Uusin TM, parivertailu, Toyota Corolla vs. Opel Astraatikko.
Kymmenen-nolla Toyotalle.
Kymmenen-nolla Toyotalle.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Vaan kun paras puuttu testistä.. Golf.. Autobild testas samanlanen Corolla ja Golf.. Golf voitti testin selvästi..
Oishan se Octaviakin Corollan pessyt.
On joka kerta, jopa vanhalla mallilla Corollan uutuutta vastaan.
Skoda Octavia on yksi surkeimmista autoista mitä vielä tehdään. Se ei pärjää missään ominaisuudessa Corollalle. Octavia on meluisa kansanauto idästä. Se on varsinainen vikapesä. Corollassa ei koskaan ole mitään vikoja.
Voi voi kun on taas katkeraa...
TM:n vertailussa Octavia on kulutusta lukuunottamatta ollut KAIKILLA muilla osa-alueilla Corollaa parempi (no okei, ylläpitokuluissa kummallakin sama arvosana).
Corollan voitto herättää jälleen ansaittua kateutta ja plörinää.
Sama oli myös 2020 TM Talviautovertailun jälkeen kun Corolla voitti kaikkien aikojen suurimmalla pistemäärällä.
Köröllä voitti kahden auton vertailun 0,1 pisteen erolla. hohhoihihhih 🤣
Hajoavan lämmönvaihtimen avulla.
Taas valheella onneen. Tulos ei ollut suurin koskaan ja vain heikot osallistujat pelasti Toyotan voiton. Toisaalta Toyotan voitto perustui lämmityslaitteen nopeuteen ja sen mahdollisti lämmönvaihdin jotka alkoivat puhkeilemaan nopeasti ja Toyota luopui niistä ja sen jälkeen lämmityslaite on ollut vain lämmin henkäisy.
Onnea kuitenkin jos Toyota voitti Saksan mossen.
Corolla aina viimeinen, Civic ykkönen!
https://m.youtube.com/watch?v=DCBLL6F197g&pp=ygUMQ2Fyd293IGNpdml2
https://m.youtube.com/watch?v=DCBLL6F197g&pp=ygUMQ2Fyd293IGNpdml2
https://www.autojournal.fr/environnement/voitures-hybrides/essai-honda-civic-ehev-vs-toyota-corolla-hybride-laquelle-choisir-293606.html
Lisää
https://www.whatcar.com/news/new-toyota-corolla-vs-honda-civic/n25630
Opel on hiljaisempi, paremmat istuimet, suorituskykyisempi ja kantavuus ja vetopainot paremmat, parempi ajettavuus. Bensankulutuksen kaupunkiajossa voitti Toyota, mutta ylläpitokuluissa 60tkm ajoilla Toyotan ylläpito on reilusti yli 1000 euroa kalliimpi ja auto 4000 euroa kalliimpi.
Eli jos noista oikeasti auto pitäisi valita, niin Opel on parempi tärkeissä ominaisuuksissa ja 4000 euroa edullisempi ja paljon halvempi ylläpitää.
Korkeajännite akun takuu on Opelilla 8v/160 000km ja Toyotalla vain 5v/100 000km.
Jo Opelin hiljaisuus voisi saada vannoutuneen Tokokuskinkin heräämään todellisuuteen. Voiko autolla ajaminen olla näin mukavaa.
Vaarien kuulu on jo heikentynyt ja jos on ajellut Toyotalla, niin se on normaalia heikompi.
Opelissa 3-sylinterinen 1.2 turbo sekä kaksoiskytkinlaatikko. Hybridi tehty siis siten, mistä aita on matalin. Kun vertaa näihin suoraan sähköllä vetäviin hybrideihin, niin täytyy olla täysin tekniikasta mitään tietämätön tällaisen ostaakseen.
Samalla tapaa Corollassakin sähkömoottori on vaihteiston yhteydessä ja Opelissa on bensakoneessa enemmän tehoja ja vääntöä ja suorituskyky selvästi parempi.
Kehu vielä Opelin pikkuturbo-moottorin kestoikä!
Civic vetää sähkömoottorilla! Joka testin ykkönen!
Opelin kone kestää kyllä sen, mitä Corollan viidesti kevennetty hybridikin. Tai oikeastaan paremmin. Corollalla ei vaa vetää kuin pientä ja kevyttä kärryä pienellä kuormalla. Voimansiirto rasittuu liikaa, jos kärryyn pistää lastia normaalisti.
