opiskelu, 3-4 pv työviikko, muuten vaan poissa, kukaan ei tiedä miksi on poissa. Kun henkilölle määritetty yksi ja ainoa lääkäri on poissa, kyseisen henkilön terveydenhuolto on täysin jumissa. Tästä syystä omalääkärijärjestelmä todettiin toimimattomaksi.

Yksittäistapauksissa, jos lääkäri on nuori ja velvollisuudentuntoinen järjestelmä voi toimia jonkin aikaa, kunnes lääkäri irtisanoutuu ja vaihtaa työpaikkaa.

8

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On se kumma, kun sama systeemi toimii esim. Espanjassa todella hyvin.
      Toimisi täälläkin, jos lääkäreitä koulutettaisiin tarpeeksi. Nyt lääkärit suojelevat omia paikkojaan ja PALKKOJAAN...

      • Anonyymi

        Näin se on aina ollut. Lääkärit on yhteiskunnan mätäpaiseita. Ei kaikki mutta useimmat.


      • Anonyymi

        Totta. Monessa paikassa suojellaan omaa työpaikkaa keksimällä näennnäistä työtä ja olemalla tekevinään. Suomessa Lääkäriliitto on se mafia, joka estää lääkäreiden kouluttamista.


      • Anonyymi

        Niinpä. Se on ainoa oikea toimiva systeemi ja on käytössä melkein joka maassa, mutta ei Suomessa, Venäjällä eikä Pohois-Koreassa.


    • Anonyymi

      Lääkärit tekee osa-aikaista, koska elämässä on muutakin kuin työ. Ihan tervettä ajattelua.

      • Anonyymi

        samaa mieltä .


    • Anonyymi

      Tuo on helppo korjata. Siis sen lisäksi että potilas oletetut valitsee oman lääkärinsä, niin lääkäri "todistettu että lupa toimia sellaisena on" sitten myös valitsee potilasoletettu massasta omat potilaansa. Lopuksi kaikki huumeveikot ynnä rapa juopot sitten arvotaan lääkäriharjoittelijoiden harmiksi.

      Tekoäly tulloo, siksi ei pidä nykytilanteesta olla huolissaan koska kunhan menee vuosi tai pari niin ATK-toimii omalääkärinä ja nykyisistä lääkäreistä koulataan perushoitajia.

      • Anonyymi

        Tekoälyllä pystytään korvaamaan lääkärit ja tekoälyllä varustellulla robotilla myös hoitajat, vaikka muuta kuvittelevat.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      77
      2981
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1261
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1143
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      951
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      809
    8. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      805
    9. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      122
      803
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      773
    Aihe