Paljonko menee veroa omakotitalosta, entä tontista?

Anonyymi-ap

Jos myyn omakotilalon jossa asun niin joudunko maksamaan myyntivoittoveroa tontista? Jos joudun niin miten talon ja tontin arvo eritellään?
Oma asunto on ymmärtääkseni verovapaa. Asunut siinä 20 v mutta miten maa-alue arvostetaan. Miten verottaja sen tekee. Onko siinä joku prosenttiluku tms.
Kiitos avusta!

13

297

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      90% sdp kateusveroa. Jotkut ovat äänestäneet vasureita.

      • Anonyymi

        Ja äänestää edelleen juuri sinun hölmöytesi vuoksi!!!


    • Anonyymi

      Aloittajalla on puurot ja vellit sekaisin. Vero maksetaan kiinteistöstä ja siinä olevista rakennuksista. Kiinteistö on maapohja, jolla rakennukset sijaitsevat. Vanhat rakennukset ovat harvoin minkään arvoiset.

      • Anonyymi

        Juuri sitä kysyn. Talo on arvokkaampi kuin maapohja. Eikö sen osuus ole verovapaata. Ainakin osakehuoneisot ovat.
        Mutta miten verottaja arvioi maan ja talon? Pitääkö itse esittää jokin arvio niistä.
        Js luovutusvoittovero menee mutta mistä?


    • Anonyymi

      Omasta tai perheen vakituisesti käyttämästä asunnosta ei makseta luovutusvoittoveroa, jos ja kun sitä on käyttänyt kotina yli kaksi vuotta yhtäjaksoisesti. Verottajaa saattaa toki kiinnostaa tapa, jolla olet kokonaisuuden saanut.

      Kun kiinteistö myydään, se yleensä myydään rakennuksineen ja tarpeistoineen. Kauppa- tai luovutuskirjassa on eduksi erotella tontin ja rakennusten arvo käypään hintaan ostajaa varten, mutta sillä ei ole (yleensä) verottajalle merkitystä. Kiinteistöllä ei voi pitää kotia ja asua, mutta kiinteistöllä sijaitsevaa rakennusta voi käyttää kotina.

      Jos myyt kotisi sellaisena, kun olet luovutuksen saanut (kauppa, lahja, perintö), talon ja maaperän erottelu tehdään käypään hintaan, jos verottaja sitä vaatii. Koti on kuitenkin kokonaisuus tontteineen, mutta jos tontilla on tehty lohkomisia tai halkomisia, ne on ilmoitettava erikseen. Ratkaisevaa on että olet pitänyt kotiasi kohteessa yli kaksi vuotta, eikä osaa tontista ole myöskään vuokrattu.

      Huom! Luovutetun rakennuksen, siis kotisi, rakennuspaikan (maapohjan) voi myydä verovapaasti, jos sen pinta-ala on enintään 10 000 neliömetriä tai jos se sijaitsee kaavoitetulla alueella ja on enintään kaavan mukaisen tontin tai rakennuspaikan suuruinen. Muissa tapauksissa asiaa kannattaa kysyä verohallinnolta tai kiinteistövälittäjältä.

      • Anonyymi

        Kiitos paljon. Selvensi hyvin.
        Maa-alue on iso mutta se ei ole arvokas kun ei ole rak oikeutta kuin sille yhdelle talolle missä asun.
        Hyvä tietää ettei maapohjaa veroteta erikseen kun siinä on talo päällä. Olin ymmärtänyt että verottaja verottaa maata ja kiinteistöjä erikseen. Hyvä jos niin ei ole.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos paljon. Selvensi hyvin.
        Maa-alue on iso mutta se ei ole arvokas kun ei ole rak oikeutta kuin sille yhdelle talolle missä asun.
        Hyvä tietää ettei maapohjaa veroteta erikseen kun siinä on talo päällä. Olin ymmärtänyt että verottaja verottaa maata ja kiinteistöjä erikseen. Hyvä jos niin ei ole.

        ". Olin ymmärtänyt että verottaja verottaa maata ja kiinteistöjä erikseen"
        Maa ja kiinteistö on kokolailla sama asia. Rakennus ei ole kiinteistö.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ". Olin ymmärtänyt että verottaja verottaa maata ja kiinteistöjä erikseen"
        Maa ja kiinteistö on kokolailla sama asia. Rakennus ei ole kiinteistö.

        Jos maa-alue on iso esim 20 hehtaaria niin se varmaan verotetaan erikseen. Tiedä sitten miten nuo arvioidaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos maa-alue on iso esim 20 hehtaaria niin se varmaan verotetaan erikseen. Tiedä sitten miten nuo arvioidaan.

        Käyvän hinnan mukaan.

        Asiaan vastaa alueen taulukkohinta ja lkv, joka tuntee tehdyt kaupat.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ". Olin ymmärtänyt että verottaja verottaa maata ja kiinteistöjä erikseen"
        Maa ja kiinteistö on kokolailla sama asia. Rakennus ei ole kiinteistö.

        Tuota ne monet eivät ymmärrä ikinä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuota ne monet eivät ymmärrä ikinä.

        Miten niin?


    • Anonyymi

      Onko maalle joku taulukkohinta? Mistäs sen näkee?

      • Anonyymi

        On, netti sen kertoo.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      43
      1950
    2. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      79
      1341
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      84
      1311
    4. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      15
      1194
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      1085
    6. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      93
      990
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      74
      979
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      152
      809
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      56
      782
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      86
      717
    11. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      58
      713
    12. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      13
      709
    13. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      678
    14. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      43
      675
    15. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      147
      661
    16. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      28
      638
    17. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      95
      635
    18. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      632
    19. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      24
      631
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      51
      627
    Aihe