Kuopiolainen firma

Kuopioon rekisteröity firma SteelDeal Oy on hävinnyt Kuopiosta?
Toimari pyörii nykyään Virossa, Kosterex Consulting OÜ:n kautta Steel Import Finland OY:lle (joka toimii myös Virosta käsin).
502384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 50

Vanhimmat

Minkä perässä lähti Viroon?

Äänestä

Puuhailee mitä puuhailee, ei puuhastelut kuulu muille

Äänestä

Puuhailee kai aurinkopaneelien kanssa?!?

Äänestä

Taitaa puuhastella pizzojen kanssa

Äänestä

Firma hävinnyt? Ootko katsonut pöydän tai maton alta josko se olisi sinne joutunut?

Äänestä
  • Ei kun nythän mää hokasin että sehän onkin varmaan pöytälaatikossa se firma ja pöytälaatikko sijaitsee Veroparatiisissa!!

    Äänestä

  • Sieltähän se löytyi, maton alta, roskien joukosta 👍

    1Äänestä

Tässä hyvä MOT jakso suomalaisomisteisista firmoista Virossa. Kaikki eivät tietenkään toimi samoista lähtökohdista.

https://yle.fi/a/74-20114453

Äänestä
  • Suomen kielen lauserakenteita kannattaa aina opiskella. Epäselvät ja sekavat viestit ovat ikävää luettavaa.

    Äänestä

Onpa surullista ”liikemiestoimintaa”. Onkohan ihan paljasjalkainen savolainen vai jostain muualta?

Äänestä
  • Tämä ei ole paljasjalkainen savolainen vaan hän on kiiltonahkakenkäinen savolainen.

    Äänestä

SaiPa vaan rulettaa 💪

Äänestä
  • Tämä emojipelle voisi mennä takaisin lastentarhaan. Kato äiti minä olen keksinyt tälläiset hassun hauskat kuvat.

    Äänestä

  • Tämä emojipelle voisi mennä takaisin lastentarhaan. Kato äiti minä olen keksinyt tälläiset hassun hauskat kuvat.

    Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Tämä emojipelle voisi mennä takaisin lastentarhaan. Kato äiti minä olen keksinyt tälläiset hassun hauskat kuvat.

    Näitä mielensäpahoittajatrolleja pyörii milloin missäkin. Nämä on sellaisia pikkusieluja, naapurimaan pikku Medvedevin sielunkumppaneita.

    Äänestä

Juuri näin. Tämän on erittäin tärkeää tuoda esille mielensäpahoittajille ja muistaa täällä pitsakeskutelujen joukossa 🍕

Äänestä

Hyvä että keskustellaan pitsoista 🍕 ja maahan muutosta, tässä tapuksessa Viroon muutosta 💰

Äänestä

Parhaat pitsat saa Virosta

Äänestä
  • Kyllä Kuopion parhaat ja halvimmat pitsat saa ehdottomasti Virosta. Pitsakuljetus pientä korvausta vastaan kahden viikon välien Kuopioon , Viroon rekisteröidyillä autolla. Vai oleileeko enemmän Kuopiossa, Tallinnassa vain postilaatikko. Siinä on tietysti riski että joutuu maksamaan autoveron Suomeen kun asustelee ja liikkuu liikaa Suomessa.

    Äänestä

Uusi polttava aihe taas, jees!
Onko Finnpulpin jätteillä yhteyttä Costerexiin? Onko konsultti konsultoinut?

Äänestä

Tarvitsisi konsulttipalvelua selvittämään, että mistä kannattaa pitsaa tilata. Pitsan hinta / laatusuhde on vaikea arvioida ilman asiantuntevaa konsulttia.

Äänestä

Pitsoo tillommaan, se on hyvvee, vaekka Virosta. Konsulentiltä ostammo palavelua, konsulentti tietee

Äänestä

Nut kun Kuopion keskustelussa kirjoitellaan paljon koirista, kakasta ja puliukoista, niin on hyvä myös täällä pohtia asiaa.

Äänestä

Ilmeisesti Kuopiossa ei ole tarpeeksi hyviä asuntoalueita, ehkä siksi on muuttanut Viroon paremmille mestoille. Voi olla että suomalaiset firmat menee konkurssiin ja yrittäminen onnistuu Viron markkinoilla paremmin. Jos jollain esim. menee maine Kuopiossa, niin Virossa voi aloittaa alusta. Ei tarvitse itse siivota jälkiä, poissa silmistä poissa mielistä. Syitä voi olla monia, kuka näitä tietää.

Äänestä

Mihinkähän nämä pakoilijat karkailee seuraavaksi, jos Viron ja Suomen yhteinen itänaapuri alkaa kiukuttelemaan myös täällä pohjoisen suunnassa?

Äänestä

Mikä mahtaa olla tuo ”sarjakakkaaja” joka postaa palstan täyteen pitsoista, asuntoalueista ja milloin mistäkin? Mikä mahtaa olla motiivi ?

Haluaako tyrehdyttää koko palstan, vai pelkästään estää joidenkin tiettyjen keskusteluiden näkyvyyden.? Näkyvyys oikeille keskusteluille tyrehtyy kun kommentoi jotain typerää 20-30 keskustelunavaukseen ja vie oikeat keskustelut siten 3-4 sivua taaksepäin.
No onhan sekin yksi tapa yrittää sabotoida.

Äänestä
  • En tiijjä mutta pitsoo tekköö mieli

    Äänestä

Mä oon nyt lomalla ja MINÄ SAAN KIROITTAA TÄNNE MITÄ HUVITTAA ****###TANAN PALSTAPOLLIIDUT AKENTIT.

Äänestä
  • Kaikki saavat ”KIROITTAA” mitä haluavat, vaikka olisi POLLIITU tai AKENTTI.

    Äänestä

  • Anonyymi00066 kirjoitti:

    Kaikki saavat ”KIROITTAA” mitä haluavat, vaikka olisi POLLIITU tai AKENTTI.

    nyt POLLITU pitsalle

    Äänestä

En tiedä mitä Kosterex tekee.

Chat GPT:n mukaan

Koska en löytänyt referenssejä tai asiakaslistoja, on mahdollista, että:
• Yritys on melko pieni tai aloitteluvaiheessa, eikä sillä ole vielä julkisia projekteja, joita se mainostaa.
• Se saattaa tehdä konsultointia pienimuotoisesti tai sopimuksilla, joita ei julkisesti mainosteta.
• Yritys ei aktiivisesti markkinoi referenssejään verkossa.

Lisäksi on rekisteritieto, että täydellisen osan käyttö (“osa käsutamise keeldumärge”) on merkitty kohtutäituri ………….. hakemuksesta ja Poliisi- ja Rajavartiolaitoksen hyväksi 18.2.2025.

Tämä tarkoittaa, että yhtiön osakkeiden tai varallisuuden käyttö on jossain määrin rajoitettu oikeudellisen toimeksiannon kautta.

Äänestä
  • Varallisuuden käyttö on rajoitettua oikeudellisen toimeksiannon kautta silloin, kun:
    • Toinen henkilö hoitaa varallisuutta toisen puolesta, eikä voi ylittää annettua valtuutusta.
    • Laissa säädetään valvontamekanismeista (esim. edunvalvonta, konkurssi, kuolinpesä).
    • Tuomioistuin tai viranomainen on asettanut rajoituksia.
    • Sopimuksilla tai asiakirjoilla (testamentti, avioehto) on asetettu ehtoja omaisuuden käyttöön.

    Äänestä

Tämä yleensä tarkoittaa sitä, että jokin velvoite on jäänyt täyttämättä (esim. maksamattomat laskut tai muut velat), jonka seurauksena velkoja on saanut oikeuden rajoittaa yrityksen varojen käyttöä.

Äänestä

Yritys näyttää perustiedon mukaan toimineen hyvin vuonna 2022 (korkea voitto suhteessa liikevaihtoon). Vuonna 2023 tilanne näyttää heikentyneen merkittävästi: liikevaihto noin puolittui ja voitto romahti. Maksukielto‑merkintä on varsin merkittävä varoitus, koska se viittaa ulosottotoimiin tai muihin velka‑/maksuongelmiin.

Äänestä

Onko tapana perusta uusi firma, kupata rahat parina eka vuotena ja sitten firma konkurssiin ja lasku veronmaksajille?

Äänestä

Hilikulla on että pyssyypikö Kalapa viijentenä kiekkopelilöessä vai tippunneeko ens viikolla jo seihtemännäksi?

Äänestä
  • No näempä onnii käänynnä. Nyt kuuves ja nuol on alaspäen, kohta on seihtemäs.

    Äänestä

Kolopalloilu on miesten laji

Äänestä

Jännittävää kun Kalman Pallo lähtee seuraavalla kierroksella kesikselle 🏖️

Äänestä

Tänään Kalman Palloilijat pääsee kesälomalle. Ei tarvii enää hikoilla, muutakuin rannalla 🏖️

Äänestä
  • Ohhoh mikä yllätys! Pallokalojen höntsäily jatkuu 😮

    Äänestä

  • Anonyymi00089 kirjoitti:

    Ohhoh mikä yllätys! Pallokalojen höntsäily jatkuu 😮

    Vieläkö ne pelailee?

    Äänestä

  • Anonyymi00090 kirjoitti:

    Vieläkö ne pelailee?

    Pari peliä vielä. Jos vielä tämän viikon jaksaa pellailla, niin sitten pääsee kesikselle. Jaksaa jaksaa 😂

    Äänestä

  • Anonyymi00091 kirjoitti:

    Pari peliä vielä. Jos vielä tämän viikon jaksaa pellailla, niin sitten pääsee kesikselle. Jaksaa jaksaa 😂

    Tännään suattaapi olla Kalaman Palloilijoetten toene häviö ja sitten perjantaena onnii jo kolomas, sitten lomille lompsis

    Äänestä

Ja tänään oli hyvä päivä jäädä lomalle ja rantapallon pelluu voipi alakaa

Hyvvee lommoo, Kalaman Paloillijoille

Äänestä

Ja niin siinä sitten kävi että Kalman Palloilijat palloilee rantapalloilla, onneksi on hyvä ilma ja pitsaa. 🍕🏖️

Äänestä
  • Tämän palstan on vallannut muutama häirikkö vai liekkö yksi sama.

    Yksi tyyppi kommentoi joka ikiseen aloitukseen noista perähikiän tyypistä, Valkeisen papasta ja Niuvasta.

    Sitten emojipelleltä on loppunut banni. Vähän aikaa olikin hiljaista

    Äänestä

  • Anonyymi00095 kirjoitti:

    Tämän palstan on vallannut muutama häirikkö vai liekkö yksi sama.

    Yksi tyyppi kommentoi joka ikiseen aloitukseen noista perähikiän tyypistä, Valkeisen papasta ja Niuvasta.

    Sitten emojipelleltä on loppunut banni. Vähän aikaa olikin hiljaista

    🤡 emojit on kivoja ja niitä voisi olla enemmänkin, yksi kuva vastaa tuhatta sanaa 🥳.

    Äänestä

  • Anonyymi00095 kirjoitti:

    Tämän palstan on vallannut muutama häirikkö vai liekkö yksi sama.

    Yksi tyyppi kommentoi joka ikiseen aloitukseen noista perähikiän tyypistä, Valkeisen papasta ja Niuvasta.

    Sitten emojipelleltä on loppunut banni. Vähän aikaa olikin hiljaista

    Juu näin on 🫡

    Äänestä

Jaahas se on emojiperjantai taas 🍕🏖️ ja viikonloppu tulossa.

Laittakaa kivoja ja uusia emojeja tänne, niitä on kiva katsella 👍

Äänestä

Ketjusta on poistettu 46 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kuopioon rekisteröity firma SteelDeal Oy on hävinnyt Kuopiosta?
Toimari pyörii nykyään Virossa, Kosterex Consulting OÜ:n kautta Steel Import Finland OY:lle (joka toimii myös Virosta käsin).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu