Suonenjokelaiset - saatte hämmästymään minut kerta toisensa jälkeen

Anonyymi-ap

positiivisesti.
Olen vuosien ajan käynyt säännöllisesti Suonenjoella. Kulkaahan suonenjokelaiset, jopas teille on kasautunut lähimmäisenrakkautta runsain mitoin. Ei ole kaupunki rikas, mutta asukkailla on sydämen rikkautta, joka on kaikkein tärkeintä. Pidetään huolta naapurista ja huomataan avun tarpeessa olevat ja myös tarjotaan apua. Jos olisin hauras vanhus, saattaisi avun tarjoamisen kohteena oleminen tuntua tavanomaisemmalta, mutta kun olen roteva, menevä ihminen vielä, olemukseltani varmaan vähemmän suojelunhalua herättävä. Marketissa etsiskelin jotain. Toinen asiakas tuli viereen ja kysyi, mitä etsin. Selitti olevansa niin vakiasiakas, että tietää kaikki tavarat missä ne ovat. Pysähdyin avustettavan pyörätuolin jalkatukia säätämään. Jo tuli joku kysymään, onnistuuko. Suojatietä lähestyttäessä hitaammin liikkuvan kanssa autoilijat useimmiten hidastavat jo kaukaa viestien, ei kiirettä, menkää vaan. Muistisairaita harharetkillä olevia napataan kiinni. Tässä oli vain muutamia kokemiani esimerkkejä elävästä elämästä Suonenjoella.

Kertokaahan, onko Suonenjoella aina ollut näin? Mistä tämä avuliaisuus tulee? Jonkun tutkimuksen mukaan toisen auttamisesta tulee itselle onnellinen olo. Ovatko suonenjokelaiset keksineet tämän?

5

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oletkohan varmasti vieraillut Suonenjoella?

      • Anonyymi

        Toki olen. Noin 50 kertaa vuodessa 4 - 5 tuntia kerrallaan.


    • Anonyymi

      Ei ole. Tämä hullu suoltaa kaikki paikkakunnat täyteen omia kuvitelmiaan. Ja hajatelmiaan.

    • Anonyymi

      Minä olen hämmästynyt siitä miten paljon täällä valitetaan, vali vali vali...

    • Anonyymi

      Valittajilla on aina päässä vikaa 😎

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3908
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1869
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1334
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1276
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1146
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      991
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      921
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      878
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      861
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      861
    Aihe