Kahvipaikka katoaa.

Anonyymi-ap

Kolin tien risteyksessä oleva liikerakennus Kolinportti suljetaan vuoden vaihteessa ja puretaan, pitkä matka tulee ajella Kolille saakka matkakahville.

12

641

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juo kahvisi Juuassa tai ota termospullo mukaan.

    • Anonyymi

      Myös Nurmeksen alko lopettaa tammikuussa.

      • Anonyymi

        Pontikkatehtaat herätettävä henkiin, nyt vielä keittotaitoa saattaisi löytyä.


    • Anonyymi

      KOETTAKAA NYT VASTUSTAA
      KYLLÄ KANNATAA SÄILYTTÄÄ KAHVIPAIKKA.

    • Anonyymi

      Rakennus homeessa niin ei ole järkeä laittaa korjaukseen 4 miljoonaa...

    • Anonyymi

      Iso PKO elää isosti.

    • Anonyymi

      Nerokasta viestintää PKO:lta; kaiken korjaaminen ”maksaa enemmän” kuin uudisrakentamisen kustannukset. Kun tätä viestiä tuutataan talutusnuorassa olevien paikallismedioiden kautta tuulipukumummoille, ei Pohjois-Karjalassa enää voi muut toimia. Kimmeliinkin saivat työnnettyä ”kymmeniä miljoonia” ja silti siellä on vielä täyden uudistuksen jälkeen vanhat asbestitasoitteet ja lasikuitutapetit seinissä ilmeisesti kiertotalouden hengessä.

    • Anonyymi

      Kuutostien varrella Juuassa sijaitsevan liikenneasema Kolinportin mahdollinen purkaminen kauhistuttaa suomalaisia arkkitehteja.

      Vuonna 1992 rakennetun Kolinportin omistajat haluavat purkaa rakennuksen sen huonon kunnon, epäkäytännöllisyyden ja korkeiden kulujen vuoksi.

      Arvostettu arkkitehti ja arkkitehtuurin tutkija Harri Hautajärvi on suunnitelmasta pöyristynyt. Hän pitää Kolinporttia aikakautensa kenties merkittävimpänä suomalaisena liikenneasemana.

      – Hankkeen rima asetettiin aikoinaan poikkeuksellisen korkealle. Tuloksena oli omaperäinen rakennus, jota esiteltiin maailman johtavassa arkkitehtuurilehdessä ja ulkomaisissa alan kirjoissa, Hautajärvi kommentoi.

      Futuristinen ja postmoderni Kolinportti syntyi arkkitehtuurikilpailun tuloksena. Rakennuksen omaleimaisimpia piirteitä ovat sen lävistävä pylväs ja kolmiomainen muoto.

    • Anonyymi

      Korjattavaa miljoonilla
      Harri Hautajärven mielestä Kolinporttia ei pitäisi purkaa, vaan se tulisi korjata. Arkkitehdit Katainen ja Koponen yhtyvät tähän näkemykseen.

      Liikenneaseman nykyisten osakkaiden mukaan Kolinportti vaatisi lähes neljän miljoonan euron remontin. Olavi Koposta summa hämmentää.

      – Kolinportti maksoi aikoinaan noin 13 miljoonaa markkaa. Se on nykyrahassa samaa luokkaa kuin väitetyt korjauskustannukset. Ja rakennus on vain 32 vuotta vanha, Koponen ihmettelee.

    • Anonyymi

      Taas vedätetään, tuo arvio, että korjaaminen maksaisi 4 miljoonaa on aivan taikahatusta vedetty 🤣 Ei todellakaan maksa.

      Joku (heh heh) yrittää nyt kusettaa ja oikeuttaa purkamisen tuosta vaan.

      • Anonyymi

        pko , haluaa siirtää kaikki ruokailijat omaan leiriin, abc:lle..


    • Anonyymi

      Juuan Kunnalla näytön paikka,myöntääkö purkulupaa,tämähän on kyläläisten ja kuntalaisten kannalta keskeisimpiä asioita.Jota kunnan kuuluisi puolustaa,menetetään verotuloja kun työpaikkoja menee.Tämäkö sitä huoltovarmuutta kun palvelut lähtee Ahmovaaran kylältä,mikä vaikutus syrjäkylien kiinteistöveroon,mihinkä käytetään syrjäkylien kiinteistöverot,oletan että syrjäkyläläinen kustantaa,kirkonkylien talviauraukset ja piha alueiden lumen poiston,ja ei saa vastinetta kiinteistöverolleen,kun joutuu maksamaan kuitenkin omat auraukset aivan itse.Ja nyt vielä kauppamatkojen pidentyminen,lisää kustannuksia,Tämä huoltovarmuus ei ole vielä avautunut minulle,onko huoltovarmuutta että rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy,Maataloutta tuetaan verovaroin,ja nyt näyttää että entistä enempi,kun kiinan markkinat näyttää avautuvan,Orpon leikkaukset näyttää toimivat,köyhiltä leikattiin ja niillä ei varaa ostaa Suomalaista ruokaa ,niin viedään Kiinaan.Viedään elintarvikkeita Kiinaan ja rihkamaa tilalle.Kuka maksaa vientituet,ei kai veronmaksaja.Loppuuko veronmaksajalta maksukyky.Tämä pitäis ottaa huomioon,kun Pankitkin tekee niin.Ja Pankissa osaavat vielä perustella ja selittää.Mikä merkitys maksukyvyllä.

      • Anonyymi

        Joo joo porukka pääsee helpommalla, kun ei puutu asioihin tarkemmin, kotio kiire.


    • Anonyymi

      Juukan Abc:ltä sain ruokamyrkytyksen.

      • Anonyymi

        Mitä söit? Tuliko suihkuripuli?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä söit? Tuliko suihkuripuli?

        Todellakin tuli!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1399
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      68
      1197
    3. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      214
      1184
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      202
      1174
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1039
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      993
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      913
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      128
      891
    9. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      788
    10. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      755
    Aihe