Kokemuksia syövästä

Anonyymi-ap

Moi! Voisitteko jakaa omia kokemuksianne miten teillä on todettu syöpä? Sehän on kehossa jo pitkän aikaa ennen kun iskee kunnolla. Onko teillä tullut minkälaisia oireita ja onko ensireaktio ollut että voisko tämä olla kasvain? Miten on sitten todettu vahingossa vai ihan lääkärille puhumalla? Mitä jos lekuri lyttää pystyyn että tämä mikään syöpä ole niin mitäs siinä vaiheessa pitäs tehdä? Vai onko lääkärin pakko tarkistuttaa syövästä jos potilas sitä vaatii?

11

772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä on suvussa syöpään sairastumisen alttiutta. Kukaan ei silti ole siihen kuollu.
      Katotaan vieläkö se iskee vanhaan jäbään.

      • Anonyymi

        Mitenhän tulee/tullut ilmi. Eikös nykyajan verikokeissa näy jo jotain merkkejä kasvaimesta tai muuta mahdollista, ainakin joudenkin syöpien kohdalla?


    • Anonyymi

      Julkisessa terveydenhuollossa potilas ei voi vaatia mitään, ei syöpätutkimuksiakaan, ellei lääkäri pidä sitä aiheellisena. Vastuu on lääkärillä sekä tutkimusten tekemisestä että tutkimatta jättämisestä.

      Eihän tavallinen potilas edes tiedä, mitä tutkimuksia ja hoitoja hänen tapauksessaan olisi käytettävissä. Vastuu on ja sen pitää olla lääkärillä.

      Yksityisellä sektorilla voi rahalla saada melkein mitä vain haluaa. Julkisella puolella yhteiskunta maksaa melkein kaiken, lääkärin vastuulla on, että niukat resurssit jaetaan mahdollisimman tehokkaasti ja oikeudenmukaisesti, siksi kaikkea haluamaansa ei voi saada veronmaksajien maksettavaksi. Kalliita syöpätutkimuksia ei siis tehdä potilaan oman toivomuksen perusteella vaan lääkärin tarveharkinnan mukaan. Sama koskee kaikkia tutkimuksia.

    • Anonyymi00005

      Oli vaikea todeta, vaikka suolisto puski verta pitkän aikaa. Tähystettiin ja otettiin koepalaa, mutta ei löytynyt mitään. Neljä antibioottikuuria ja 3 kk kortisonia (Prednison) ja vointi vain huononi koko ajan. Lopuksi yöllä leposyke yli 140 ja kuume +39,5 C. Sillä pääsee sairaalan ensiapuun ja siitä suoraan osastolle.

      Otettiin TT-kuva ja nähtiin mahaontelossa iso kasvain. MRI-kuvauksella ja koepalan otolla asia varmennettin pahalaatuiseksi. Syöpähoidot alkoivat 3 kk kasvaimen löytäneen TT-kuvauksen jälkeen.

      Se on pitkä aika odottaa hoitojen alkua, kun kuulet, että "Näyttää olevan pahalaatuinen kasvain". Sitten vain odotellaan 3 kk ja lopulta syöpähoidot alkavat. Pelkkä koepalan ottaminen ja labravastaus kestivät 4,5 viikkoa. Jokainen vaihe vie aikaa. PET-TT -kuvauksin tehtiin. Kaikkea sai odottaa viikkotolkulla. Niin, ja leikkauksessa kävin kuukausi ennen syöpähoitojen alkua.

    • Anonyymi00006

      Kikkeli on sun oire silmien välissä yläpuolella?

    • Anonyymi00008

      Suolistosyöpäseulonnassa todettiin ja nopea leikkaus.
      Nyt kontrollit ja toistaiseksi elämä jatkuu avanteen kanssa.
      Osallistukaa seulontoihin hyvät ihmiset.
      Asseri.

      • Anonyymi00010

        Menee ketjun aiheen ohi, mutta tottuuko avanteeseen koskaan? Minulla on ollut ohutsuoliavanne 4,5 kk. Koen pohjalevyn vaihdot haastaviksi ja stressaaviksi. Oma avanteeni ei ole muodoltaan helposti pohjalevyyn leikattava, vaan soikea. Aluksi piti opetella leikkaamaan (turvotuksen laskiessa) pienempää ja pienempä reikää. Jostain syystä nyt avanne on taas vähän kasvanut eli pitää osata leikata vähän suurempi aukko pohjalveyyn, mitä muutama viikkoa sitten.


    • Anonyymi00009

      Oireeton. Sattumalta tuli todetuksi

      • Anonyymi00011

        On se jännää, miten jotkut syövät ovat täysin oireettomia ja jotkut aiheuttavat mielettömät kivut, yleiskunnon laskun, verenvuotoa ja hemoglobiinin putoamisen.


    • Anonyymi00012
      UUSI

      Ihmisen on hyvä ymmärtää oma sukuhistoriansa. Suurehko osa syövistä on enemmän tai vähemmän perinnöllisiä. Jos omassa lähisuvussa on tuollaisia syöpiä esiintynyt, niin kannattaa pysyä itse valppaana ja mikäli kyseiselle syövälle on olemassa tutkimus joka on mahdollista tehdä ilman oireita, niin näin kannattaa toimia.

      Esimerkiksi eturauhassyöpä on siitä ikävä tauti, että se on hoidettavissa vain aikaisin todettuna. Jos se on levinnyt, ennuste on heikko. Jos vaikka omalla isällä on ollut eturahassyöpä...kuten omassa tapauksessani...on syytä pyytää lääkäriltä PSA tutkimusta muutaman vuoden välein jostain 45-48 iästä lähtien. Näin toimin itse ja syöpä leikattiin pois. Itsellä ajoissa toisin kuin isälläni. Ei oikeastaan mitään oireita, maltillisesti alentunut suihku virtsatessa, mutta syöpätutkimukseen liityvässä virtsausmittauksessa tulos oli hyvä. Kohonneesta PSA:sta leikkaukseen noin 4 kuukautta.

    • Anonyymi00013
      UUSI

      Läheiselläni oli munuaisessa sattumalöydös. Suolistosyöpä sitten kyllä oireili.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2157
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      44
      2117
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1033
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe