Tämän aamun Kainuun Sanomissa akatemiatutkija Aleksi Lehikoinen Helsingin Yliopistosta pohtii tulevaa Kajaanin jokisorsien ja joutsenten tilannetta. Hänen veikkauksensa on, että jos niille ei anneta ruokaa niin ne lähtevät muutolle länteen tai etelään tai eivät lähde minnekään. Lehikoinen on hyvä ennustaja - hän antaa vaihtoehdot, joista varmasti toinen on oikea. Näin sitä tehdään oikein yliopistotasolta ja palkka on korkea!
Lähtevätko vai jäävätko odottelemaan ruokaa?
6
244
Vastaukset
- Anonyymi
Vaisto pelaa ja siivet kantaa.
Huru-Ukot voivat keskittyä tärkeämpiin asioihin, kuten vanhusten olosuhteisiin.
Jos on toiminnan tarve, menkööt vaikka pilkkomaan vanhuksille puita ja kolaamaan heidän pihojaan. - Anonyymi
Iso parvi joutsenia oli näitä hyvälle opetettuja odottamassa Kajaanin välittömässä läheisyydessä.
Nyt kun ihmiset ymmärtävät, että nämä menee omin avuin sinne, missä niillä on luontaista ravintoa.
Suuri vääryys on kesyttää tällaisia eläimiä, rääkkäystä.
Sairaat a siipirikot ei lähde, jollain niille on järjestettävä harkinnanvarainen jatkotoiminta. - Anonyymi
Kajaanin kaupunki on vastuussa tapahtuipa mitä tahansa. Kaupungin toimesta sorsia on ruokittu talven yli n. 60 vuotta ja opetettu sorsat siihen, että ne elätetään talven yli joessa antamalla niille jokapäiväinen leipä. Nyt sitten sama taho (kaupunki) kieltää kokonaan niiden ruokinnan ja aiheuttaa tällaisen episodin. Kaupungilla on siis vastuu valmistautua hätäruokintaan siltä varalta, että sorsat eivät älyä lähteä sen enempää etelään kuin länteenkään. Näiden vapaaehtoisten sorsien ruokkijoiden tekemä kuntalaisaloite sattui mielestäni aivan naulan kantaan eli Kajaanin kaupungin on valmistauduttava hätäruokinnan aloittamiseen jos tilanne niin vaatii!
- Anonyymi
Kaupunki ei ole millään tavalla vastuussa luonnonvaraisten eläinten ruokinnasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaupunki ei ole millään tavalla vastuussa luonnonvaraisten eläinten ruokinnasta.
Ei olekaan mutku Penti eiku kontti eiku lautta eiku Kippeläinen mutkunmutku.
- Anonyymi
Joutsen on ruma lintu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382191Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten662047Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363891675Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241474Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75925
- 27899