Uudet uimahallin kiinnioloajat eivät miellytä. Olisin suonut hallin olevan avoinna edes toisena päivänä viikonloppuna ja vaikka jonkin arkipäivän sitten vastaavasti kiinni. Esim lauantaina avoinna ja maanantain kiinni. Onko jokin perustelu sille, että kaikki viikonloput kiinni vuoden loppuun asti? Miksi viikonloppuna hallia käyttäviä ei palvella? Palveltiin suviseurojen aikaan uskollisesti kaikki vieraspaikkakuntalaiset, mutta oman kunnan asukkaat saavat kylpeä kotona.
Uimahallin kiinnioloajat
15
602
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikillehan ei passaa mitkään aukioloajat,laittaisivat vaan oven säppiin niin tulis säästöjä,voihan sitä kylpeä kotonakin.
- Anonyymi
Suviseuravieraat toi rahaa kaupunkiin. Minun puolesta voi koko hallin vaikka sulkea. Omalta osalta en halua kenenkään harrastusta rahoittaa. Käyttäjämaksuillahan tuo lafka ei pyöri. Ei oo vielä tarvinnut käydä uimassa kertaakaan. Kesällä uin mitä uin avovedessä ja se riittää. Moiseen bakteeripesään en hyppää.
- Anonyymi
Voi pyhä jysäys. Paljonko se kaupunki maksaa siitä, että Pudiksella joka kolmas vuosi käy muutama ihminen. Ja mitä ne siinä ajassa tänne jättää. Hohhoijaa. Siinä sen näkee kuka niitä päätöksiä tekee. Nivakangas toinen älyn riemuvoitto. Pudasjärvi joutaa purkaa ja jakaa lähikunnille. Koilliskulma ja Syöte Taivalkoskelle, osa Ranualle ja loput yhdistää Ouluun. Ainoa keino pitää edes joitain kaupungin peruspalveluita.
Rahaa pusketaan sinne ja tänne, mutta elämisen edellytykset eli varhaiskasvatus- perusopetus sekä asuminen ontuu niin pahasti, että työikäiset pakenee naapuripitäjiin ja ihan aiheesta. Pääasia, että suviseurat pyörii joka kolmas vuosi ja Nivakangas kellottaa tyhjänä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi pyhä jysäys. Paljonko se kaupunki maksaa siitä, että Pudiksella joka kolmas vuosi käy muutama ihminen. Ja mitä ne siinä ajassa tänne jättää. Hohhoijaa. Siinä sen näkee kuka niitä päätöksiä tekee. Nivakangas toinen älyn riemuvoitto. Pudasjärvi joutaa purkaa ja jakaa lähikunnille. Koilliskulma ja Syöte Taivalkoskelle, osa Ranualle ja loput yhdistää Ouluun. Ainoa keino pitää edes joitain kaupungin peruspalveluita.
Rahaa pusketaan sinne ja tänne, mutta elämisen edellytykset eli varhaiskasvatus- perusopetus sekä asuminen ontuu niin pahasti, että työikäiset pakenee naapuripitäjiin ja ihan aiheesta. Pääasia, että suviseurat pyörii joka kolmas vuosi ja Nivakangas kellottaa tyhjänä.Hieno Suomalainen Shampoo myytiin kylältä heti loppuun!
- Anonyymi
Ja tosiaan, jos kaikki kaupunkilaiset huomioitaisiin, niin lauantait ehdottomasti auki. Tässä tosiaan näkee miten lapsperheet Pudiksella huomioidaan. Matkalijatkin saattavat pysähtyä perjantaina ja lauantaina. Palvelun mainostaminenkin voisi auttaa. Ennemmin maanantai suljettuna.
Pudasjärvi on suomen epämiellyttävin ja epäystävällisin kaupunki työssäkäyville lapsiperheille, joten ei mikään ihme, että on muuttotappiokunta.
Johtajuuden puute ja kapeakatseisuus sekä näköalattomuus huutaa kaupungin päättäjien päätöksistä.- Anonyymi
Ja uskonveljeys joka vie konkurssiin.
- Anonyymi
Uskonveljien rakennusliikkeetkin näyttää menevän kaikki nurin, niin miten kaupunkia voisi johdatella tuollaiset kouluakäymättömät.
- Anonyymi
Pudasjärvellä on hyvät palvelut. Kannattaa asua jossain muuallakin niin ymmärtää sen. T: entinen pudasjärvelänen.
- Anonyymi
Mistä palveluista puhut? Lapsiperheiden palvelut ei kyllä ole. Ja tarkoitan koko Pudasjärveä, en sitä "kitukeskustaa".
- Anonyymi
Pudasjärven uimahalli pitäisi toimia markkinaperiaatteella eli lippujen hintojen oltava sellaiset, että ne kattaa kaikki kulut. Toinen Pudasjärvellä oleva muutamien ihmisten harrastus, mitä kuntalaiset joutuu rahoittamaan on hevoshommat. Kukaan ei tarvi hevosta mihinkään nykyään. Onneksi kaupunki on suunnitellut tallien myymistä.
- Anonyymi
Tehdään uimahallista pottukellari.
Olisi kuntalaisille varmuusvarastoa jolla pärjätä pahimpien räntäpäivien yli. - Anonyymi
Joko ne nyt aukioloajat passaa?
- Anonyymi
Kyllä passaa. Kiitos palautteen kuuntelusta ja huomioinnista aukioloajoissa. Tämä meni hienosti!!
- Anonyymi
Uimahalli voisi olla auki ainoastaan Suviseura-aikana.
- Anonyymi
Näin on ja hinnat pitää nostaa sille tasolle ettei ihmisillä jotka ei käytä uimahallia joudu maksumieheksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757