Lisää tuulivoimaa

Anonyymi-ap

Eivät vihreät tajua kun huumassaan huutavat tuuli- ja aurinkovoiman perään, että millaista ympäristötuhoa saavat aikaan.

https://yle.fi/a/74-20117467

Säätövoiman tarve eikun lisääntyy. Ennen suht tasainen vesivoima pumppaa nyt luonnon pilalle, ei tykkää raakutkaan.
Joskus muinoin muistan kun Äetsän voimalasta kohistiin kun pinta vaihteli yli puoli metriä.

6

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meille huittisten pitäjäsä ehrottomasti paras voima on lietevoima!
      Lietteestä kehkeytyvästä kaasusta saa hiarottua sähköä siihen kehitetyllä lieteturpiinilla!
      Liete toimii myös maanparannusaineena ja saa savimaamme kukoistamaan viljavasti.
      Lisäksi liete tyällistää eri tahoja runsaasti.Esimerkiksi oikeuslaitosta sinne kehkeytyvien valitusten muarosa.
      Myös vesivoima olisi huittisisa mahrollista asentamalla vesiturpiini huittisjärvestä laskevaan lietekoskeen, mutta alueella on havaittu liito-oravan, sekä karhun paskaa.

    • Anonyymi

      Empä ole pitkään aikaan yhtä ääliömäistä aloitusta täällä nähnyt, mistä noita juntteja sikiää ja miksi?

      • Anonyymi

        Olisi hyvä, jos pitäjämme keskustelupalstalla pirättäyryttäisiin aiheista jotka eivät liity lietteeseen mitenkään.
        Muissa aiheissa keskustelu lähtee helposti rönsyilemään ja saattaa aiheuttaa mielipahaa ja ennalta arvaamatonta käyttäytymistä muuten niin vireällä ja luonnikkaalla keskustelupalstallamme.

        Jos kaikesta huolimati pitäjäläisten mielesä pyärii askarruttavia kysymyksiä, niihin vastauksia voi kysellä maksullisesta Lietetohtori-palvelusta puhelimitse tai käyrä itse tohtorin vastaanotolla lietetuvan vastaanottopisteellä.(käteistä varattava!)


    • Anonyymi

      Pitäjäämme ei tulisi laitatuttaa tuulikäyttöisiä propelleja!
      Propellit kuljettaisivat lietteen hajun naapuripitäjiin ja joutuisi heitin henkitysilmakiertoonsa! Tämä saattaisi poikia valituksia ilmatilan pilaamisesta! Tällaiseen oikeusprosessiin meillä ei ole määrärahoja. Pysykäämme siis lietevoimassa!

      • Anonyymi

        Näinhän se on.


    • Anonyymi

      Luonnonvoimat oikein myrskyää irtain lentää jopa suuri laivakin irtoaa laiturista kattopellit rullattu maahan,tampoliini katon läpi ja petoeläimet tunsivat tuulet tulevat,joten lähtivät ihmisten ilmoille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      147
      3942
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      10
      3438
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      46
      2933
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2862
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      142
      2513
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      50
      2174
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      16
      1388
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      99
      1355
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1304
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      80
      1166
    Aihe