Moi! Voisitteko jakaa omia kokemuksianne miten teillä on todettu syöpä? Sehän on kehossa jo pitkän aikaa ennen kun iskee kunnolla. Onko teillä tullut minkälaisia oireita ja onko ensireaktio ollut että voisko tämä olla kasvain? Miten on sitten todettu vahingossa vai ihan lääkärille puhumalla? Mitä jos lekuri lyttää pystyyn että tämä mikään syöpä ole niin mitäs siinä vaiheessa pitäs tehdä? Vai onko lääkärin pakko tarkistuttaa syövästä jos potilas sitä vaatii?
Kokemuksia syövästä
3
359
Vastaukset
- Anonyymi
Meillä on suvussa syöpään sairastumisen alttiutta. Kukaan ei silti ole siihen kuollu.
Katotaan vieläkö se iskee vanhaan jäbään.- Anonyymi
Mitenhän tulee/tullut ilmi. Eikös nykyajan verikokeissa näy jo jotain merkkejä kasvaimesta tai muuta mahdollista, ainakin joudenkin syöpien kohdalla?
- Anonyymi
Julkisessa terveydenhuollossa potilas ei voi vaatia mitään, ei syöpätutkimuksiakaan, ellei lääkäri pidä sitä aiheellisena. Vastuu on lääkärillä sekä tutkimusten tekemisestä että tutkimatta jättämisestä.
Eihän tavallinen potilas edes tiedä, mitä tutkimuksia ja hoitoja hänen tapauksessaan olisi käytettävissä. Vastuu on ja sen pitää olla lääkärillä.
Yksityisellä sektorilla voi rahalla saada melkein mitä vain haluaa. Julkisella puolella yhteiskunta maksaa melkein kaiken, lääkärin vastuulla on, että niukat resurssit jaetaan mahdollisimman tehokkaasti ja oikeudenmukaisesti, siksi kaikkea haluamaansa ei voi saada veronmaksajien maksettavaksi. Kalliita syöpätutkimuksia ei siis tehdä potilaan oman toivomuksen perusteella vaan lääkärin tarveharkinnan mukaan. Sama koskee kaikkia tutkimuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476