Opel Grandland 1,6 180 hv 8 vaihteinen oikea automaatti, siinä kunnon auto. Nykyisin myös ladattavana hybridinä.
Siinä saa olla melkoinen satusetä, että pystyy 8 vaihteisen automaatin perustelemaan paremmaksi teknisesti , kuin jos hybridissä ei ole vaihdelaatikkoa ollenkaan, vaan suora veto sähkömoottorilla.
Kukaan vaan ei sitä ylikallista civikin kippoa ostaa. Yhden korimallin ohme ja yhden moottorin. Turha hehkuttaa.
Eikös se ole se graanland joku ranskis, 508 tai sinne päin, rapeakin vielä
Yhden korimallin ihmeitä: Prius, bz4x, C-HR, Aygo, Supra, RAV4, Land Cruiser, Hilux
On kahdella moottorivaihtoehdolla Suomessakin. Uusinta on olemassa 2.0, 1.5T, 2.0 e:hev, 2.0T. Sedan ja hb. Luokkansa paras auto, testatusti! Ei tarvii selitellä.
Kaikkihan tietää että ooppeli saa muovinkin ruostumaan ja kahden vuoden jälkeen takuun loputtua se on paalikamaa ja nounou vaihtoautona.
Sama 12 vuoden ruotumattomuus takuu molemmissa, tosin Toyotassa ei ole minkäänlaista suojausta ja pohjasta lähtee ruostuminen heti ensimmäisen talven aikana ja syynä kiveniskemät joita ei markkinoitten ohuin maalikerros kestä ja kun syy on ns. ulkopuolinen niin takuu ei korvaa.
Taitaa Teroa harmittaa kun korvat soi ja Corolla ruostuu ja on epämukava?
Harmittaa niin kovin.
Valmistaja: Toyota 9994 kpl.
Ja kaukana takana seuraavat
rupullimerkit:
Ooppeli parisataa rutkua kenties?
Skoda- 4.921
VW- 4.563
Audi- 1.904
Cupra- 270
Porsche- 228
Seat- 195
Minä ajan uudella. Antaa köyhien ajaa 15 vuotiailla ruppanilla ja ihmetellä ruostuuko jostain. Oli ooppeli tai tojota, romutusiässä jo tuolloin muutenkin.
Pysytään ketjun aiheessa ja julkaistaan taas siihen liittyvä tilasto jälleen kerran.
Eroa on 1762 autoa, ettei tarvitse sitä erikseen laskea.
Valmistaja: VW-konserni: 12.081
Merkit:
Skoda- 4.921
VW- 4.563
Audi- 1.904
Cupra- 270
Porsche- 228
Seat- 195
Valmistaja Toyota-konserni: 10.319
Merkit:
Toyota- 9.994
Lexus- 32
Kyllä sitä eroa on jo yli 3500 Toyotan hyväksi.
Minä uskon Isään Japaniin ja sen LUOTETTAVIMPAAN poikaan Toyotaan, enkä pidä muita jumalia. Totisesti!
TM kirjoittaa:
"Maailman paras hybridivoimalinja tekee Corollasta vaikean lyötävän kaupunkipainotteisessa käytössä."
Uuteen 2026 Corollaan tulee BYD:n ladattavan hybridin tekniikka. Eikö Toyota itse osaa?
Pakko tehdä Kiinassa että pysyy kehityksessä mukana. Tuleehan Corollaan turbomoottorikin.
Vai kymmenen-nollakun ero on pienin mahdollinen 0,1 pistettä.
Tosin kaikissa tärkeissä ominaisuuksissa Opel on parempi kaikki se 4000 euroa halvemmalla ja reilusti pienimmillä ylläpitokuluilla.
Opelista puuttuu vielä tuossa vaiheessa kaksoiskytkinremontti, sekä turbon vaihto, pyöränlaakerit, anturit, vianetsinnät, väh. 5000 euroa vuosi. Siinähän on markkinoiden lyhin takuu kuten volkkareissa kun ne eivät kestä käyttöä.
No voihan poikaa. Etkö muuta keksinyt kun tutustuit noihin testin tuloksiin ja ymmärsit tuloksen perusteet ja petyit?
Opelista jää rahat Eurooppaan ja Corollasta menevät Kauko-itään.
Ooppeliin sijoitetut rahat menevät kankkulan kaivoon.
Et sinä ainakaan mikään nero ole.
Ei tarvitse olla nero välttääkseen sekaantumasta ooppeliin.