Kitkantien varressa olevat talot ovat muuttuneet asumiskelvottomiksi. Syynä on jatkuva autojen, mönkijöiden ja mopoautojen aiheuttama valtaisa melu. Nämä kuljettajat terrorisoivat asukkaita kovaäänisillä ajoneuvoilla ja soittamalla jyskyttävää musiikkia. Tiedoksi musiikki ei saa kuulua ajoneuvon ulkopuolelle. Eikö kaupungin päättäjiä kiinnosta kieltää tätä sairasta menoa. Poliisitkin voisivat tehdä jotain asioiden parantamiseksi. Luonnoton kaupunki.
Poliittisissa puolueissa haalitaan täyttä vauhtia kuntavaaliehdokkaita.
Poliittisissa puolueissa haalitaan täyttä vauhtia kuntavaaliehdokkaita.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Olisihan tuon melun voinut ottaa huomioon silloin kun asuinpaikkaa hankki. On niitä rauhallisempiakin asuinpaikkoja kun Kuusamon keskustan päätien varsi..
Pitäis laittaa ajokieltoon kitkantie, paitsi ei hälytysajoneuvoilta ja talvikunnossapidolta
☝🏼yöaikaan siis
Nuku eläkä kuuntele.🤓
Missä laissa tai säädöksessä määritellään tuo ettei musiikki saa kuulua ajoneuvon ulkopuolelle?
Jos valitsee asunnon keskustasta niin täytyy varautua meluihin. Ja sitä melua on riittänyt vuosi kymmeniä. Kyllä ysärillä oli ihan eri meininki keskustassa. Oli porukkaa iltaisin ja viikonloppuisin ja varmasti meteliä riitti. Siellä poltettiin kumia ja lähti niistä autoista sellaset pörinät että huh huh. Mut se oli sitä aikaa nykyään kun ajaa keskustan läpi yöllä niin ei ketään missään näy. Eli jos pikkunenkin ääni häiritsee niin paras valita uusi asunto vähänkin syrjemmältä. Ääni tarkoittaa elämää ja nykyään sitä ei pahemmin näy keskustassa
Ennen tapeltiin keskustassa
Oi täällä maalla saa nukkua rauhassa,ei naisetkaan häiritse.
Kannattaa tarkastaa lääkitys. Kitkantie ei ole 30 vuoteen ollut niin hiljainen kuin nykyään. Jos tuntuu, että tarvitsee päästä rauhallisempaan paikkaan, niin Käylässä taitaa olla rivitalohuoneistoja vuokrata.
Maalla se hermolepää.
Maalla tulee tementikoksi
Höpö höpö