Continental Viking Contact 8 kitkat

Anonyymi-ap

Ei suotta testivoittajat! Jos vielä mietit mitkä renkaat ja kitkat kuitenkin, niin vahva suositus. Nyt viikon alla ja asfaltillakin ohjautuu todella hienosti, jopa mukavammat kuin Nokian Hakka Blue renkaat. Uskon että talvella pärjää myös hyvin (PKS alue), edelliset olivat vastaavat 7 malliset, jotka toki jo neljäntenä talvena lipsuivat vähäisistä kilometreistä huolimatta eli elinkaari noissa kitkoissa valitettavan lyhyt.

25

2938

    Vastaukset 25

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama juttu merkinnän takia ostin uudet olen ajanut kitkoilla jo lähes 30v

    • Anonyymi

      Elinkaari riippuu ihan kilometreistä, itsellä ne kestää 5-6 vuotta helposti ja pito on hyvä.

      • Anonyymi00023

        itsellä on kahdeksas talvi tulossa continental muistaakseni malli 7 kitkarenkaalla. varmaan yhdeksäskin menisi ennen sakkorajaa, mutta nyt oli tarkoitus tuhota kitkat laittamalla ne alle syyskuussa ja ajamalla ne keväällä sakkorajaan asti.

        tiellä on pysytty, tiukkoja tilanteita on ollut sekä tiukoissa kaarteissa, että liikennevaloristeyksissä, mutta seuraavatkin on kitkarenkaat, joskin ajattelin siirtyä kotimaiseen vaihtoehtoon. jotenkin tuntuu hölmöltä kantaa rahaa ulkomaille jos täälläkin osataan.


    • Anonyymi

      Continentalin kitkarengas on jo käsite.

    • Anonyymi

      VikingContact on hyvä rengas. Jo 7 oli erinomainen ja 8 vielä parempi.

    • Anonyymi

      Mahtavaa! Jo VikingContact 7 nosti kitkarenkaat ihan uudelle tasolle, mutta mikä noissa kaseissa on vielä parempaa?

      Kun noilla seisoilla sain ajaa, tiesin heti että en enää palaa nastarenkaisiin.

    • Anonyymi

      Minä olen ajanut jo 6 kautta Contin 7:lla, eikä pidossa ole moitittavaa ollut. Olet melkoisen "herkkä" ja uskomaton kuljettaja jos pystyt aistimaan erot eritalvien välillä jos kulutuspintaa on reilusti jäljellä, taitaa olla ennemminkin sellaista henkistä mutua koko ajatus?

      • Anonyymi00024

        Kyllä kai sen hölmömpikin huomaa kun vastaan tulee se vuosi, jolloin kaupunki nettisivuillaan kertoo: "suolaamista vähennetty"
        Eli jos joutuu kitkoilla liukkaille, tuntuu se liukkaammalta kuin suolattu asfaltti. Tietty silloin eron aistii myös nastarenkailla, mutta ei ihan "oho"-tasolle asti.


      • Anonyymi00025
        Anonyymi00024 kirjoitti:

        Kyllä kai sen hölmömpikin huomaa kun vastaan tulee se vuosi, jolloin kaupunki nettisivuillaan kertoo: "suolaamista vähennetty"
        Eli jos joutuu kitkoilla liukkaille, tuntuu se liukkaammalta kuin suolattu asfaltti. Tietty silloin eron aistii myös nastarenkailla, mutta ei ihan "oho"-tasolle asti.

        No nyt tuli melkoinen avopieru. Oletko tehnyt tarkat kirjanpidot keleistä ja tienpinnan liukkauden tasosta?


    • Anonyymi

      Onnittelut markkinoiden parhaista talvirenkaista. Continentalin kitkarenkaat ovat jo ihan käsite.

    • Anonyymi

      Viking on alun perin norjalainen rengasmerkki.

    • Anonyymi

      Surkea ja keksitty avaus. Uudet kitkarenkaat ovat kovin velton tuntuiset kesärenkaiden jälkeen, sillä kumi on pehmeää ja kuvio on sellainen että se joustaa ja "leviää" lamelleistaan. Ei neljä vuotta vanhat vähänajetut Contin kitkat ole menettäneet pitoaan käytännössä yhtään, sillä kitkarenkaiden lamellit ovat yhtä syvät kuin kulutuspinta. No teoriassa jos olet kesällä säilyttänyt renkaita ulkona kovassa kuumuudessa, eli auringonpaisteessa, niin silloin rengas kyllä menettää ominaisuutensa nopeasti.

    • Anonyymi

      10/2025 Kaasujalka -lehdessä sivulla 2 on hyvin kuvaava kuva mitä nastarenkaat saavat aikaan asfaltille.

      • Anonyymi

        Eiköhän tuo ole selvää ilman lehtien todistelujakin?


    • Anonyymi

      Continental on jo ihan käsite ja puhutaan jo Continental-tasosta.
      Hyvät renkaat olet valinnut.

      VikingContact 8 voitti myös tämän vuoden Tekniikan Maailman kitkarengasvertailun ja Tekniikan Maailma ylisti jääpitoa. Siinä olisi nastarengasvalmistajillakin oppimista. :)

      • Anonyymi00017

        Upea rengas, ohjaa ja jarruttaa vielä luistossakin.


      • Anonyymi00018

        Ja kuinkas siinä sitten kävikään kun testivoittajakitka pistetään heikohkon nastarenkaan kanssa kisaan:
        https://www.youtube.com/watch?v=tcrShdsWZoE
        Sama lehti, paperin sijaan video ja loppukommentit jääpidosta tällä kertaa hieman realistisemmat.


      • Anonyymi00020
        Anonyymi00018 kirjoitti:

        Ja kuinkas siinä sitten kävikään kun testivoittajakitka pistetään heikohkon nastarenkaan kanssa kisaan:
        https://www.youtube.com/watch?v=tcrShdsWZoE
        Sama lehti, paperin sijaan video ja loppukommentit jääpidosta tällä kertaa hieman realistisemmat.

        Kitkarenkaasta tulee aivan lammas kun se laitetaan kokemaan samalla kertaa kaksi heikointa ominaisuuttaan: sivuttaispito ja jääpito, eli sivuttaispito jäällä. Ajonvakautus pelastaa paljon tuollaisessa kokeessa, ajetaan niin kovaa kuin ajonvakautus sallii, mutta jos maantiellä liukas kaarre tulee aloitettua liian kovalla vauhdilla, joutuu ojanpenkka ajonvakautuksen tukipilariksi.


    • Anonyymi00015

      Nokian R5 kitkarengas on SUV-luokassa paras, kyllä suomalainen tietää Suomen talven! Sakemanni ei tiedä, siksi sakut palelivat myös sodassa Venäjällä Stalingradissa.

    • Anonyymi00016

      Continentalin nastarenkaat olivat omassa Pösössä aika keskinkertaiset, vaikea lähteä liukkaista liikennevaloista.
      Kiinalaiset LingLongit ovat olleet samaa tasoa, ehkä vähän paremmat.

    • Anonyymi00019

      Kitkarenkaiden, olivat sitten testivoittajia tai eivät, paras ominaisuus ei ole pito talvikelissä, vaan vapaus laittaa talvirenkaat alle ihan oman kalenterin aikataulujen mukaan, ei pakkoja tai kieltoja kalenterista seuraten.

      Itse laitan kitkat autoihimme joskus syyskuun loppupuolella ja yleensä kesärenkaat tilalle kivan aurinkoisena ja lämpimänä kevätpäivänä, joskus huhtikuussa. Ja ihan ilman stressiä.

      Pitoa niissä ei ole kovinkaan kummoisesti. Nastarengas pesisi kummankin auton kitkarenkaat juuri niissä helpoimmissa HUPS-tilanteissa. Eli motarin liukas poistumisramppi, jossa kaarre vain kiristyy loppua kohden. Tai liikennevaloristeys, jossa renkaiden kiillottama jää aiheuttaa tiukkoja tilanteita, kun edellä ajava päättää pysähtyä valtavirtaa herkemmin keltaisiin valoihin. Koska tuollainen pysähtynyt seinä on aina vähän hankalampi kuin oma metrin pitkäksi sulkuviivaan nähden mennyt liuku...

      Mutta tosiaan, kolissut ei ole koskaan, tuurilla ne laivatkin seilaa. Ja ehkä ripauksella huonon pidon opettamaa varovaisuutta.

    • Anonyymi00021

      Onko CV8 jäällä parempi kuin Hakkis R5 suv?

      • Anonyymi00022

        No tuon yllä olleen videon perusteella CV8 ainakin on jäällä surkea, todennäköisesti R5 on yhtä surkea. Mutta tuo jääpidon surkeus ei ole valintaperuste, silloin kun on kitkarengasta valitsemassa, se on vain annettu tekijä.

        Tuon kun ymmärtää, voi aivan hyvällä mielin valita mieleisensä kitkarenkaan, on niissä kuitenkin muissa talvisissa puoliliukkaissa erittäin hyvä pito. Ja tosiaan kitkarenkaan paras ominaisuus on se, että vaihdon voi tehdä (lähes) ihan koska huvittaa.


    • Anonyymi00026

      Oman kokemukseni mukaan Continentalin kitkarengas pitää jäällä paremmin kuin vähemmän ajettu mutta kulunut Hakkapelitta 10 -nastarengas. Nasta jotenkin pyöristyy eikä enää tee kuin vain naarmuja jäähän mutta ei saa otetta siitä.

      Ja jos nastarengas sutaisee paikallaan jäällä, nastojen kohdalle tulee urat eikä nasta enä osu ollenkaan jäähän.

      • Anonyymi00027

        Varmaan noin, mutta nastarenkaalla vauhtia kuitenkin kaksinkertaisesti tuossa tilanteessa.
        Kitkarengas on tietty parhaimmillaan tuossa sutaisutilanteessa tai ihan suoralla tiellä abs-jarrutuksessa, mutta heti mikäli renkaalta vaaditaan sivuttaispitoa niin kitkarenkaalla ei ole mitään saumaa pysyä kyydissä mukana. Eikä vähänkään liukkaammassa kelissä tuo kiihdytys tai jarrutuskaan päädy kitkarenkaan eduksi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1491
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      284
      1065
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      834
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      782
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      733
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      629
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      595
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      49
      555
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      511
    12. 32
      491
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      475
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. 32
      449
    16. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      32
      444
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      422
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      417
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe