https://poytakirjat.oulainen.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2024342-8
Piipsjärviset ei usko, että kukaan muu kuin piipsjärvinen ei halua päiväkotia vanhasta koulusta.
Paikka on surkea ja liian kaukana. Eikä sinne edes mahdu tarpeeksi lapsia
Miksei ymmärretä
21
1472
Vastaukset
- Anonyymi
Muuten hyvä ajatus, mutta sitten pitäisi keskustasta lopettaa yksi päiväkoti. Jos syntyvyys tätä luokkaa, 50-60 lasta/vuosi, ei neljää päiväkotia tarvita. Oliko Metsola jossain vaiheessa lakkautusuhan alla, siellä sisäilmaongelmia? P-järven koulu kyllä aikoinaan rakennettiin siten että muuntautuu helposti muuhunkin kuin kouluksi. Kaupungintaloksikin joku ehotti tätä tyhjää koulua. Hullua pitää uuhdehkoa rakennusta tyhjillään kulut juoksee kuitenkin.
- Anonyymi
https://poytakirjat.oulainen.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2024262-3
Ei se nyt kovin helposti muunnu päiväkodiksi kun arviot 600t€ eli kaupungin laskentakaavalla lähentelee miljoona. Lisäksi lämmitysjärjestelmän uusiminenkin olisi tehtävä joka maksaa noin 200t€ kaupungin esitelmän mukaan kun se oli vielä koulukäytössä - Anonyymi
Missä lukee että metsolassa on sisäilmaongelma
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://poytakirjat.oulainen.fi/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=2024262-3
Ei se nyt kovin helposti muunnu päiväkodiksi kun arviot 600t€ eli kaupungin laskentakaavalla lähentelee miljoona. Lisäksi lämmitysjärjestelmän uusiminenkin olisi tehtävä joka maksaa noin 200t€ kaupungin esitelmän mukaan kun se oli vielä koulukäytössäHöpö Höpö...
- Anonyymi
Ei taida riittää 600 t remppaan piipsjärvellä eikä tilat sittenkään ole sopivat päiväkoti ikäisille. Eikä ole järkeä tehdä 2 rhhmän päiväkotia.
Hullunhommaa täällä. Ei kai metsolassa mitään vikaa ole, päiväkoti siinä missä laukkalinnakin.
Toinen uusi päiväkoti vaan rakenteille ja laukkalinnakin kiinni siinä vasta epäkäytännöllinen päiväkoti kahdessa kerroksessa 😆 - Anonyymi
kyllä metsolassa on ollut jo kauan sisäilma ongelma,toinen asia on jos se halutaankin yhtäkkiä vaieta.
- Anonyymi
..onko oireilu loppunut metsolassa, voisko olla ollut juonittelua kuten tk:ssakin mutta kun alkoi työpaikan säilyminen tulemaan ennusteisiin niin.... en tiedä ?
- Anonyymi
Muutama vuosi sitten puhuttiin kovasti tästä Metsolan sisäilmaongelmasta. Jotakin toimenpiteitäkin taiettiin tehä, olisko ollut että niitä puhistajia tuotiin. Poistuiko tuo sitten niillä?
- Anonyymi
aijaa, tätä en tiennytkään. löytyykö tästä jostakin faktatietoa vai onko kylänjuttuja. olisi mielenkiintoista lukea lisää...
- Anonyymi
Ainut terve koulu Piipsjärvellä, ai niin se suljettiin....
- Anonyymi
Huoh
- Anonyymi
https://www.pyhajokiseutu.fi/piipsjarven-kylayhdistys-esitti-suljettuun-kouluun/11393272
Piipsjärven kyläyhdistys esitti suljettuun kouluun päiväkotia-
Oulaisten kaupunginhallitus ei lämpene asian uudelleenkäsittelylle tässä vaiheessa.
No tämä tuli nyt selväksi tällä kertaa.
Jotain toimintaa pitäisi kuitenkin tuolle tyhjälle rakennukselle saada.
Kulut juoksee kuitenkin, lämmitys ym. - Anonyymi
Valitettavasti, niin kauan kun Oulaisten kaupungin hallitus on maaseutu vastainen ja tekee kaikkensa sulkeakseen kylät. Piipsjärven koululle ei tule päiväkotia vaikka olisikin hyvä paikka.
Luonnon läheisempi kuin Hiirenmutka, jossa luonnonläheisyyttä ei ole.- Anonyymi
Ei se koulu kyllä luonnonläheinen ole. 86 menee muutaman kymmenen metrin päässä seinästä ja kuralätäkön ääreenkään ei ihan vaivattomasti pääse. Metsämaastokin kaukana, ja piha piiriäkin vain parisen hehtaaria.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se koulu kyllä luonnonläheinen ole. 86 menee muutaman kymmenen metrin päässä seinästä ja kuralätäkön ääreenkään ei ihan vaivattomasti pääse. Metsämaastokin kaukana, ja piha piiriäkin vain parisen hehtaaria.
Käyppä kattoo Hiirenmutkaa. Siltakadun ja Merijärventien risteyksessä. Leikkialuetta pikkuläntti, luontoa on asfaltti parkkipaikka..
- Anonyymi
Siihen piti tulla kunnantalo Moilanen sano
- Anonyymi
Vuoden päästä on Oulaisissa kolme lakkautettua koulua, eikä niille ole helppoa keksiä uutta käyttöä. Ovat epäkäytännöllisiä kaikkeen toimintaan. Vanhan ajan hirsikoulut sen sijaan olisivat haluttuja kesäpaikoiksi ja asunnoiksi.
Sinänsä surullista, että kaikki Oulaisten varsinaiset sivukylät ovat kohta ilman koulua. - Anonyymi
Nythän kaupungin politiikka on sellaista että kyliltä on määrä lopettaa kaikki palvelut. Todellakin tuntuu että me jotka olemme rakentaneet kylille niin nyt vedetään matto jalkojen alta. Suviaro ja Pajala ym muut joo joo kepulaiset miten kehtaatte katsoa peilistä kuvaanne? Kyläläisten veromarkat kyllä kelpaa muttei mitään saada vastineeksi!
- Anonyymi
Asia kirjoitus!
- Anonyymi
Kyllä on ideat loppu, kun vain koulun tapaista "julkista" laitosta yritetään saada. Aikanaan olisi pitänyt rakentaa joko rivitalo tai kerrostalo koulun läheisyyteen, niin oppilaita vois olla.
Kannatta nyt paukut laittaa ihan muuhun ideaan. Esim vaikka karavaanarialueeksi ja kesä vast hotellin tapaiseksi, kun tie vieressä. Pitäkää ideakilpailu.
- Anonyymi
Ensinnkin oli suuri virhe tehdä Piipsjärvelle koulua,mutta muutamat kellokaat edustajat sen saivat aikaan.Nyt oliskin hyvä kysyä näiltä edustajilat,myös entisiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus33626Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872012Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50826- 47754
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34728Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184708Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119705Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35692- 35640
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127638