Siilinjärveläistaiteilija Mikko Valtonen (1968-2019)

Anonyymi-ap

Oli tuossa UJ:ssa keskiaukeaman juttu edesmenneestä siilinjärveläisestä kuvataiteilija Mikko Valtosesta, joka monen muun perinteisen taiteilijatyypin tapaan menehtyi ennenaikaisesti jo 50 vuotiaanan vuonna 2019.
Mitä mielikuvia tai muistoja Valtonen ja hänen taiteensa täällä herättää?

Itse törmäsin tähän silloin naivistina pitämääni taiteilijan töihin muistini mukaan 90 luvun puolivälissä. Se oli ehkä Lapinlahden taidemuseolla, jossa usein oli ja edelleen nuorten ja kiinnostavien taiteilijoiden töitä.

Itse jutusta tulee ilmi Valtosen sisarusten kertomana perinteinen taiteilija kuva, ja Valtosta verrataan mm.Rauli "Badding" Somerjokeen. Toisaalta Valtosen taide oli myös sovinnaisempaa kuin monien muiden liian nuorina niin ikään menehtyneiden taiteilijoiden. Ja mukana oli myös paljon sellaisia ajatuksia joita en itse muistanut hänen töistään.
Vaikka onhan niissä myös paljon luonnosta ja myyteistä ammentavaa persoonallisuutta ja siten omaperäisyyttä, joka ei heti ensikatsomalta aukene kaikelle.

Lisäksi mieleen tuli taas kerran ihmettely, että miten niin moni persoonallisesti ajatteleva ja tekevä "perinteinen" taiteilija katoaa jonnekin kätköihin, ja samalla uusmedioissa ja sosiaalisissa medioissa tulee miiljonäärejä, joilla kuitenkaan ei sanottavaa päällisin puolin tunnu olevan paljoakaan, tai ei ainakaan sellaista mitä ei tuhannet muutkin osaisi sanoa?
Onko perinteinen taiteellisuus sitten liian vaativaa vai jopa "vanhanaikaista" että sitä tarvitsisi arvostaa?

Mitään valmiita vastauksiahan ei voi antaa, jos niitä olemassa edes onkaan?
Silti persoonallisia ja ajattelevia ihmisiä pitäisi edelleenkin tukea, koska heidän sanomansa ei nykyisessä hektisessä maailmassa nykyäänkään usein välity, koska se (=sanoman sisäistäminen) vaatisi paljon aikaa ja ajattelua, mihin monilla ei kestävyyt ja pinna tunnut enenevästi nykyisin riittävän?
Toivon että vielä löytyy uusia ihmisiä jotka Valtosen ja muiden perinteisten taiteilijoiden töistä löytävät sanomaa ja sisältöä. Ja mielestäni Siilinjärven kuntakin voisi tehdä jotain enemmän kulttuurin hyväksi, joka kuitenkin on edelleen rikkaus, jos sitä sanomaa halutaan tai osataan sisäistää.
Taiteilija perinteisessä mielessä on edeleen (sikäli kun heitä enää esiintyy) nykyisen maailman erakko ja ajattelija, joka osaa usein sanoa julki sen mitä toiset eivät osaa tai jopa uskalla. Siksi taiteilija voi luisua usein edelleenkin varjoisille raiteille, jos hän ei löydä enää tukijoita ja ymmärtäjiä. Tämä kertoo ehkä jotain myöskin siitä, että nykyinen kulttuuri on tässä maassa yleensä kulkenut jo pitkään hyvin pinnalliseen suuntaan monessa mielessä.
Totuus ei löydy monesti pintakiillosta ja auringonpaisteesta, vaan tärkeää sanomaa on myös varjoisilla ja viileillä kujilla, joissa ajatus voi rauhoittua enemmän. Mielestäni Mikko Valtonen oli kiintoisa taiteilija, joka saataisi muistaa hänen pitkäaikaisessa kotikunnassaan vielä ja edelleenkin jollakin tavalla.

3

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä kirjoitus!

    • Anonyymi

      Raha ja ahneus on saanut tässä maailmassa liikaa valtaa, vain voittajien tarinat kerrotaan, muut vaiennetaan hiljaisiksi, epäsuositut totuudet vaiennetaan hiljaisiksi, valtavirrasta poikkeavat vaiennetaan hiljaisiksi. Kaikki tämä johtaa elämän monimuotoisuuden kaventumiseen mikä ei ole hyvä asia.

    • Anonyymi

      https://mikkovaltonen.com/

      Tuolta löytyvät vielä Valtosen kotisivut. Nyt vaan Simonsaloon paikka Valtosen muistolle (asui siellä vuodet 1971- -79)? Naivismi ja pritivismihän nuo pääsääntöiset tyylin suunnat hänellä olivat. Sovinnaisuuden rajat ei ainakaan pahasti rikki menneet ?

      Voisi herättää yleensä kerrankin kulttuurista kunnassa keskustelua vähän enemmän. Ja lisäksi UJ:n tarinassa kivasti rinnastetaan kunnassa 70 ja 80 luvuilla kasvaneisiin lapsiin/nuoriin yleensä, kun kasvuvauhti oli samalla kova. Mikä osa näistä ihmisistä asuu nykyään Siilissä/missäkin?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      91
      1607
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      119
      1472
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      71
      1309
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      30
      1222
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      1040
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      991
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      968
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      21
      940
    9. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      66
      828
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      753
    Aihe