Tilanteessa uskomattominta oli Paanasen mukaan Sipilän käytös.

Anonyymi-ap

Pääministeri Juha Sipilä tapasi pääministeri Dmitri Medvedevin Helsingissä syyskuussa vuonna 2018.

Samaan aikaan Suomessa puhuttiin viranomaisten tekemästä ratsiasta venäläisomisteiseen Airiston Helmi -yritykseen. Airiston Helmi oli ostanut järjestelmällisesti saari- ja rantakiinteistöjä Turun mantereen ja saariston välistä. Poliisi tutki, olivatko yhtiön venäläistaustaiset omistajat syyllistyneet rahanpesuun.

Paananen kertoo, kuinka Sipilä puhui medialle pitkästi Suomen ja Venäjän välisistä suhteista. Tilannetta Turun saaristossa hän ei kuitenkaan maininnut sanallakaan.

Kun Ylen toimittaja kysyi asiasta Medvedeviltä, hän vastasi suomalaisten turvallisuushuolien olevan ”sairaalloista ajattelua”.

Tilanteessa uskomattominta oli Paanasen mukaan Sipilän käytös.

– Sipilä ei tyrmännyt Medvedevin puheita suomalaisten tulehtuneista aivoista ja vainoharhaisista hourailuista, Paananen sanoo kirjassa.

Lopuksi Sipilä kääntyi Medvedevin puoleen ja totesi, että hänen kommentteihinsa on helppo yhtyä.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010737122.html

5

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Sipilä oli ketku ja huijari.. Onneksi siitä päästiin eroon. Kaikkonen on hyvä ja pätevä/asiallinen kaveri.

      • Anonyymi

        Jep. Kaikkonen on hyvä, Hän nostaa Keskustan kunhan vähän annetaan aikaa. PS on huijari porukka joka petti suomen köyhät. Nyt on aika Alkiolaisen Aidon Keskustan !


      • Anonyymi

        Kaikkosella rikostuomio ja sekö pätevöittää????


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikkosella rikostuomio ja sekö pätevöittää????

        Sepä se, juuri se!


    • Anonyymi

      Mitenpä sitä päälliköksi muuten pääsisikään.

    • Anonyymi

      Sipilä on Päällikkö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      134
      3060
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1630
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1354
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1191
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1171
    6. 37
      1041
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1022
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      954
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      897
    Aihe