Uutisissa kansalais aloitteen tekiä valitti.Ei tyhjästä pidä maksaa tukia.Unohtuikohan häneltä saamansa lapsilisä.Vai onko palauttanut ne ja jos perillisiä saako taisaivatko lapsilisiä.Ai nii tekeehän kaks ihmistä hetken töitä hikipäässä .Joten pitäähän veron maksajien maksaa varvit.tv ukko suolahdesta.
Kansalais aloite.
Anonyymi-ap
19253
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Olipa "älykäs" kommentti. Hyvin paljon suolahtelaisen henkisistä kyvyistä kertoo jo tuo puutteellinen kirjoitustaito. Virheet toistuvat niin usein, ettei kyse voi olla satunnaisista virheistä, vaan ymmärryksen puuttesta.
Ehkäpä suolahtelainen olisi kaivannut tukiopetusta, koska vajaakykyiselle normaali opetus ei ollut riittävää.
Kaiken muun lisäksi Suolahden Tahvo ei tiedä, että se lapsilisä ei ole palkkio lapsen siittämisestä. Sen tarkoitus on helpottaa lapsiperheiden elämää.
Näin saadaan - ehkä - syntyvyttä korkeammaksi ja samalla varmistettua hiukan paremmin se, että Suomessa riittää veronmaksajia. Näin suolahtelaisen joutoukonkin Kela-tuille, terveydenhuollolle, ja jopa eläkkeelle, riittää maksajia.
Nämä tietyt vouhkajat vois ajatella millaista olisi jos lapsilisiä ei olisi tai millaista oli kun niitä ei maksettu ollenkaan aikoinaan ja kyllä kansa lisääntyi myös täällä kylmissä oloissa jonkin verran.Lapsilisiä ei ole tarkoitus "pelata pörssissä" kuten nykyään jotkut tekevät kun saavat "ilmaista rahaa".Se raha on ilmaista joillekin koska nk.äitejäkin on erilaisia eivätkä kaikki äidit jaksa tai pysty osallistumaan kaikkiin mahdollisiin rientoihin.
Tahvolla on Tahvon asenne ja sillä siisti. Tahvo ei ole ikinä saanut "tinsaa", ja sekös nyppii.
Käytä hyvä mies kättä vähän useammin ja rauhoitu.
Tukia tukia lapslisätkin.
Älykäs kyllä tukia lapslisätkin.
Oks sulla luki häikkä.
Joutoukin virhe
Syntyvyys korkammaksi suomalaiset naiset perään ei vihellä kuin tee pannu.Rajantakana nannaa.
Asun Joensuun Niska kadulla.Oli kiva härräyttää juntteja Jo ootte helposti narrattavi kuin lapselta veis tikkari he he .
Pummitko taas vanhemmiltasi rahaa, hävettäisi tuommoinen.
Naisvihamielinen aloitus. Ei ihme ettei flaksi käy.
Tirkisteletkö vai mihin perustuu saanti tieto.
Näkeehän tuon jo tekstin tyylistä. Tahvon morsiammet ovat Anna Kätönen ja Hilda Handu.
Ei se ole häpeä.Eikä tarvise pilkata jos joku ei saanaista.
RISE 710 2.6 9.45
47.318 9
Rikkailta lapsilisät pois, koska vaatteisiin, ruokaan ja ylelliseen asumiseen riittää tulot muutenkin.
Määrittele rikas?Onko veronmaksaja vai mikä?
Jos käy töissä, ei tarvii tukia.