Isoin voitto

Anonyymi-ap

jonka peliriippuvainen voi saada, on täydellinen irtaantuminen pelaamisesta. Olen sitä mieltä, että raha ei ole edes pahin mitä pelaamiseen häviää. Siihen häviää koko elämän. Kaiken sen ajan minkä olisi voinut käyttää johonkin muuhun. Pelaaminen alkaa hallitsemaan koko elämää ja sanelemaan ehtoja mitä saat tehdä ja mitä et.

Sosiaaliset suhteet ja sosiaalinen kanssakäyminen surkastuu. Sitä on jonkinlaisen hypnoosin alla. Alkaa näkemään merkkejä varmoista voitoista ja sortuu jonkinlaiseen maagiseen ajatteluun. Jahtaa sitä isoa voittoa, joka kuittaa kaikki hävityt rahat ja vähän enemmän. Sitä ei koskaan tule. Rahat on hävitty.

Ja ollaan nyt rehellisiä, jos joku yksi sadasta miljardista tuuri osuisi kohdalle, niin sama rumba jatkuisi kunnes kaikki rahat olisi hävitty takaisin.

Tuo maailma on pahin mahdollinen paikka paeta henkilökohtaisia ongelmiaan, koska ne sitovat niin tiukasti tuohon kiinni ja siitä muodostuu loputon suo tarpoa. Rullat pyörivät ja sitä unohtaa olevansa olemassa. Pääsee meditaation kaltaiseen tilaan, jossa ei ajattele mitään.

Ensimmäinen askel on tunnustaa ongelmansa ja lopettaa sen salailu. Toinen askel on hakea itselleen apua. Kolmas askel on olla pelaamatta. Niin kuin alkoholisti on juomatta, peliriippuvainen on pelaamatta.

Peliriippuvaiset hyötyisivät paljon minnesota hoidon kaltaisesta katkaisusta. Jos pääsisi vaikka kuukaudeksi jonnekin luonnon rauhaan, jossa pääsisi irti tuosta hullun myllystä. Siihen päälle jotain ryhmäterapiaa. Veikkaan että aika moni pääsisi tällä alkusysäyksellä jo eroon pelaamisesta.

Tsemppia kaikille peliriippuvaisille. Ei kannata antaa periksi. Peliriippuvuuden selättäminen on mahdollista.

2

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      20
      10327
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      37
      7412
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      113
      4911
    4. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      26
      3411
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      102
      3378
    6. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      55
      3293
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      60
      3261
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3027
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      14
      2285
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      10
      2202
    Aihe