Oppivat jotain. Lounaan nimi läntisellä Pirkanmaalla on aamiainen.
Mutta epäselväksi jäi se, mistä kasvu ja vauraus ovat tulleet.
Nälkäiset lahtelaiset ahmiessaan tamperelaista hyvinvointia eivät nähneet oleellista.
Taitava taloushallinto, etelä-pohjoinen/itä länsi rautateitten ja maanteitten risteykset ja raskas teollisuus.
Jos lahtelaiset olisivat vaivautuneet miettimään mitä noista tekijöistä ei Lahdessa ole, niin matka olisi ollut kannattava.
Toimittaja Berg kirjoitti ansiokkaan artikkelin Jyväskylä Heinola Lahti rautatiesuunnittelun yli 100-vuotisesta historiasta.
Jo osin valmista rataa ja ratapohjaa löytyy Haapajärvi as. - Äänekoski - Vihtavuori - Jyväskylä sekä Heinola Lahti - Kerava - Vuosaari/Helsinki las.
Avaamalla tälle reitille rautatien saadaan valtavia kansallisia etuja, jotka pitäis olla selviä ja ymmärrettäviä Lahden, Heinolan, Jyväskylän, Äänekoski/Suolahden kaupungeille ja liikenneyhteyksien ylläpitäjille. Jyväskylän lentokenttä, nelostie jne.
Miksi hankesuunnittelu ei ole edennyt? Siksikö, että edellinen Lahden kaupunginjohtaja Timonen johti Suomi-Rata hankeyhtiötä, josta Lahdelle on lähinnä vain haittaa.
Jos nyt, joku Lahden valtuuston jäsen lukisi tämän ja nostaisi hankkeen keskusteluun.
Lahden johto kävi opintovierailulla Tampereella
1
155
Vastaukset
- Anonyymi
Suomella ei ole keskirataa. On länsirata ja Venäjän rajan pinnassa kulkeva itärata sekä Kouvolasta Mikkeliin johtava löysästi liikennöity agraarialueitten läpi rakennettu rata.
Keskisen teollistuneen Suomen tuottaman suunnattoman vientivolyymin kuljettaminen ahtautuu nelostien kumipyörille ja Jyväskylästä Tampereelle ja edelleen ahdasta rataa Helsinkiin Vuosaareen ja kaupunkisatamiin.
Kaiken kukkuraksi Keski-Suomen henkilökuljetusmottia puretaan tuetulla lentoliikenteellä ja hitaalla VR:llä Tampereen kautta. Sille reitille kaadetaankin nyt rahaa Jämsän rataoikaisuun.
Meillä on Keskisen Suomen kuljetusten ja matkustuksen suuri ja tyhmästi rakennettu ongelma, joka ratkea avaajan ehdottomalla ratainvestoinnilla.
Samalla Vuosaaren sataman ja väyläinvestoinnin hyödyntäminen toteutuu. Suuri hyötyjä on Lahti.
Löytyykö Lahdesta aloitevoimaa ja sen jälkeen junttausvoimaa. Jään hetkeksi kuuntelemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1135156Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744341636- 1961171
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111143Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201099Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861030Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47941- 64931
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64836