Rauma keskeyttänyt World Cupin

Anonyymi-ap

Ei tiedetä vielä miksi, seuraamme tilannetta. Lentokentällä myös täysi kaaos, Mäntynen ja pojat lakkoilee. Laukut ei kulje.

10

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyseessä on väärinkäsitys. Väljä paistoi pihviä ja palohälytin laukesi, matkatavara-aulaan ammuttiin monta sataa kuutiota vaahtoa. Mäntynen heräsi torkuilta yövuoron päätteeksi, rillit oli hukassa ja erehtyi luulemaan savusukeltajaa Imre Tothiksi. Kiskaisi vasemmalla vastapalloon. Poliisi ja Tulli paikalle, piirittivät taukotilan. Liitto käsitti Tullin läsnäolon väärin, kuvitteli Baronan tuoneen taas vierastyövoimaa paikalle ja Liiton miehet pyrkivät väkivalloin sisään aulaan.

      Nyt selvitellään rauhassa aamupäivä kuka löi ja ketä ja kuka vei Väljän pihvit. Siinä oli neljä kpl Lidlin hyvinpaistuneita mitkä piti vetää yövuoron kesken ennenkuin lähdetään odottelemaan pubin aukeamista.

      • Anonyymi

        Tulopalvelun ämmät saa haistaa pitkän paskan. Koneet lähtee jo tunnin myöhässä. Yhdelläkään runkkarilla ei ollut maksukanavien korttia, joten ainoa viihde oli vetää keittoa koko yö.


    • Anonyymi

      Kyllä näin on. Keittoa koko yö. Oli kyllä yksi kaikkien aikojen All Stars-ketjuista yössä mitä aulakuormaamisen saralle tulee. MÄNTÄKENRAALI, VÄLJÄ, KEDE JA SOOSSI!

      Iltavuoro kertoo nimettömänä pysytellen että oli esimiehelle kova paikka jättää työpiste klo 00.30. Väljä viritteli hiiligrilliä aulaan, Mäntynen asetteli kaljapulloja riviin kourun reunalle, Kede oli jo unessa ja Soossi hukassa!

      • Anonyymi

        Kärkkäinen on kuulemma myös nykyään duunissa siellä. Ainakaan yhtäkään tyrmäystä ei koko yönä nähdä. Vaan kaikenmaailman sinne tänne laukkausta ja tuputtelua. Vasemman pakin paikalle voi ehkä tossa ketjussa päästä.

        Swissport Oy kommentoi: "Full Points for the entire ground crew!"


    • Anonyymi

      Kärkkäinen ei näissä vuoroissa saa edes astua taukotilaan, joutuu juomaan kahvinsa matkustajien puolella. Ripa ja Henkka poltettiin reilu 15 vuotta sitten ryyppäämisestä kesken yövuoron ja joku kesäpoika oli silloinkin paikalla.

      Swissport ja Maapalvelupäällikkö pitävät kyllä yövuoron puolta, jos on jo 70-luvulta vedetty samalla kaavalla niin sillä mennään eläkkeelle asti. Kekkonen luovutettiin jo eläkkeelle kun haalarit vaihdettiin edellisen kerran, samoin kaikki kenellä oli yli 400 tuntia vuodessa sairaspoissaoloja luovutettiin työkkärin listoille. Enää ei ole varaa karsia vanhoja tekijöitä.

      Kuulemma jotain lentokoneita taas pärisee taivaalla ja kaikki laukut on päätyneet jonnekin, tilannehan laukesi lopulta ihan itsestään. Soossi on edelleen kateissa, Väljä ja kumppanit tilasivat kyllä kaverillekin tuopit valmiiksi odottamaan.

      Illalla nähdään, Pub Hertas klo 19! Sitä ennen kaikki krouvit kävelykadun varrella, alkaen Vanha Markka. Aikataulu vapaa

    • Anonyymi

      No niin, rapula on selätetty ja kostosaikku vietetty, nyt jatkuu työt!

      Tilanneraporttia matkatavara-aulasta:

      22, yövuoro paikalla (pl. Soossi, ei tiedetä missä on)

      23, Mäntynen käy kusella, Kede juo loput kahvit ja calvadokset. Torkkupeitto on kaivettu esiin, odotellaan Rooman konetta.

      23.20, Väljä ajaa aavistuksen maistissa konttiletkan ulos hallista, läpivalaisukone ottaa osumaa. Kede heittää myös jatkotavarat pyörimään hihnalle, aamuvuoro voi poimia siitä.

      23.40, Mäntäkenraali avaa kaljalaatikon, on niin kovat pohjat koko vuorolla ettei tämä neljäs yö mene enää mäyräkoiralla. Rooma on hoidettu, joku lomalennonpaska tulee myöhässä. Väljä lähettää lapset (iltavuoro) kotiin, Kede sytyttää sikarin ja istuu checkpointiin katsomaan myöhäisillan leffaa The Jackal.

    • Anonyymi

      Mäde oksensi kaljalaatikon täyteen klo 01.30. Samalla saapui Ryanairin halpalento Bergamosta. Matkatavarahihnalla kännissä äheltänyt Lauttasaarelainen bussikuski unelmoi kolmostuopista jäillä ja kätki krapulaisen turvotuksensa apinanaamarin taakse. Laukut tuli ajallaan, Väljä ja Kede oli hommissa. Mäntynen joi kaikki Sandelsit. Osa maahan saapuneista Italiaanoista ihmetteli aulan seinälle heijastettua pornoelokuvaa.

      Rauma ilmoitti World Cupin jatkuvan puolivälierillä tänään iltapäivällä. Turnauksen voittaja etenee Galaxy Cupiin, jossa on koko linnunradan parhaimmisto mukana.

    • Anonyymi

      Samaan aikaan Lammi ilmoitti baltialaisten yhteistyökumppaneidensa kanssa suunnitellusta Universum Cupista johon tulisi osallistujia ainakin ns. Steel Ring-vyöhykkeeltä joka kulkee suunnilleen Joensuu-Outokumpu-Juuka-Kemi -akselilla. Höystettynä Latvia, Liettua, Puola jne. Kuulostaa hyvin tutulta, tämä on nähty jo nyrkkeilyn, rata-autoilun jne muodossa. Mikään ei ole muuttunut, lajit vaihtuu mutta huijaukset pysyvät samana.

      Aamuvuoron tullessa töihin oli ilo ylimmillään, kahvia ei ollut tarjolla sillä Väljä oli höyryttänyt nakit kahvinkeittimellä. Mäntäkenraali mutisi itsekseen "Keitoton yö... Vai sittenkin keittoa koko yö?" Keden veistellessä aladobia leivän päälle. Väljä oli kumonnut kello kuuden pontikan ja ilmoittanut yläkertaan ettei henkilöstöresurssit vielä riitä lähtevien matkatavaroiden käsittelyyn.

      Tämän ALL STARS-ketjun seuraava esiintyminen yövuorossa on tiedossa marraskuun lopulla! Siihen asti, kiitos katsojille!

      Ps. Joku muisti 02 aikaan että Soossi kuoli jo melkein 15 vuotta sitten, jäi taksin alle Portugalissa. Ihmeteltiin työryhmässä miksi sille suunnitellaan vielä vuoroja.

    • Anonyymi

      Onk Rauma keskeyttäny worldcupin

    • Anonyymi

      miä ihme tää on

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      280
      5411
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      4996
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      123
      4375
    4. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4116
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    6. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3707
    7. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3428
    8. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3097
    9. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      67
      2958
    10. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      23
      2698
    Aihe