Siilinjärveläistaiteilija Mikko Valtonen (1968-2019)

Anonyymi-ap

Oli tuossa UJ:ssa keskiaukeaman juttu edesmenneestä siilinjärveläisestä kuvataiteilija Mikko Valtosesta, joka monen muun perinteisen taiteilijatyypin tapaan menehtyi ennenaikaisesti jo 50 vuotiaanan vuonna 2019.
Mitä mielikuvia tai muistoja Valtonen ja hänen taiteensa täällä herättää?

Itse törmäsin tähän silloin naivistina pitämääni taiteilijan töihin muistini mukaan 90 luvun puolivälissä. Se oli ehkä Lapinlahden taidemuseolla, jossa usein oli ja edelleen nuorten ja kiinnostavien taiteilijoiden töitä.

Itse jutusta tulee ilmi Valtosen sisarusten kertomana perinteinen taiteilija kuva, ja Valtosta verrataan mm.Rauli "Badding" Somerjokeen. Toisaalta Valtosen taide oli myös sovinnaisempaa kuin monien muiden liian nuorina niin ikään menehtyneiden taiteilijoiden. Ja mukana oli myös paljon sellaisia ajatuksia joita en itse muistanut hänen töistään.
Vaikka onhan niissä myös paljon luonnosta ja myyteistä ammentavaa persoonallisuutta ja siten omaperäisyyttä, joka ei heti ensikatsomalta aukene kaikelle.

Lisäksi mieleen tuli taas kerran ihmettely, että miten niin moni persoonallisesti ajatteleva ja tekevä "perinteinen" taiteilija katoaa jonnekin kätköihin, ja samalla uusmedioissa ja sosiaalisissa medioissa tulee miiljonäärejä, joilla kuitenkaan ei sanottavaa päällisin puolin tunnu olevan paljoakaan, tai ei ainakaan sellaista mitä ei tuhannet muutkin osaisi sanoa?
Onko perinteinen taiteellisuus sitten liian vaativaa vai jopa "vanhanaikaista" että sitä tarvitsisi arvostaa?

Mitään valmiita vastauksiahan ei voi antaa, jos niitä olemassa edes onkaan?
Silti persoonallisia ja ajattelevia ihmisiä pitäisi edelleenkin tukea, koska heidän sanomansa ei nykyisessä hektisessä maailmassa nykyäänkään usein välity, koska se (=sanoman sisäistäminen) vaatisi paljon aikaa ja ajattelua, mihin monilla ei kestävyyt ja pinna tunnut enenevästi nykyisin riittävän?
Toivon että vielä löytyy uusia ihmisiä jotka Valtosen ja muiden perinteisten taiteilijoiden töistä löytävät sanomaa ja sisältöä. Ja mielestäni Siilinjärven kuntakin voisi tehdä jotain enemmän kulttuurin hyväksi, joka kuitenkin on edelleen rikkaus, jos sitä sanomaa halutaan tai osataan sisäistää.
Taiteilija perinteisessä mielessä on edeleen (sikäli kun heitä enää esiintyy) nykyisen maailman erakko ja ajattelija, joka osaa usein sanoa julki sen mitä toiset eivät osaa tai jopa uskalla. Siksi taiteilija voi luisua usein edelleenkin varjoisille raiteille, jos hän ei löydä enää tukijoita ja ymmärtäjiä. Tämä kertoo ehkä jotain myöskin siitä, että nykyinen kulttuuri on tässä maassa yleensä kulkenut jo pitkään hyvin pinnalliseen suuntaan monessa mielessä.
Totuus ei löydy monesti pintakiillosta ja auringonpaisteesta, vaan tärkeää sanomaa on myös varjoisilla ja viileillä kujilla, joissa ajatus voi rauhoittua enemmän. Mielestäni Mikko Valtonen oli kiintoisa taiteilija, joka saataisi muistaa hänen pitkäaikaisessa kotikunnassaan vielä ja edelleenkin jollakin tavalla.

3

392

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus!

    • Anonyymi

      Raha ja ahneus on saanut tässä maailmassa liikaa valtaa, vain voittajien tarinat kerrotaan, muut vaiennetaan hiljaisiksi, epäsuositut totuudet vaiennetaan hiljaisiksi, valtavirrasta poikkeavat vaiennetaan hiljaisiksi. Kaikki tämä johtaa elämän monimuotoisuuden kaventumiseen mikä ei ole hyvä asia.

    • Anonyymi

      https://mikkovaltonen.com/

      Tuolta löytyvät vielä Valtosen kotisivut. Nyt vaan Simonsaloon paikka Valtosen muistolle (asui siellä vuodet 1971- -79)? Naivismi ja pritivismihän nuo pääsääntöiset tyylin suunnat hänellä olivat. Sovinnaisuuden rajat ei ainakaan pahasti rikki menneet ?

      Voisi herättää yleensä kerrankin kulttuurista kunnassa keskustelua vähän enemmän. Ja lisäksi UJ:n tarinassa kivasti rinnastetaan kunnassa 70 ja 80 luvuilla kasvaneisiin lapsiin/nuoriin yleensä, kun kasvuvauhti oli samalla kova. Mikä osa näistä ihmisistä asuu nykyään Siilissä/missäkin?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1433
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      916
    4. 68
      723
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      231
      655
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      599
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      551
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      527
    10. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      521
    Aihe