Aikaisempina vuosina oli tosi hyviä karhupatsaita ja olisi ollut ostajia ympäri maata. Niitä ei myyty. Jätettiin tienvarsille koirien kusitolpiksi. Olisi niistä kärsinyt jokunen myydä ja saada vähän rahaakin pahan päivän varalle, mutta eikun ahnehditaan nurkat täyteen pieniä patsaita. Järjestäjätkö luuli, että kyllä ne muut rahoittaa loppuiän. Ei ajatella yhtään eteenpäin asiaa. Nyt viimesimpiä surkeita patsaita myydään hädässä kun ei ole rahaa. On joka paikka täys koirien kusemia patsaita jotka ei kelpaa kuin nuotioon. Parempi olisi kun ois muutama iso näyttävä patsas kylällä, eikä miljoona pientä. Ne pienet olis kyllä joutanut myydä.
Karhunveisto
15
1343
Vastaukset
- Anonyymi
Epä siisti karhupuisto hapanneita rukkilavoja ympäriinsä
- Anonyymi
Saiko kunta testamentissa joskus rahaa ja sijoitettiinko ne karhuareenaan?
- Anonyymi
Alkaa olla jo joka talossa taitavii karhun veistäji. Joutas nuita ruveta jo poltto puuksi kohtuu hinnasta myymään.
- Anonyymi
Onhan ne jo alkujaan helvetin rumia
- Anonyymi
Ehkä siksi, ettei täällä kukaan osaa myydä. Osataan vaan elää kommunismissa ja ajatella että kaikki on ilmaista ja yhteistä.
Karhufestivaaliin liittyy tosin aika paljon nimenomaan verovaroin - eli kansalaisten varoin, tapahtuvaa vedätystä. Ne patsaat laitetaan aina kadulle "talkoilla", joiden osallistujilta otetaan nimi. Tämä nimilista on edellytys sille, että järjestäjät saavat rahaa verovaroista. Toisin sanoen: Ihmiset laitetaan tekemään työtä, ja heidät vielä laitetaan maksamaan siitä - verovaroin, takaoven kautta. Asiasta maksavat myös sellaiset, joita ei koko homma kiinnosta. Näin elää valtakunnassamme määrättömästi ihmisiä, - teettämällä töitä muilla ihmisillä, vaatimalla nimen listaan siitä että joku on käynyt ilmaiseksi tekemässä milloin mitäkin, ja sitten laittamalla raha-anomuksen menemään maksavalle taholle - joka viime kädessä ovat sen työn tekijät.- Anonyymi
Lisään vielä vaihtoehdon: Ehkä tapahtuman voisi tosiaan rahoittaa karhuveistoksia myymällä, keräyksillä ym. jolloin siitä maksaisivat vain ne, joita asia kiinnostaa. Ja talkoon voisi pitää oikeasti reiussa hengessä, oikeina talkoina, joihin ei liity rahastus. Ainakin tähän mennessä pelkästään tekemisen riemu on riittänyt. Olisi oikein, jos riemullisia tekijöitä ei vedätettäisi maksamaan osallistumisesta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lisään vielä vaihtoehdon: Ehkä tapahtuman voisi tosiaan rahoittaa karhuveistoksia myymällä, keräyksillä ym. jolloin siitä maksaisivat vain ne, joita asia kiinnostaa. Ja talkoon voisi pitää oikeasti reiussa hengessä, oikeina talkoina, joihin ei liity rahastus. Ainakin tähän mennessä pelkästään tekemisen riemu on riittänyt. Olisi oikein, jos riemullisia tekijöitä ei vedätettäisi maksamaan osallistumisesta.
Onkos sinne ns. talkoisiin pakko osallistua jos tiedät, että sinua vedätetään? Hoitakoon asian kunnan puistotyöntekijät, kirvesmiehet sun muut.
- Anonyymi
Kunnon kusetusta..
- Anonyymi
Toivottavasti ensi kesänä on tienvarsilla ne näyttävimmät patsaat, eikä nyrkin kokoisia ns. patsaita ja halkeilleita ja harmaantuneita, joista ei saa selvää mitä ne esittävät.
- Anonyymi
Miks pitää veistää karhuja. Tänä vuonna tulee simpauttaja elokuvasta 50v. Sen tiimoilta vois olla naisen muotokuvan veisto kisat. Ilomantsilaiset pulit ja mielen vikaiset mitä tiällä on suurin enemmistö. Pukis ne otoksi ja eikun veistämään.
- Anonyymi
Osa veistoksista oli kyllä niin tökerösti tehtyjä, että ei olis tarvinnu näytille laittaa. Ja pieniä "patsaita", kylvetty kalevalantien reunoille, eihän niistä erottanut mitä ne esittää.
- Anonyymi
Jarjottelin tuossa vähä karhin veistoo. Ei oikein näytä karhulta. Oiskoon tuo majava. En lähe tänä vuona vielä kisomaan.
- Anonyymi
Miksi kaikkein huonoimmat, harmaimmat ja halkeilleimmat patsaan laitetaan teidenvarsille? Onko Reko karhufestareiden yksinvaltias, joka päättää mitkä- ja minkäverran patsaita laitetaan esille?
- Anonyymi
Nuot karhupenkit männööö hommeeseen niin nopeasti kun kunnan miehet pitää niillä kahvitteluja,, eivät kerköö ees hommeita puhidstaa lahkeesta, ku kulkevat itiöitä levittämössä....
- Anonyymi
Kävin Ilomantsissa. Mukava oli katsella Karhuja niin tien varrella kuin Karhumetsässäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741