Kokoomus verottaa! Mitä ajatuksia?

Anonyymi-ap

Oluen verotusta kevennettiin 25 miljoonalla eurolla. Liikuntapalveluiden ja kirjojen ALVia kiristetään yhteensä 28 miljoonalla eurolla.
Kokoomus on aikaisemmin todennut: sitä mitä verotetaan vähemmän, saadaan enemmän. Mitä verotetaan enemmän, sitä saadaan vähemmän.
Uskallan väittää että kokoomus näin sanoessaan oli kerrankin oikeassa. Sen todistanee jo myös uutisoidut rajusti lisääntyneet väkivaltatapaukset, joita voi lukea iltapäivälehdistä päivittäin.
"Sitä niittää mitä kylvää" on vanha kokoomuslainen sananlasku.
Ps. Se kylillä hiipparoinut naamiomies. Ei ne tuollaiset hiippailijat tälläisillä toimilla ainakaan vähemmäksi käy.
Korjatkaa mikäli olen väärässä.

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ajatuksia? Voevoe, kun ei nuo luvut tavallista kansalaista kosketa mitenkään. Pieniä summia. Mitättömiä. Mutta se ärsyttää kaikkia että vasemmisto tuhosi meidän maan talouden, terveyden, työllisyyden, energian ja koulutuksen sekä tekivät maamme turvattomaksi. Hävetkää punahuulet ja niiden kannattajat. Pthyi olkoon mitä sontaa.

      • Anonyymi

        Nyt kirjoitat vasten parempaa tietoa. Kaikki tilastot kertovat että konkurssien määrä ja työttömyys lähti rajuun kasvuun juuri tällä Petteri Orvon kaudella.
        Tilastot kertovat myös puhtaana faktana että tämän hallituksen tekemät rajut leikkaukset ovat ajaneet ahdinkoon niin terveydenhuoltomme kuin koulutuksenkin.
        Ja siitä turvallisuudesta, ei se Natoon liittyminen sitä meille tuonut.
        On hyvä muistaa että Nato ei ole pelkästään Vihollinen Venäjälle, se on sitä myös Kiinalle.
        En minä ainakaan näe meidän turvallisuutemme parantuneen sitten viime kauden.
        Toki korjaa mikäli olen väärässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt kirjoitat vasten parempaa tietoa. Kaikki tilastot kertovat että konkurssien määrä ja työttömyys lähti rajuun kasvuun juuri tällä Petteri Orvon kaudella.
        Tilastot kertovat myös puhtaana faktana että tämän hallituksen tekemät rajut leikkaukset ovat ajaneet ahdinkoon niin terveydenhuoltomme kuin koulutuksenkin.
        Ja siitä turvallisuudesta, ei se Natoon liittyminen sitä meille tuonut.
        On hyvä muistaa että Nato ei ole pelkästään Vihollinen Venäjälle, se on sitä myös Kiinalle.
        En minä ainakaan näe meidän turvallisuutemme parantuneen sitten viime kauden.
        Toki korjaa mikäli olen väärässä.

        Terveydenhuollon ahdinko johtuu hyvinvointialueiksi sanotusta himmelistä, jonka edellinen hallitus väsäsi ja jota nykyinen hallitus yrittää saada toimimaan.
        Himmelin syntyjuuret ovat kepun ikiaikaisessa unelmassa, maakuntahallituksessa.
        Terveydenhuollon ahdingosta päästäisiin, jos siirryttäisiin omalääkäri-järjestelmään. Siitä on esittänyt hyvän toimintamallin muuan lääketieteen professori Oulusta. Idea on tuotu isosti esille pari kertaa Hesarissa, joka tosin ei taida ollut kepulaisten yleislukemista.


    • Anonyymi

      Kylillä hiipparoi keitä milloinkin, myös keskustassa.
      On hiipparoinut iät ja ajat.
      Ennen hullut vain istuivat kotipirtissä uunin kupeella itsekseen hihittelemässä, jotkut uunin päällä ja muutamat silloin tällöin kodin ulkopuolella häiriötä herättämässä; sellaiset saivat "M-kolmosen" ja joutuivat pöpilään.
      Aloituksessa mainittu naamiomies ei välttämättä ole tämän hallituksen "aikaansaanos", vaan olisi voinut hiipparoida samalla tavalla, oli hallitus mikä tahansa.
      Korvienväliasiat ovat yleensä yksilöasioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      137
      2405
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      346
      1880
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1557
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1373
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1310
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1183
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1153
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      897
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      104
      850
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      752
    Aihe