Teksasissa kuolee naisia tiukan aborttilainsäädännön vuoksi

Anonyymi-ap

CNN kirjoitti nuoresta naisesta, joka kuoli Teksasissa yritettyään ensin saada hoitoa kolmessa eri sairaala-päivystyksessä.

Sairaalat eivät halua ottaa raskaita naisia osastoille eivätkä etenkään tehdä aborttia, vaikka se olisi tarpeellinen naisen elämän pelastamiseksi. Syy tähän on tiukka aborttilainsäädäntö. Lääkäri voi saada elinkautisen vankeustuomion ja 100 000 dollarin sakot, jos ei pysty jälkikäteen todistamaan oikeudelle, että hätä-sektio oli lääketieteellisesti-välttämätön. Tämän todistaminen voi olla haastavaa. Raskaita naisia ei haluta ottaa osastolle hoitoonkaan, koska silloin sairaala voisi joutua oikeuteen hoitovirheestä. Raskaista naisista on tullut ongelma, jota sairaalat välttelevät kuin ruttoa.

Kuolemaa tekevä nainen passitettiin ensin kaksi kertaa kotiin pelkän antibiootin kanssa. Ensimmäisellä kerralla vauvan tilannetta ei edes tutkittu. Toisella kerralla vauva oli vielä hengissä, jolloin todettiin vauvan olevan hengissä ja passitettiin kotiin. Kolmannella kerralla vauva todettiin kuolleeksi, mutta koska ultraäänilaitteen nauhoitetta ei ollut lääkäri käski ottamaan toisen ultraäänen, jotta saadaan nauhoite todistamaan oikeudelle, että vauva oli tosiaan kuollut. Vähän ajan päästä myös äiti oli kuollut.

Asiantuntijoiden mukaan etenkin toisen sairaalan olisi jo pitänyt ottaa nainen tarkkailuun. Sairaalat eivät kuitenkaan halua tehdä tätä, koska tällöin sairaaloja voisi syyttää joko abortista tai siitä etteivät hoitaneet raskasta naista.

Surullista tässä on, että jos nainen olisi saanut asiaankuuluvaa hoitoa, sekä vauva että äiti olisivat voineet selvitä. Nyt molemmat kuolivat.

https://edition.cnn.com/2024/11/03/health/texas-fetal-demise-propublica/index.html

1

300

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täysin hullua toimintaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      87
      824
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      764
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      683
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. 31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      541
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      513
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe