Haso Kerttulinkuja 4

Anonyymi-ap

Onko kokemuksia ko. kohteesta? Ei oikein löydy netistä keskustelua näistä taloista. Onko yleisesti missä kunnossa? Onko esim. ilmanvaihdon kanssa haasteita tai viemärihajuhaittoja? Sain tarjouksen, mutta mietityttää, kun talo rakennettu 1995 eikä käsittääkseni ole minkäänlaisia remontteja tehty, enkä löydä mistään, että onko tulossa.

3

1126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene sinne näyttöön ja kiertele ympäristössä.

    • https://helsinginasumisoikeus-markkinointihaku.etampuuri.fi/Kohde/?id=120943 - "... Kerttulinkujan kylpyhuoneet remontoitiin vuonna 2017, jolloin kylpyhuoneisiin mm. asennettiin uusi laattalattia..."

      (Joskus takavuosina, taisi olla vielä Laajasalon isännöin aikana, isännöitsijä kertoi asukaskokouksessa, että Hasolla n. 20-25 vuoden kohdalla tehtyjen/tehtävien kylppäriremonttien jälkeen kohteiden pitkän ajan remonttissuunnitelmissa olisi n. 30 vuoden paikkeille ajoittuvat keittiöremontit. Hason jo muutenkin hurjien vastikekorotuspaineiden takia ainakin kattavammat keittiöremontit on ilmeisesti kuitenkin lykätty ties kuinka pitkälle tulevaisuuteen. En ole ainakaan kuullut, että niitä olisi edes kaikkein vanhimmissa Hason kohteissakaan vielä toteutettu - tai edes lyöty lukkoon mahdollisten keittiöremonttien toteutusaikoja. Ja ihan järkevää näin - siksikin koska monet hasolla asuvat ovat omaehtoisena muutostyönä totetuttaneet jopa hyvinkin mittavia keittiöremontteja. Ja ehkäpä varsinaiset täydet keittöremontit lykätäänkin Hasolla jopa aina kohteiden n. 50 vuoden kohdalla toteutettavien putkiremonttien yhteydessä toteutettaviksi - ja sitä ennen uusittaisiinkin edelleen vain asunnoittain simahtaneita liesiä ja jääkaappeja, keittiön kaappien saranoita yms.)

    • Anonyymi00002

      Ap, mihin ratkaisuun päädyit? Asun itsekin rannassa ja haen pienempää asuntoa ja mietin ko. osoitteen taloja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2553
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      980
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      772
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      682
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      572
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      516
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      49
      503
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      475
    10. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      41
      463
    Aihe