Eläke ja ulosotto

Anonyymi-ap

Aloitin OVE-eläkkeen, ensimmäinen maksu on ensi kuussa. Meneekö eläkelaitokselta tieto ulosottoon jo ennen ensimmäisen eläkkeen maksua, vai olisiko mahdollista saada tuo ensimmäinen eläke ns. puhtaana käteen, ilman ulosottoa? Kellään kokemusta?

6

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli marraskuussa? Tuskin ehtii eikä noi ilmoittele UO tuloista ja menoista, se on UOn tehtävä....

    • Anonyymi

      Melko varmasti saat ainakin ekan puhtaana käteen ja hyvässä lykyssä seuraavankin. UO tonkii yleensä alkuvuodesta tarkemmin mitä summia kukin saa kun mm. indeksimuutokset ja uudet veroprossat tekevät silloin muutoksia kuten myös se että suojaosuus voi muuttua. Muutenhan ei kannata itse pitää asiasta meteliä vaan varmuuden vuoksi nostaa rahat äkkiä tililtä pois ettei tee mitään jälkikäteen nylkyä jollain verukkeella.

    • Anonyymi

      Näkyy tulorekisterissä. Menee heti maksut

      • Anonyymi

        No ei UO saa automaattisesti tietoja sieltäkään vaan ne pitää käydä itse tutkailemassa ja kuten jo edellä sanottua, ehkä se vuoden vaihteessa ne käy taristamassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei UO saa automaattisesti tietoja sieltäkään vaan ne pitää käydä itse tutkailemassa ja kuten jo edellä sanottua, ehkä se vuoden vaihteessa ne käy taristamassa.

        Se on automatisoitu .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on automatisoitu .

        Ei todellakaan ole


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      116
      4765
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      183
      4489
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1922
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1701
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1462
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1199
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      371
      1185
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1110
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      988
    Aihe