haju pois matosta

Tuli eilen ostettua uusi matto Ikeasta mutta millä siitä saisi hajun pois? Kyseessä 100% villa-matto, made in india, ja yön yli yritetty jo tuulettaa. Lähteekö haju ajan mittaan pois itsestään?
34606
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Moi!

Meillä on sama ongelma. Kävimme pari päivää pesemässä maton hellästi mäntysuopaa käyttäen ja nyt vasta haiseekin.
Vinkkejä, miten saisi hajun pois.

Äänestä

Mekin ostimme 100% villamaton (ei Ikeasta) ja haisi aluksi luultavasti tiiviin muovipakkauksen takia. Paha (kostean?)haju kuitenkin hävisi parissa päivässä.

En kyllä itse ainakaan pesisi sitä itse millään tavalla - sitähän ei kotioloissa millään saa täysin kuivaksi...

Äänestä
  • Hyvin kuivui parissa päivässä.
    Meillä on 100% villaa oleva ns. "persialaismatto" eli sellainen, jossa pohjaan solmittu langat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Tuli eilen ostettua uusi matto Ikeasta mutta millä siitä saisi hajun pois? Kyseessä 100% villa-matto, made in india, ja yön yli yritetty jo tuulettaa. Lähteekö haju ajan mittaan pois itsestään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu