Ihmettelen Haapaveden kaupungin päätöksentekokulttuuria. Hallintojohtajan paikkaa ei ole laitettu avoimeen hakuun, hyvinvointijohtajan paikkaa ei ole laitettu avoimeen hakuun. Miettikääpä valtuutetut, miltä tämä näyttää julkisessa toiminnassa? En viitsi sanoa. Kaupungilla on kova rahan tarve, mutta kaupungintaloon tehdään älyttömiä remontteja, ostellaan kalusteita ja tämän päivän trendi suosii etätyötä. Ainoa paikka missä asiakkaat ehkä käy on sosiaalitoimisto. Monta muutakin asiaa vois todeta, mutta en viitsi. Valtuutetuille ja tarkastuslautakunnalle esitän kaupungintaloon tutustumista. Kuntalaisten veronmaksajina pitäisi päästä näkemään mihin euroja käytetään. Hallintoalakohtaisesti tilit avoimeksi kuntalaisille.
Miten tämä on mahdollista
Anonyymi-ap
16579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jaahas taas alkoi Sunnuntain kunniaksi persuräyhät kaupungin asioiden huonosta hoidosta.
Toimialakohtaiset tilit julkisiksi?
Aloitatko kenties sosiaalitoimesta??
Räkijä vaan sylkee. Possu
Vaihdahan sinäkin jo virtesi, eikö ole muuta sanottavaa.
Homottelija on vaihtanut virttä käräjien pelossa😄
Mutta jos aloittaja puhuu totta ja asia, niin miksi pitää mennä sanantuoja haukkumaan?
Ihan tavallisena Haapavetisenä veronmaksajana haluisin tietää enemmän, miten tämä etenee. Olen antanut itselleni ymmärtää, että työvoimapalveluista tai mikä se oikein on ollaan vähentämässä väkeä, vaikka se yksi kaupungin pääsuunnista tulevaisuuden suhteen. Lie lakisääteinen. Onko sekin jotenkin kieron pelin kohteena.
Jos siis aloittajan asiassa on edes hieman totta, niin arvostelijat tekevät itsestänsä naurunalaisen.
Ihan "tavallisena Haapavetisenä veronmaksajana" tutustu ensin hyvin huolella YT- menettelyyn ja sen kokonaisvaikutuksiin.
Mutta voit kieroilla yksinäsi tahi kilauta Pillille tai Pullalle kun kieroiluapuja kaipailet.
Miten siihen tutustuu?
Kokonaisvaikutukset kyllä täysissä järjissä oleva pystyy päättelemään.
Tekevät ja osaavat, lakisääteiset on syytä jättää ja ei pakolla puoluepoliittisia arvovalintoja.
Haapavedellä asuu muitakin kuin kepu ja persufanaatikkoja, joten kait palstan tarkoitus on olla keskustelu-, ei haukkumispalsta. Jos haukutte persuja niin ei näytä olevan "vastapuolikaan" mikään järjen jättiläinen. Alennutte täysin samanlaiseen liturgiaan, eli olette ihan samalla tasolla.
Siis että tuota kupittelu-ukkojen tuella älämölöä vaalikausia valtuustossa pitäneitä persuja pitäisi arvostaa eikä saisi edes arvostella?
Fanaattisuudesta ei ole kyse,mutta muutama mätä omena on jo pilannut koko korin.
Tähän toivotaan yli puoluerajojen muutosta ja sitä ettei valtuusto olisi kuin lastentarha.
Katokku se mennee sillee että joku käy supattamassa korvaan kuka ois sopiva,sitte se päätetään valita,jos on hyvä sukunen ja mieluiten omasta porukasta,tutun tuttu tai hyvän mallinen niin se valitaan
Kannattaa muistaa, että kaikki epänormaali touhu Haapavedellä on sitä huonomaineista kepulointia!
Meinaat, että räkiminen on normaalia?
Kepu pettää aina!!
Aloitus herättää mielenniinnon siinä mainittuihin asioihin.
Eivätkö valtuutetut tai H- lehti voi seövittää, mistä on kysymys.
Virat on aina laitettava auki
Kun on yt-neuvottelut, niin uusien palkkaaminen taitaa olla ihan työsopimuslailla kielletty..... ja talon sisältä pitää ensisijaisesti täyttää paikat...
Näinhän se on kaikkien muiden mielestä mutta mutu-tiedoilla itseään ylentävien haittapolitikkojen näkemyksien mukaan ei.
Voi olla että virkoihin löydetään sopivat henkilöt jo virkasuhteissa olevista henkilöistä.
Tehtävärotaatio on siis tuntematon paikkakunnan persuvaltuutetuille?