- Pyhäinpäivään on vain pari viikkoa.
En tiedä, onko minulla Pyhäinpäivän aattona varaa lähteä taksilla kiertelemään paria hautausmaata, ehkä jätän nuo käynnit Jouluksi.
- Adventtiin on n. 1,5 kuukautta.
En ole ties koska käynyt adventtina, jos muutoinkaan kirkossa. Nyt voisin harkita mennä. (Yleensä uskon lähinnä yksinäni, kotosalla.)
Marraskuussa pistän taas hulinaksi kaikkien siivousteni ja joulunalus-touhujeni kanssa. Nyt vielä vain lepäilen.
Olen jo aiemmin ja pitkin syksyä kirjoittanut kännykkä-kalenteriini suunnitelmani, mitä tehdä minäkin päivänä, niin ettei kerralle keräänny liikaa toimintaa, vaan jaksan kaiken rauhallisesti "päivä kerrallaan", välillä huilaten.
Teen suurimman osan marraskuussa, niin joulukuu on sitten vain joulunajasta nautiskelua.
Rahat on tänä vuonna taas vähissä, joten sen mukaan on suunniteltu.
Kukkafirma Plantagen meni konkurssiin, joten joulukuusta ja kukkia ei sieltä ilm. voi juurikaan tilata. Onneksi olen aiemmin, kaukaa viisaasti hankkinut tekokuusen näitä hätätilanteita varten.
Kiinalainen verkkokauppa, paljon parjattu Temu, on ollut pelastukseni. Olen tilannut sieltä kaikkea tarvitsemaani, sellaisia tarvikkeita, joissa nk. "laadulla" ei ole suurta merkitystä, kunhan kelpaavat, ja ovat turvallisia ostaa (sähkölaitteita en sieltä tilaa). Monenlaista pikkutavaraa:
https://www.temu.com/fi
Kristillisestä kirja-verkkokaupasta Ilonpolku, olen tilannut joitain, esim. kortteja, ym:
https://ilonpolku.fi/?srsltid=AfmBOopLq3ZveqyMs6GiF2zWSWNBbDLtF4riFlRZJ-wQNNLzo5zzRDle
Marraskuussa tilaan Postin verkkokaupasta joulupostimerkkejä:
https://shop.posti.fi/kategoria/postimerkit
*
Joulunaika 2024 lähestyy...
Anonyymi-ap
1
106
Vastaukset
- Anonyymi
Silloin kun luovuin autostani on aina riittänyt kohtuudella rahaa taksiin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383839Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91872Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51608Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22728