Kertokaa, mitä järkeä on ruutukaavan vasemmalle kääntymiskielloissa joita näkyy ilmestyvän sitä mukaa kun katuremontit etenevät.
Koulukadulla on näitä kieltoja, samoin yläsatamakadulla ja koskikadulla.
Mitään estettä ei kääntymiselle olisi, muuta kuin jonkun valopääsuunnittelijan ideoima koroke ja kaistan tarkoituksellinen kaventaminen.
Päämäärä tuntuu olevan vain vaikeuttaa ruutukaavalla liikkumista, mutta voin kyllä vihjaista että harva noita ääliömäisiä kieltoja noudattaa jos se on lyhin reitti kotiin.
Koulukadulla on näitä kieltoja, samoin yläsatamakadulla ja koskikadulla.
Mitään estettä ei kääntymiselle olisi, muuta kuin jonkun valopääsuunnittelijan ideoima koroke ja kaistan tarkoituksellinen kaventaminen.
Päämäärä tuntuu olevan vain vaikeuttaa ruutukaavalla liikkumista, mutta voin kyllä vihjaista että harva noita ääliömäisiä kieltoja noudattaa jos se on lyhin reitti kotiin.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Pahiten liikennettä tukkii just vasemmalle menijät. Itselläkin kotia tullessa kolme vasenta ja varmasti saa odottaa itse sekä kaikki perässä tulijat jos menisin sen mukaan.
Ei ole edes kiellettyä kääntyä mutta totesin että yksi käännös oikealle vähän ennen ja tsadaa olenkin kotona helposti.
Tukkiihan ne kun ne kaistat on katuremonteissa kavennettu. Ne mitään tukkisi jos kääntyville olisi tilaa niin muu liikenne pääsisi ohi. Aivotonta liikennesuunnittelua kerta kaikkiaan.
Olisko jo korkee aika vaihtaa noin "ainutlaatuiset" suunnittelija (t) ?
Kyllä olisi. Ja seuraaville jonkunlaiset pätevyysvaatimukset!
Aloittajalla on siis puutteita ajotaidoissa. Kai sulla sentään ajokortti on.
Minä ajan työkseni mm. keskustassa. Ei ole ollut mitään ongelmaa.
No onpa hienoa ettet asu kääntymiskieltojen piirissä. Onnea sulle.
Etkö ymmärtänyt mitä tuossa lukee?
Minä en asu keskustassa, en edes Joensuussa, vaan K-lahden puolella.
Ajan työkseni sekä keskustassa, että laitakaupungilla. Joskus myös aika kaukana kaupungista.
Niin...? Mitä sitten tiedät noiden kääntymiskieltojen vaikutuksesta asukkaisiin?
Ammattiautoilijana sitten varmaan osaat ajaa työpaikaltani meille ilman että joudut kiertämään puolen kilsan ylimääräistä lenkkiä?
Tämä ei oikein sovi aikaan jolloin turhaa ajoa varsinkin kaupungeissa pitäisi vähentää.
Tässä olisi vihreille ja elokapinalle oikeaa asiaa yrittää vaikuttaa.
Kaupunkien tyhmät liikennejärjestelyt ja liikennevalot ovat suurimpia syyllisiä kaupunkien liikennepäästöihin, ei ihmisten tarvitsema työmatka- ja tavaraliikenne.
Tarkoitus on ohjata ihmiset ylpyröihin kakille.
Entä sumutusvalot ja sukkahousut, mihin ne katosivat?
Viimeinkin asiaa!
Joensuun kaupungilla lienee liikenteen ankeuttamisosasto...?
Kyllä tuo keskustan liikennemerkki viidakko alkaa olla jo kuuluisa ympäri suomee!!! Odottaakahan kun suvantosillan niinivaaran päähän survotaan 5 suunnan liikenneympyrä ja pyöräilijät niin rytisee.
Eikä rytise, siinä pitää vaan KAIKKIEN opetella ajamaan.
Kun kaikki valoristeykset on muutettu ympyröiksi niin liikenne alkaa sujua, etenkin kun vielä tuon liikennemerkistön kanssa otettaisiin järki näppiin ja luovuttaisiin turhista matkantekoa hankaloittavista kääntymiskielloista ja myös samalla kadulla olevista erilaisista risteyksistä.
Mitä järkeä on siinä että samalla kadulla on osalla poikkikatuja kolmiot tai stop merkit ja osa risteyksistä on tasa-arvoisia. Tai sitten tasa-arvoinen niskakatu jossa yllättäen yhdessä risteyksessä (torikatu) onkin kolmio? Muitakin vastaavia esimerkkejä on.
Onko nuo ihan tietoisia ansoja, vai miksi homma on tehty noin kimuranttiseksi että on lähes ihme jos kaupunkia tuntematon selviää ilman kolhuja?
No sittempähän näät tyhmä
Eikös tyhmiä ole paremminkin ne joilla rytisee kun eivät osaa ajaa ympyrässä?
Vihreät autonvihaajat ovat suunnitelleet joensuun liikennejärjestelyt.