Tästä olisi pitänyt jo kertoa silloin kuin sen näin omin silmin ja onneksi puolisonikin näki. Muuten ei olisi uskonut. Oli toukokuun loppua, grillasimme ulkona. Illalla olin kävelemässä saunaan ja katselin kävellessä vähän kauemmas. Silmälasit olin jättänyt "tupaan". Huomasin vähän kauempana ison karhun pellolta raivatun kiviaidan luona. Se katseli pää kallellaan minua. Huusin miehelleni että tuolla on karhu. Puita saunaan lisäämässä ollut siippa tuli saunan rapuille ja kyseli mitä minä huutelen. Varovasti kävelin saunan portaille ja kehoitin katsomaan; tuolla on karhu. Tovin se siinä meitä katseli ja yhdessä silmänräpäyksessä se oli poissa. Oli hypännyt sen kiviröykkiön yli tien puolelle. Oli päräyttävä kokemus. Oli tosi iso otso. Seuraavana päivänä lähdin ajelemaan Joensuuhun päin ja ehkä 5-8 km olin ajanut kun tien yli juoksi karhu. Se oli selvästi erauspentu, karhu kumminkin. Se tuntui että karhuja on liikaa, jos niitä näkee päivittäin. Tästä on jo neljä vuotta, ei tullut ilmoitettua mihinkään vaikka varmasti olisi pitänyt. Ei ole tehnyt mieli mennä metsään marjastamaan. Siellä maalla käydessä, pihatöitäkin tehdessä vilkuilen joka suuntaan, pelkään karhuja. Parempi olisi jos en olisi nähnyt, en silloin niin paljon pelkäisi. Olisiko grillatun ruuan tuoksu tuonut sen ison karhun lähelle pihapiiriä? kAKSI KARHUA NÄHTY VUOROKAUDEN SISÄÄ, se on minulle liikaa.
Karhut pihapiirissä
7
493
Vastaukset
- Anonyymi
Onkohan karhuja ny lähipäivänä keskustassa näkynee
- Anonyymi
Taisi olla uroskarhu.
- Anonyymi
lunnon elukat ei huutele kulukujaa omin silimin se on nähtävä silimän siirtoja ei kerkii tekemään siinä vaiheessa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
lunnon elukat ei huutele kulukujaa omin silimin se on nähtävä silimän siirtoja ei kerkii tekemään siinä vaiheessa
uus-wärsilässä ol karhun pali mörkö
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
uus-wärsilässä ol karhun pali mörkö
eikö puoliso voinut tulla lähemmä kun nuin pelotti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
uus-wärsilässä ol karhun pali mörkö
mie näin aikonaan keltasen karhun van olkose tie höylä uhmajärvellä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mie näin aikonaan keltasen karhun van olkose tie höylä uhmajärvellä
aukaskee kaivo n ovi se kyselöö kuulumiset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",305187Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1352417- 1382092
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee531925Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171770"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571317Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1661097Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää64941Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.312875Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa170771