Kokoomus verottaa! Mitä ajatuksia?

Anonyymi-ap

Oluen verotusta kevennettiin 25 miljoonalla eurolla. Liikuntapalveluiden ja kirjojen ALVia kiristetään yhteensä 28 miljoonalla eurolla.
Kokoomus on aikaisemmin todennut: sitä mitä verotetaan vähemmän, saadaan enemmän. Mitä verotetaan enemmän, sitä saadaan vähemmän.
Uskallan väittää että kokoomus näin sanoessaan oli kerrankin oikeassa. Sen todistanee jo myös uutisoidut rajusti lisääntyneet väkivaltatapaukset, joita voi lukea iltapäivälehdistä päivittäin.
"Sitä niittää mitä kylvää" on vanha kokoomuslainen sananlasku.
Ps. Se kylillä hiipparoinut naamiomies. Ei ne tuollaiset hiippailijat tälläisillä toimilla ainakaan vähemmäksi käy.
Korjatkaa mikäli olen väärässä.

4

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ajatuksia? Voevoe, kun ei nuo luvut tavallista kansalaista kosketa mitenkään. Pieniä summia. Mitättömiä. Mutta se ärsyttää kaikkia että vasemmisto tuhosi meidän maan talouden, terveyden, työllisyyden, energian ja koulutuksen sekä tekivät maamme turvattomaksi. Hävetkää punahuulet ja niiden kannattajat. Pthyi olkoon mitä sontaa.

      • Anonyymi

        Nyt kirjoitat vasten parempaa tietoa. Kaikki tilastot kertovat että konkurssien määrä ja työttömyys lähti rajuun kasvuun juuri tällä Petteri Orvon kaudella.
        Tilastot kertovat myös puhtaana faktana että tämän hallituksen tekemät rajut leikkaukset ovat ajaneet ahdinkoon niin terveydenhuoltomme kuin koulutuksenkin.
        Ja siitä turvallisuudesta, ei se Natoon liittyminen sitä meille tuonut.
        On hyvä muistaa että Nato ei ole pelkästään Vihollinen Venäjälle, se on sitä myös Kiinalle.
        En minä ainakaan näe meidän turvallisuutemme parantuneen sitten viime kauden.
        Toki korjaa mikäli olen väärässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt kirjoitat vasten parempaa tietoa. Kaikki tilastot kertovat että konkurssien määrä ja työttömyys lähti rajuun kasvuun juuri tällä Petteri Orvon kaudella.
        Tilastot kertovat myös puhtaana faktana että tämän hallituksen tekemät rajut leikkaukset ovat ajaneet ahdinkoon niin terveydenhuoltomme kuin koulutuksenkin.
        Ja siitä turvallisuudesta, ei se Natoon liittyminen sitä meille tuonut.
        On hyvä muistaa että Nato ei ole pelkästään Vihollinen Venäjälle, se on sitä myös Kiinalle.
        En minä ainakaan näe meidän turvallisuutemme parantuneen sitten viime kauden.
        Toki korjaa mikäli olen väärässä.

        Terveydenhuollon ahdinko johtuu hyvinvointialueiksi sanotusta himmelistä, jonka edellinen hallitus väsäsi ja jota nykyinen hallitus yrittää saada toimimaan.
        Himmelin syntyjuuret ovat kepun ikiaikaisessa unelmassa, maakuntahallituksessa.
        Terveydenhuollon ahdingosta päästäisiin, jos siirryttäisiin omalääkäri-järjestelmään. Siitä on esittänyt hyvän toimintamallin muuan lääketieteen professori Oulusta. Idea on tuotu isosti esille pari kertaa Hesarissa, joka tosin ei taida ollut kepulaisten yleislukemista.


    • Anonyymi

      Kylillä hiipparoi keitä milloinkin, myös keskustassa.
      On hiipparoinut iät ja ajat.
      Ennen hullut vain istuivat kotipirtissä uunin kupeella itsekseen hihittelemässä, jotkut uunin päällä ja muutamat silloin tällöin kodin ulkopuolella häiriötä herättämässä; sellaiset saivat "M-kolmosen" ja joutuivat pöpilään.
      Aloituksessa mainittu naamiomies ei välttämättä ole tämän hallituksen "aikaansaanos", vaan olisi voinut hiipparoida samalla tavalla, oli hallitus mikä tahansa.
      Korvienväliasiat ovat yleensä yksilöasioita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe