Natomaat ovat ylivoimaisia USA tukenaan

Anonyymi-ap

Tätä mandraa on hoettu Urainan sodan alusta alkaen.
Siksi moni ihmetteleekin, miksi sota ylipäänsä vielä jatkuu ?
Yleensä täysin ylivoimainen taho voittaa / nujertaa heikomman vastustajansa nopeasti. Miksei näin ole tapahtunut ?
Mitä syitä sodan jatkumiselle on :
-Länsimaat ja USA eivät haluakkaan lopettaa sitä
-Länsimaat ja USA eivät kykene lopettamaan sotaa suurista puheista huolimatta
Mitä muita syitä ?

4

169

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei suuret sanat suuta halkaise. Onhanse nähty Trumpinkin kohdalla….tyyppi suoltaa massiivista sontaa koko ajan….eikä ole vielä siihen tukehtunut.
      Mutta sitä odotellessa.

    • Anonyymi

      1. Nato ja länsimaat eivät ole sodassa venäjän kanssa missää. Jos Venäjä taas aloittaisi sodan Natoa vastaan Venäjä tuhoutuisi, koska se ei pärjää Natolle joka on voimakkaampi ja isompi. Nyt ei kuitenkaan ole mitään sotaa Naton ja Venäjän välillä.

      2. Venäjä on koko ajan heikentynyt ja se tuhoutuu ilman lännen puuttumista sodan kulkuun. Ukraina in kyennyt aiheuttamaan katastrofaaliseen tappiot Venäjälle lännen avulla ja lahjoittamalla kalustolla. Lännen tuki ei tarkoita että länsi olisi sodan osapuoli sillä yksikään länsimaiden valtio ei ole julistanut olevansa sodassa Venäjän kanssa.

      3. Ukraina painostaa Venäjää rauhanehtoihin ja luovuttamaan Ukrainassa kuluttamalla sen joukkoja tehden selväksi ettei eteneminen pidemmälle onnistu ilman kovia tappioita. Venäjä on pakotettu sodan alkupäivistä lähtien sen valtaamista alueilta lähtöpisteisiin ja se on nyt keskittynyt muutamaan kylään ja kaupunkiin Itä-Ukrainassa sen sijaan että olisi miehittänyt suurimman osan Ukrainasta. Venäjä on jo hävinnyt sodan. Sota maksaa sille paljon ja huolimatta paikallisista menestyksistä joillakin rintamanosilla se ei kykene valtaamaan Ukrainaa.

      4. Venäjä ei ole vielä edes selvinnyt Ukrainasta ja edes päässyt ottamaan yhteen suoraan Naton kanssa. Koska kaikki näkevät ettei se pärjää Ukrainassa se ei pärjää varmuudella Natolle.

    • Anonyymi

      Miksi Nato ei lähetä Ukrainalle 500 panssarivaunua ja telatykkiä sekä tuhansia rynnäkkövaunuja?.

    • Anonyymi

      Suomi on joutunut peli-nappulaksi suurvaltasotaan. Se köyhdyttää, ja heikentää Suomea.
      Voi sanoa että Suomen talouspolitiikka ja ulkopolitiikka ei osaa lännen kiskonta peliä pelata.
      Suomi on Netto-maksaja, ilman todellista äänivaltaa, eu nato.
      Tilanne on tosi heikko.
      Suomen itsenäisyys on hävinnyt. Suomi on joutunut läntisen energia- ja raaka-aine ja inflaatio-, tulonsiirto- keinottelun armoille. Kilpailukyky häviää Suomesta. Elintaso laskee. Tilanne on huono.....
      - Tässä tarkoituksella tehdyssä kriisissä, ukraina toimissa, us globalisti rahan aiheuttama tuho on suurta. Ahneus ja ylimielisyys tuhoaa.
      globalisti raha, us, eu, nato, cia, gb mi6, lähti ristiretkelle itään,, vaihtoi ukrainan hallinnon.
      - valtaan nostettiin tv-koomikko.
      ( -joka on omalle kansalleen yhtä tuhoisa , kuin 1930-40 L oli taidemaalari Saksassa..).
      Samaa vallan anastamista, vaihtoa länsi globalistit ovat yrittäneet valkovenäjällä, georgiassa, moldoviassa.

      Venäjä pysäytti globalistien ja naton ja keinottelu-rahan itään etenemisen, tuli sota...
      Ukrainan hyödyntämisestä taistellaan. Ukrainan Luonnonvarat on suuret.
      Nyt on ukrainassa kuollut jo nato kenraaleja ja nato upseereja, natomiehistöä sadoittain.. Palkka konsultteja. Nato on syvällä suossa.
      Englantilaiset, ranskalaiset, puolalaiset. us, .. jne. Lisää siellä tuhoa. ja ajaa globalisti rahan etua !

      Media on ohjattua. Nykyään Ollaan täysin vääristävän nato-propagandan alla, niin ikävä totuus siitä,
      että länsi politikoilla ja länsi rahalla on verta käsissään --- jää kertomatta !!
      Ukrainan menetykset on valtavat, yli 1/2 miljoonaa... ja sota invalidit lisänä.. toinen
      1 /2 miljoonaa..
      - Olisi aika lopettaa tämä länsi rahan ja globalistien uusi vietnam.
      ukraina-vietnam tulee liian kalliiksi.
      Ukrainasta ei saatu haluttua lebensraumia länsi-keinotteluun !!
      Black rock, goldman sachs, rotschildit, haliburton, black river,, monsanto, exon mobil, royal dutch shell, useat pankit lontoo city, new york..wall street, jne,,jne,
      jäivät ilman huikaisevia voittoja... Mutta esim. suuri sijoitus yhtiö blackrock on ostanut raha-pula zeleski juntalta ukrainan viljelysmaita halvalla !! Ukrainalaisilta on kohta myyty maatkin alta !!
      Ja lähi-itää ja afrikkaa halutaan hallita ukrainan viljalla....
      Lisäksi venäläinen on sotkenut ranskan siirtomaa-imperiumin saharan etelä-puolisilla alueilla !! Mullistuksia on ja ei ollenkaan globalisti rahan toiveitten mukaisia. Jopa dollarin ylivalta on vaarassa.
      Aloittaako nyt globalisti raha suuren kostoretken, vai vetäytyy, kuin aiemmin vetäytyi vietnamista ja afganistanista ?
      Us. raha taistelee viimeiseen ukrainalaiseen asti ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      325
      10810
    2. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      48
      9871
    3. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      179
      8484
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      304
      7928
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      193
      6755
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      8
      6642
    7. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      90
      6163
    8. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      72
      5995
    9. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      37
      5856
    10. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      103
      5017
    Aihe