Kävin armeijan vuosia sitten.
Jouduin olemaan siellä 255 päivää. Harmitti.
Olisi pitänyt saada vapautus. Olin tyhmä, kun en hakenut vapautusta ja ylipäätään lähdin koko asiaan mukaan.
Mikäli meillä olisi ammattiarmeija pääsykokeiden minua ei olisi sinne edes palkattu. Kriteerit eivät olisi täyttyneet.
Asevelvollisuus on huono systeemi, koska sinne pakotetaan kaikki miehet, siis sukupuolensa edustajat.
Jos jättää menemättä ilman hyväksyttyä vapauttavaa diagnoosia syyllistyy rikokseen. Silloin saa pantarangaistuksen, tai avovankilaa. Ehkä kivitaloa?
Naiset, eivät voi tähän rikokseen sukupuolensa perusteella edes syyllistyä.
Olen jälkeenpäin puhunut asiasta ihmisille, myös siviilissä tapaamieni kapiaisten kanssa ja muuten vaan armeijassa edenneiden ja siitä ylpeyttä tuntevien kanssa.
Kun kerron eriävän mielipiteeni armeijasta, niin lähes kaikki toteavat, että " No hyvä, kun kuitenkin kävit sen."
Mitä hyvää siinä on??
Harvempi vastaus on ollut, että olisit jättänyt menemättä, tai mennyt sivariin.
Sivarin pituus on rangaistusluontoinen ja sivari on turha yksilölle itselleen ja turhaa yhteiskunnan varojen väärinkäyttöä.
On typerää laittaa nuoria miehiä vuodeksi orjatöihin, kun samaan aikaan naiset saavat, opiskella, käydä töissä, tai olla olematta tekemättä mitään.
No mieluummin sivari olisi kyllä pitänyt käydä, kuin armeija. Mutta vapautus olisi ollut paras vaihtoehto.
Reservinkieltäytyminen on edessä.
Onko vielä hyvä asia, että kuitenkin kävin sen armeijan?
Mitä ja ketä se hyödytti?
Hyödyttikö se yhteiskuntaa? Armeijan tilastoja?
Eikö hyötysuhde ole juuri päinvastoin, kun lähdin reservissä... ?
Mitä hyvää armeijan käymisessä on?
5
345
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin sait ilmaisen ylläpidon. Katto pään päälle ja safkaa ja vaatetus.
- Anonyymi
Enemmän siinä menetti kun sai. Vaikka työttömänä ollessa olisi pärjännyt paremmin. Varusmiesaikana toimeentulo oli niukkaa. Valtio maksoi asunnon vuokran, mutta pienet päivärahat oli säästettävä, jotta viikonloppuna sai syödäkseen edes jotain. Joka vkl lomat. Varusmiespalveluksesta käteen jäi?
- Anonyymi
Suomen armeija on hyvä käydä rauhan oloissa ettei sinne tarvitse mennä oikeaa sotaa käymään. Vain varautumalla sotaan olemme riittävän vahvoja saadaksemme elää rauhassa.
- Anonyymi
Ja sellaisista miehistä tehdään sotilaita, joilla ei ole kykyä olla ja toimia, kuten sotilas. Ja vielä vähemmän motivaatiota.
Se on itsepetos.
Armeijassa tiedetään tämä asia, mutta sille ei tehdä mitään.
Kantahenkilökunnasta on turhauttavaa kouluttaa sellaisia varusmiehiä, joista näkee, että ei tästä tule mitään.
Melkein sama asia, kuin lukiossa hyvin menestyvä teoreettinen oppilas laitettaisiin lvi linjalle käytännöntöihin.
Tai käytänöllinen autoasentaja laitettaisiin opiskelemaan biologiaa.
Eihän kaikki peruskoulun päättäneet mene lukioon, eikä kaikki lukion käyneet mene yliopistoon.
Jos huomataan, että lukio, tai ammattikoulu on väärä paikka oppilaalle, hänet pyritään ohjaamaan opiskelemaan sinne missä hänestä todella voi kehittyä jotain yhteiskunnan ja itsensä kannalta hyödyllistä.
Mikäli vain jatkaa rimaa hipoen ja valmistuu lukiosta, tai ammattikoulusta hädin tuskin edes välttävin arvosanoin, niin jatko-opiskelu ja työn teko on haastavaa, tai mahdotonta.
Mitä tehdään sotilaalla, joka ei halua olla sotilas ja on käynyt armeijan pakosta?- Anonyymi
Kysymys ei ole relevantti. Armeijan käymisestä sotimaan joutumiseen voi kulua vuosikymmeniä. Erinomainen taistelija, A-mies, voi olla 30 vuotta myöhemmin sairaalloisen ylipainoinen ja useista terveysongelmista kärsivä C-mies. Yli puolet suomalaisia on ylipainoisia ja todennäköisesti vielä suurempi osa huonokuntoisia 40-50 vuotiaana. Näin mm. sen vuoksi että toimistotyön tekeijöiden määrä on kasvanut ja fyysisen työn tekijöiden määrä supistunut. Ei-nappaa tyypin alokkaasta voi kasvaa vastuuntuntoinen ja hyväkuntoinen mies, joka kykenee hoitamaan oman tehtävänsä jos käsky käy. Pieni maa tarvitsee paljon koulutettavaa massaa, jotta tarpeen vaatiessa saadaan edes joitain ukkoja rintamalle.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24645322Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19010849Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 341576
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500