virallinen gallup

suomen gallup

pasi vai keke

14

774

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pasi

      pasi

      • blackmagictiger

        EX-MAAJOUKKUEPELAAJA VALMENTAJANA SAISI SUOMEN PUTKEN YLÖS PÄIN < JA NOSTAISI NUORIA KEHIIN


    • pepe

      Pasi

    • VIRALLINEN

      GAAAABRIIIIIEEEEL OOOOOMAAAAAAAAR BATISTUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUTAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

    • däni

      jos jompikumpi pitää valita niin se on Pasi

    • susi

      totta helvetissä PASI

    • iita

      pasi

    • Monska

      Ilman muuta Pasi. Jokaikisesta vaihtoehdosta.

      • Wacko

        Kyllä Rautiainen on paras! Tulisi ainakin väriä joukkueen johtoon.


    • Socceri

      Tuskin Palloliitossa ollaan niin lapsellisia, että langettaisiin kotimaisiin vaihtoehtoihin. Euro-Keken ottelut ulkomaalaisia joukkueita vastaan ovat hirveätä katseltavaa (mm. tappio FC Gomelille). Ari "Zico" Hjelm taas on jo hävinnyt jokaisen ottelun etukäteen. Hän antoi mm. käsittämättömiä omia pelaajia vähätteleviä kommentteja ennen Lazio-TamU -peliä.

      Pelkästään jo suomalaisien valmentajaehdokkaiden parantumaton asennevamma tekee sen, että on - ensimmäistä kertaa - syytä ottaa valmentajan valinta vakavasti. Suomella ei ole enää varaa hävitä otteluita etukäteen tai nöyristellä käsittämättömällä tavalla jokaista vähänkin parempaa jalkapallomaata vastaan pelatessa. Suomalaisilla on ylipäänsä mieletön vastaan kitisemisen asenne. Mihinkään ei uskota ennen kuin nähdään ja mitään ei pidetä minään. Esim. osa suomalaisista piti Kreikan EM-kultaa onnenkantamoisena! Unbelievable.. Jos Kreikka voitti kultaa "säkällä", niin varmasti Ranskakin voitti MM- ja EM-kultaa vain sen vuoksi, että olivat onnekkaita koska nythän Ranskalla menee jo selvästi huonommin.

      Jos joku on niin yksinkertainen, ettei usko Suomen juuri koskaan päihittävän Saksaa (!) tai Brasiliaa jalkapallossa, niin on asenteessa jo jotain pahasti vialla. Mites se 2-2 tasapeli Saksaa vastaan muutamia vuosia sitten? Alussa Saksaa vietiin oikein kunnolla, oltiin 2-0 johdossa ja lähellä oli 3-0. Saksa sai kavennettua pelin aika kyseenalaisesta rangaistuspotkusta ja tasoitusmaali tuli hieman yllättäen Carsten Janckerin hienosta kaukolaukauksesta. Kuka väittää, ettei voitto ollut lähellä? Kyllä Suomi pystyy Brasilian päihittämään jos asenne on kohdallaan, mikä edellyttää sitä, ettei kukaan Antti "Vekkuli" Muurisen tapainen moraalin tuhoaja ole valmentajan penkillä torpedoimassa Suomen mahdollisuuksia antamalla kommentteja siitä, kuinka peli ollaan jo hävitty ennen kuin se on edes ehtinyt alkaa. Muistatteko Mursun oudot kommentit siitä, kuinka "Lopussa saatiin kulma" ja "Ennen peliä en edes uskonut tasapeliin"? Näilläkö lausunnoilla valetaan uskoa pelaajiin?

      Ne, jotka eivät usko Suomen pystyvän voittamaan suuria jalkapallomaita eivät enää voi perustella väitteitään. Suomen futiksen lähihistoriasta on todisteita siitä, että toisinaan Suomi venyy suht hyviin tuloksiin. Niistä esimerkkeinä Turkki-Suomi 1-3 (kukahan oli 2002 MM-pronssimitalisti?) Suomi-Englanti 0-0, jo edellä mainittu Suomi-Saksa 2-2, Portugali-Suomi 1-4 (kukahan voitti hopeaa 2004?), Suomi-Belgia muistaakseni niin ikään 4-1 ja Suomi-Kreikka 5-1 (ja kukahan se voitti kultaa 2004?). Jos asenne on väärä, niin kuin Mursun valmentajakauden loppuaikoina, niin tiedetään kyllä miten käy (esim. käsittämätön 0-4 -tappio Hollannille).

      Muutenkin on eriskummallista, että Suomessa pelaajien ja valmentajan on oltava keskenään "kavereita". Mitä muutakaan syytä löydätte kömpelön Mika Nurmelan peluuttamiselle maajoukkueessa kuin hänen ja "Vekkuli-Mursun" välisen ystävyyden? Sitä paitsi on aika uskomatonta kuinka Vekkuli lähti eräässä hiljattain järjestetyssä "nettihaastattelussa" puolustamaan kavereitaan mm. valehtelemalla siitä, ettei nuori lupaus Miikka Multaharju olisi saanut seurassaan ollenkaan peliaikaa. Vastatessaan sitä vastoin siihen, kuinka hänen kaverinsa eivät olleet saaneet peliaikaa, alkoi Mursu manata lähinnä siitä, kuinka valitettavaa tämä oli. Tokihan huomaatte eron? Eli se, kun Kolkka ei Crystal Palacessa saanut peliaikaa oli Mursun mielestä harmillista kun taas se, ettei Multaharju mukamas päässyt pelaamaan johtui liiasta kokemattomuudesta.

      Mitä siihen tulee, että Vekkuli olisi saanut nostettua Suomen FIFA-rankingissa korkealle, niin sanonpa vain hiukan kärjistäen ja ehkä joidenkin mielestä vähän lapsellisestikin, että kyseessä on Palloliiton lanseeraama eteenpäinmenon illuusiotaktiikka. Tämä on kuitenkin valitettavan totta. Lajia juurikaan seuraamattomilta saattaa jäädä huomaamatta se, miten Suomi FIFA:n rangkingissa nousee. Esim. FutisForumilta imuroitavan "Mursu lähtee Arabiaan" -kappaleen lyriikat kertovat tästä osuvasti. Eli siis eteenpäin menon illuusio mahdollistetaan näin: joukkue lähetetään kaiken maailman pilipaliturnauksiin eripuolille Arabiaa ja lähelle tiettyjä lomakohteita esim. Kyprokselle. Näissä turnauksissa pelataan taidoiltaan selvästi Suomea huonompia joukkueita vastaan, esimerkkeinä Bahrain, Oman, Jemen sekä Saudi-Arabia. Juurikin se, että vastassa olevat joukkueet voitetaan helposti tekee sen, että Suomi nousee FIFA-rankingissa. Suomen rankingia nostavat varsinkin voitot Saudi-Arabian kaltaisista joukkueista, jotka ovat saavuttaneet korkean sijansa rankingissa pelaamalla karsintamaanosansa helppoja maita vastaan. MM-kisoissa muuten huomasimme, miten saudeille kävi Saksaa vastaan, 8-0.

      Nämä etelän lämpimät miniturnauspaikat käyvät Palloliiton miehille myös ihanteellisina lomakohteina, joissa saa hankkia itselleen kunnon rusketuksen ja mukamas scoutata pelaajia. On jo jonkin aikaa ollut tiedossa, että Palloliiton henkilökunta on lennättänyt sukulaisiaan näihin kohteisiin ja tuskinpa heidän perimmäinen syy lähteä edellä mainituille lomakohteille on jalkapallo. Sitä paitsi eivät nämä talvella pidettävien etelän miniturnausten paikat ole Palloliiton henkilökunnalle ja heidän sukulaisilleen ainoita lomanviettopaikkoja. Taannoiseen Azerbaidzan-Suomi -karsintapeliin Palloliitto tiedettävästi lennätti liiton rahoilla sukulaisiaan maan pääkaupunkiin Bakuun. Lomamatkahan se oli oikeasti noille sukulaisille.

      Eli varmaan osaatte päätellä sen verran, että Suomen jalkapallon kehnohko tila on paitsi pelaajien ja valmentajien, niin myös päättävän tahon eli Palloliiton syytä.

      • jeejee

        siks mä valitsisinkin pasin


    • Aina onnistuu

      Lunkka nostaa aina joukkueen suoritustasoa.

    • Miikalle tilaisuus

      Miika Juntunen on taktikkojen taktikko, jossa on särmää.

      • ÄSSÄPAKKA

        NO PASI TIETTY..21-PÄÄVALKUKSI TIETTY M-M PAATELAINEN JA MAAJOUKKUEN MAALIVAHTIVALMENTAJAKSI
        PEKKA NURMIO


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1340
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      131
      696
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      485
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      92
      451
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe