Isoin voitto

Anonyymi-ap

jonka peliriippuvainen voi saada, on täydellinen irtaantuminen pelaamisesta. Olen sitä mieltä, että raha ei ole edes pahin mitä pelaamiseen häviää. Siihen häviää koko elämän. Kaiken sen ajan minkä olisi voinut käyttää johonkin muuhun. Pelaaminen alkaa hallitsemaan koko elämää ja sanelemaan ehtoja mitä saat tehdä ja mitä et.

Sosiaaliset suhteet ja sosiaalinen kanssakäyminen surkastuu. Sitä on jonkinlaisen hypnoosin alla. Alkaa näkemään merkkejä varmoista voitoista ja sortuu jonkinlaiseen maagiseen ajatteluun. Jahtaa sitä isoa voittoa, joka kuittaa kaikki hävityt rahat ja vähän enemmän. Sitä ei koskaan tule. Rahat on hävitty.

Ja ollaan nyt rehellisiä, jos joku yksi sadasta miljardista tuuri osuisi kohdalle, niin sama rumba jatkuisi kunnes kaikki rahat olisi hävitty takaisin.

Tuo maailma on pahin mahdollinen paikka paeta henkilökohtaisia ongelmiaan, koska ne sitovat niin tiukasti tuohon kiinni ja siitä muodostuu loputon suo tarpoa. Rullat pyörivät ja sitä unohtaa olevansa olemassa. Pääsee meditaation kaltaiseen tilaan, jossa ei ajattele mitään.

Ensimmäinen askel on tunnustaa ongelmansa ja lopettaa sen salailu. Toinen askel on hakea itselleen apua. Kolmas askel on olla pelaamatta. Niin kuin alkoholisti on juomatta, peliriippuvainen on pelaamatta.

Peliriippuvaiset hyötyisivät paljon minnesota hoidon kaltaisesta katkaisusta. Jos pääsisi vaikka kuukaudeksi jonnekin luonnon rauhaan, jossa pääsisi irti tuosta hullun myllystä. Siihen päälle jotain ryhmäterapiaa. Veikkaan että aika moni pääsisi tällä alkusysäyksellä jo eroon pelaamisesta.

Tsemppia kaikille peliriippuvaisille. Ei kannata antaa periksi. Peliriippuvuuden selättäminen on mahdollista.

2

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      320
      6292
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      67
      4134
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3495
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3388
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      85
      3320
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      181
      3242
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2688
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      57
      2524
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      215
      2368
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2113
    Aihe