Täällä minä taas eli olen 14v poika ja pelkään leukemiaa. En ole tehnyt mitään peloilleni vieläkään ja tiedän että vain jankutan tästä kokoajan täällä mutta miten sanoisin vanhemmilleni että pääsisin verikokeisiin. Vähän nolottaisi pakottaa vanhemmat viemään minut sinne mutta se helpottaisi nähdä että kaikki olisi hyvin tai ainakin toivon että olisi. En ole tämän pelon takia pystynyt elämään onnellisesti enkä pysty haaveilemaan tulevaisuutta koska pelkään liikaa. Oireita ei ole ollut mitään erikoista ja ne samat oireet ovat vieläkin tai no jos niitä voisi oireiksi sanoa ja aina kun tulee joku tuntemus luulen sitä ensimmäiseksi leukemiaksi.
Pitäisikö mennä verikokeisiin???
4
398
Vastaukset
- Anonyymi
lisään vielä että maksaako veri koe ja voiko vain varata ajan vai pitääkö saada joku lääkärin lähetä. Olisiko perus veren kuva hyvä.
- Anonyymi
Alle 18 v ei maksa mitään. Sinulla pitää olla kelakortti. Varaat ajan lääkärille joka tekee lähetteen labraan.Perusverenkuva riittää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alle 18 v ei maksa mitään. Sinulla pitää olla kelakortti. Varaat ajan lääkärille joka tekee lähetteen labraan.Perusverenkuva riittää.
Julkisella puolella ei verikoe maksa mitään keneltäkään, jos on saanut lääkäriltä lähetteen laboratorioon.
Yksityiset labrat on erikseen, niissä maksaa, ja pääsee myös ilman lähetettä, kun on maksava asiakas.
- Anonyymi
Kai koulussa terveydenhoitaja on?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83834232Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2553123Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy732569Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har271703Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään701615Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821580Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j171240Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.501113- 641093
- 951013