Ei helvete! Vieläkö Eurassa on keskijännitelinjoja ilmakaapeleina? Sähkönsiirtoyhtiöt ovat keränneet ylimääräistä rahaa asiakkailta sillä perusteella, että joutuvat investoimaan maakaapelointiin. Hullua, että rahat ovat menneet johonkin muualle, kuin ilmakaapeleiden korvaamiseen maakaapeleilla. Hölmöläisten hommaa. Jokainen tietää, että tulee myrskyjä ja tykkylunta, mitkä vaikeuttavat ilmakaapelijakelua.
Maakaapeleihin investointi on kannattavaa. Investointi maksaa itsensä takaisin muutamassa vuodessa. Normaali yhtiö tekisi investoinnin lainarahalla tai korottamalla omaa pääomaa. Monopoliasemassa olevat siirtoyhtiöt ovat Energiaviraston siiven alla veloittaneet ylihintoja asiakkailta. Maakaapeli-investoinnit ovat olleet vain 5% kaikista investoinneista. Rahaa on kerätty liikaa. Monet yhtiöt ovat tehneet ökyvoittoja. Lain mukaan kohtuullinen voitto on sallittu, ei mikään 50%:n liikevoitto! Ulkomaiset konserniyhtiöt ovat peitelleet voittoja sisäisillä ylihintaisilla sisäisten lainojen korkolaskuilla. Se on veronkiertoa, mihin verottaja ei ole puuttunut. Viranomainen ei ole toiminut kunnolla.
Siirtoyhtiöiden pitää palauttaa ylimääräiset veloitukset viideltä tai kymmeneltä vuodelta. Maakaapelointiin kerätty raha on mennyt muualle. Siitä sähkönjakeluhäiriöt ovat todiste.
Mihin sähkönsiirtoyhtiöt ovat siirtäneet asiakkailta keräämänsä ylisuuret veloitukset?
Anonyymi-ap
1
181
Vastaukset
- Anonyymi
Ne rahat on mennyt levin , ja muiden keskusten mökkeihin..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3182923Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä562655- 1201712
- 1181440
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301293PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1491238- 691090
- 741089
- 701030