1.9TDI ei tuota lämpöä 100hv malli

Anonyymi-ap

Autossa ei ole mitään sähköisiä lisälämmittimiä vaan lienee joku karvalakkimalli.
Mikä kikka saa 60kmh ja alle kaupunki nopeksissa moottorin tuottamaan lämpöä? Keulan tuuletus aukot on jo tukittu mutta jos lämpenisi pääsee flekti jäähdyttämään kennoa. On uudet nesteet 50/50 ja samalla uusi termostaatti ja mitään vaikutusta ei ollut. Puhaltaa myös jääkylmää ilmaa apukuskin jalkatilaan ohimennen sanottuna. Siis mistään suuttimista ei tule lämmintä ilmaa kuin juuri ja juuri havaittava aste ero että huomaa että olematon lämpö ja ikkunat sen mukaan sulaa tai kuivaa huurteesta eli ei juurikaan. Mutta jos sattuu kärryt koukkuun ja pieni kuorma ja maantielle 80kmh moottori lämpö nousee normaaliin ja lämmintä tulee ihan hyvin. Joten lämmitys järjestelmä on kuitenkin kunnossa mutta vain tuossa tilanteessa ja oletuksena että on saanut laseja auki sen verran että uskaltaa lähteä ajamaan tuota maantie ajoa.
Onko joku taika keino millä moottori lämmöt saa nousemaan normaaliin ns kaupunkiajossa? Toisinaan jätän lohkolämmittimen 2h jälkeen 500w TT thermo pumpulla auton käymään n 30min ennen töihin lähtöä että lasit aukeaisi siis tt thermo päällä ja alkaa hiukan "reikiä" alalasiin tulla mistä pääsee tihrustamaan liikennettä. Energia mittarilla tarkistettu että tt thermo ottaa tehoa kyllä ja toimii oikein hyvin ja oli juuri ja juuri havaittava ero 350w muistaakseni pintalämmitin osaan joka poistettiin samalla. Ei liene sallittua samaan aikaan lämmittää autoa tt thermolla sen käydessä tyhjäkäyntiä mutta pakko yrittää ja jos lämmitin hajoaa ostan 1000w samanlaisen ja käytän samoin ehkä vain 1h sitten esilämmitystyä kun ei se lämpö nouse kuitenkaan. Webastoja en ala kalliisti asennutamaan ja niiden käyttö ikä on joku 800 kertaa eli ohjelmoitu elämä ja ovat kuuleman mukaan jo palopäältää aika kuluneitakin noilla käyttö kerroilla joten ehkä ok. Elikkäs 2,5€ pelkkä lämmityskerta ilman polttoaine kuluja!!Kyllä sähkö roikan päässä on halpaa kw .
Jotain apuja talveen touraniin kelpaisi. Auto ja minä olemme erottamaton pari vielä vuosia joten sähköauto härpäkkeet ei kiinnosta vähääkään ja toisekseen atrrtisin sen harri salo mallin paremman version eli nelivetoisen ja sehän maksaakin ainakin 80K€ suuruus luokkaa ja pelottava kun on takuut ummessa ja alkaa omaksuatnnut aikakausi jotain 25v koko ikä hetkinen olen silloin ehkä jo kuollut vanhuuteen hmm 50+25=kuollut mutta vielä touranilla vuosia ja vuosia yhä tihenevin korjauksia kenties. ilastointi toimii hyvin mutta suomen talvi kelke vieköön.

4

502

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      eihän sen flektin pitäsi käynnistyä jäähdytyshommiin, ellei lämmöt ole menemässä yli 90C, jotain sen käynnistyslämpötilassa jos se kaupunkiajossa käynnistyy, ennen kuin lämmöt normaalit.

    • Anonyymi

      Webasto se on tehokas

    • Anonyymi

      Aja kaupungissa pykälää pienemmällä vaihteella.

    • Anonyymi

      Oletko saanut kerätty rahaa niin paljon, että ole saanut ostettua ihan oman auton?
      Maksoiko vielä yli 1500e ja oletko huomioinut paljonko käyttövoima maksut on vuosittain?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      316
      1462
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      31
      1189
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      460
      943
    4. 62
      936
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      73
      922
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      48
      691
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      74
      663
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      97
      654
    9. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      465
      622
    10. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      602
    Aihe